Zdeněk Bořek Dohalský

Povolání:
Národnost:
Narození:
10.5. 1900, Přívozec u Domažlic, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
7.2. 1945, Terezín, Protektorát Čechy a Morava
Životopis (biografie) / Informace:
Český šlechtic, demokrat i odbojář a prvorepublikový novinář v jedné osobě- to byl Zdeněk Bořek Dohalský, dnes už málo známá - jedna z posledních obětí poheydrichovského běsnění.

Původem hrabě Dohalský pocházel ze starobylého rodu, jehož kořeny sahaly až do 15. století a jež se od počátku vyznačoval vlastenectvím. Zdeněk Bořek byl nejmladším synem šlechtické větve Dohalských, který absolvoval práva na Karlově univerzitě. V roce jeho plnoletosti se "narodila" i Československá republika a členové tohoto rodu se paradoxně přihlásili (třebaže jim byl zrušen šlechtický titul) k principům masarykovské demokracie. A i když pozemkovým výměrem jim byl zkonfiskován velký díl majetku, nezapřelo se v Dohalských vlastenectví.

Zdeněk Bořek působil v době první republiky jako redaktor v Lidových novinách a mezi jeho blízké přátele patřil syn prezidenta-osvoboditele Jan Masaryk i prvorepublikové novinářské eso - Ferdinand Peroutka. Sám bývalý hrabě byl velmi oblíbeným společníkem, který parodoval politiky, skvěle vyprávěl vtipné historky, ale i procítěně recitoval verše. Právě jeho novinářský vzor F. Peroutka ho poctil přezdívkou Cyrano - to už byl uznávaným novinářem a respektovaným pověřencem prezidenta Masaŕyka.

V polovině 30. let, kdy se nacisté začli megalomansky rozpínat a počátek válečného konfliktu signalizovala mnichovská zrada, vstoupila do ilegálního protifašistického odboje celá rodina Dohalských. První prezident Československa se okupace (naštěstí) nedožil, druhý prezident Edvard Beneš odešel do londýnského exilu a právě novinář Dohalský byl pověřen, aby ho informoval o dění v porobené vlasti. Šlechtic-odbojář si tentokrát zvolil přezdívku sám - stal se Bedrníkem podle slavného románového kavalíra, který v době Francouzské revoluce zachraňoval nespravedlivě pronásledované. Velmi úzce spolupracoval s premiérem (a zároveň) odbojářem v Protektorátu Čechy a Morava- s generálem Aloisem Eliášem, ale tato riskantní hra nemohla zůstat gestapu dlouho utajena. Nacisté věděli dost, aby mohli zatknout premiéra a spirálovitě bylo zatčeno mnoho dalších členů odboje- mezi nimi i starší bratr Antonín (1889-1942 umučen v koncentračním táboře Osvětim).

Zatčení se pochopitelně po rozsáhlé razii nevyhnul ani Zdeněk Bořek, kdy si pro něj 21. října 1941 přišlo gestapo. Dlouhé tři roky byl vězněn na Pankráci, jeho přátelům stále svítala naděje, že ho zachrání - zvláště, když téměř zázrakem přežil poheydrichovskou pomstu, kdy byli za stanného práva popraveni spisovatelé Vladislav Vančura, Otakar Batlička nebo herečka Anna Letenská, bohužel však byl na osobní rozkaz H. Himmlera deportován začátkem února 1945 do Terezína. Válka končila pro Němce totální porážkou, bylo však třeba zamést stopy a odstranit svědky - 7. února 1945 vyhasl život statečného hraběte. Konce války se nejmladší ze sourozenců nedožil a osud si svou krutou daň vybral i u bratra Františka (1887-1951), který několik let po válce spáchal sebevraždu.

Nepříznivá doba plná tragédií a krutá smrt tří statečných šlechticů (čtvrtý bratr Ludvík Bořek /1895 - 1909/ zemřel v chlapeckém věku) je navždy vepsána do erbu pánů Dohalských, třebaže je dnes jejich nelítostný osud téměř pozapomenut...

Autor: Angelika2808

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Němý svědek (1994/1) [TV epizo...

16:10 - 17:55

6 minut již uběhlo
99 minut zbývá do konce

ČT2 - Jižní Pacifik

15:35 - 16:30

41 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

NOVA - Lepší pozdě nežli později (200...

15:05 - 17:30

71 minut již uběhlo
74 minut zbývá do konce

Prima - Ranč nových začátků (2018) [TV...

14:50 - 16:45

86 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168568
Osobností: 665396
Fotografií: 661646
Plakátů: 317798
Obsahů a biografií: 155392
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Trhlina (2019)

Trhlina
Jsem spokojen. Slovenským   filmařům se po letech   marných snah konečně   podařilo zúročit výsledky   dlouhodobé spolupráce s   jejich mnohem více >

Autor: pohledvenkova | Hodnocení: 7 / 10

Křemen (2007)

Křemen
Škoda příšerného patosu a   poněkud zkreslené reality,   odpovídající spíše   jelcinovskému Rusku.   Závěrečný masakr   potěší, Antonova   neprůstřelnost pobaví.

Autor: pohledvenkova | Hodnocení: 6 / 10

Krycí jméno Holec (2016)

Krycí jméno Holec
Až do poloviny nic moc, potom   už je to velmi dobré.   Dokonce z toho udělali skoro   thriller. K některým   pasážím bych asi měl   drobné výhrady, ale nemá   smysl se v tom matlat.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 7 / 10

Krvavé prázdniny (2000)

Krvavé prázdniny
Když k tomu klasickému   klišé připočtu tu   nádhernou krajinu, musím   dát nonens volens šedesát.   Mohlo to být odvážnější.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 6 / 10

Slečna od vody (1959)

Slečna od vody
Agitková komedie přesně ve   stylu 50.let. Děj a zde   prezentované názory jsou   úplně absurdní a skoro se   nechce věřit, že na židli   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 3 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Zdeněk Bořek Dohalský

Dohalský Zdeněk Bořek

Naposled navštívené:
Zdeněk Bořek Dohalský

Dohalský Zdeněk Bořek

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení