Nicolas Cage

Rodné jméno:
Nicholas Kim Coppola
Známý jako:
Nicholas Cage / Nicolas Coppola
Národnost:
Věk:
56
Narození:
7.1. 1964, Long Beach, Kalifornie, USA
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Jen málokterá hvězda je tak podivná jako on, jen málokterá je tak všestranná jako on a snad zatím téměř žádná nedokázala spojit image akčního hrdiny s charakterním herectvím na oscarové úrovni. Takový je Nicolas Cage (původním jménem Nicholas Kim Coppola), herec rozdělující diváky na dvě nesmiřitelné skupiny, kterého milují režiséři a stěžují si na něho jeho herečtí kolegové (asi pro jeho velkou lásku k improvizaci, díky které ho právě režiséři tak moc obdivují a obsazují do svých filmů).

Nicolas Cage se narodil 7. ledna 1964 v Long Beach v Kalifornii do rodiny Coppolů, kterou jistě každý, byť jen trochu zajímající se o film, zná. V dětství se Cage herectví ještě věnovat nechtěl, mnohem raději chtěl po vzoru svého otce, spisovatele a univerzitního profesora Augusta Coppoly, vstoupit do světa literatury. To by pak ale nesměl spatřit snímek Na východ od ráje, kde ho natolik ohromil výkon Jamese Deana, že se rozhodl, že se stane hercem. Po vystudování American Conservatory Theatre zakotvil u divadla a televize a k filmu byl už jen krůček.

Prvním filmem Nicolase Cage (tehdy ještě Coppoly) byla teenagerská komedie ZLATÉ ČASY NA RIDGEMONT HIGH (1982), kde se objevil po boku tehdy též začínajícího Seana Penna. Většina jeho scén ale z konečné verze zmizela a jeho role si tak skoro nikdo nevšiml. Následovala změna jména, protože se Cage ve světě showbyznysu nechtěl přiživovat na svém slavném příjmení. Přesto v rozjezdu své kariéry nepohrdl pomocnou rukou svého strýce, věhlasného režiséra Francise Forda Coppoly a zahrál si menší roli v jeho rebelském dramatu DRAVÉ RYBY (1983) a pak v několika dalších projektech. Následovalo pár dalších, menších či větších rolí v převážně zajímavých filmech, až přišel rok 1987, kdy se objevil hned ve dvou dnes již kultovních dílech. Tím prvním je vynikající crazy komedie Joela Coena ZMATKY V ARIZONĚ, kde ztvárnil napraveného zloděje, který se svou ženou, bývalou policistkou v podání Holly Hunter, touží tolik po miminku, že nakonec ukradnou jedno z paterčat bohatých manželů. V případě toho druhého filmu se jedná o zřejmě slavnější projekt - romantickou komedii POD VLIVEM ÚPLŇKU, kde si zahrál po boku Cher bezrukého pekaře Ronnyho. Tato love story okouzlila diváky i kritiky, stala se jedním z divácky nejúspěšnějších filmů a získala tři Oscary (za herecké výkony Cher a Olympie Dukakis a za scénář). Cage byl nominován pouze na Zlatý glóbus a už tady se ukázalo, že Akademici ho příliš v lásce nemají, což se naplno projevilo v roce 1990.

Tehdy doslova zazářil v drsné road movie Davida Lynche ZBĚSILOST V SRDCI. Rolí rebelského Sailora prchajícího se svou milenkou Lulou před její sadistickou matkou a chtícího udržet si ve špinavém světě čisté ruce definitivně potvrdil, že patří mezi nejtalentovanější herce své generace. Ale film byl natolik drsný, že ho Akademie naprosto opominula. Po Zběsilosti v srdci následovalo spíše průměrné období, kdy se věnoval převážně komediím (z nichž nejznámější jsou caprovská hříčka MŮŽE SE TO STÁT I VÁM a LÍBÁNKY V LAS VEGAS, za které byl nominován na Zlatý glóbus) a jediným filmem výrazněji bodujícím po umělecké stránce v té době bylo akorát RED ROCK WEST, kde ztvárnil válečného veterána (stejně jako v jednom z jeho prvních a bezpochyby nejlepších filmů v dramatu BIRDY).

Po spíše hubeném období, kdy už se Cage téměř zaškatulkoval do ideálního herce pro romantické, slzami stříknuté komedie ze současnosti, přišel rok 1995, kdy se vrátil k tomu, co mu jde nejlépe. V depresivním nízkorozpočtovém dramatu LEAVING LAS VEGAS ztvárnil alkoholika, co odjíždí do Las Vegas, aby se tam upil k smrti. Touto rolí doslova každého strhnul a ani Akademie jeho výkon konečně neopominula a udělila mu jeho první nominaci na Oscara, kterou razantně proměnil a sošku si domů konečně odnesl.

Po oscarovém úspěchu se Cageovi otevřela cesta k nákladným blockbusterům a on této příležitosti využil se 100% úspěchem. Dobrý čich na role ho přivedl nejprve ke SKÁLE Michaela Baye, kde si zahrál spolu se Seanem Connerym a v akčním žánru se Skála stala filmem možná i nejuznávanějším. Potom se pustil do CON AIR, kde si nechal narůst dlouhé vlasy a vytrénoval bicepsy natolik, že by se ho bála i samotná legenda žánru Arnold Schwarzenegger. Con Air už sice nebylo tak dobré jako Skála, ale přesto se dá mluvit o královské akční podívané, upozorňující na sebe především ohromně hvězdným obsazením. Do třetice všeho dobrého se Cage opět pustil do dalšího akčního filmu a natočil s mistrem Johnem Woo TVÁŘÍ V TVÁŘ, kde si vyměnil obličej s Johnem Travoltou. Kritici po celém světě byli tímto filmem nesmírně nadšeni, stejně jako diváci a Tváří v tvář patří také na absolutní vrchol akčního žánru, i když se od svých kolegů trochu liší. Díky této trojici se Nicolas Cage stal nekorunovaným králem akčních filmů 90. let, ale žádný skvělý herec se nechce nechat zaškatulkovat a tak dal ruce od akčního žánru pryč a pustil se do romance MĚSTO ANDĚLŮ. Desetiletí pak ukončil spoluprácí s režisérskými legendami kinematografie - s Brianem De Palmou (HADÍ OČI), Joelem Schumacherem (8 MM) a především Martinem Scorsesem (POČÍTÁNÍ MRTVÝCH).

Jenže čím je film umělecky ambicióznější, o to hůře vydělává a jelikož Cageovi poslední dva filmy nevydělaly zrovna velké peníze a on musel dokázat, že stále patří mezi největší hvězdy, natočil v roce 2000 dva studiové projekty. Akční snímek 60 SEKUND a další komedii ve stylu filmů Franka Capry OTEC RODINY. Oba snímky se navzdory slabšímu přijetí ze strany kritiků staly kasovními hity a Cage se tak o svou pozici v Hollywoodu nemusel bát. Potom asi dostal chuť na Oscara a tak natočil válečnou romanci MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO a drama KÓD NAVAJO, na kterém opět spolupracoval s Johnem Woo. Ani jeden z obou jmenovaných projektů ale díru do světa neudělal.

Nicméně nakonec Cage o Oscara usiloval, i když v úplně jiném filmu s názvem ADAPTACE. Za dvojroli scénáristických dvojčat Kaufmanových si nakonec cenu neodnesl, ale to nic nemění na tom, že zde předvedl jednu ze svých nejlepších rolí. Potom natočil oddychovou komedii v režii Ridleyho Scotta ŠVINDLÍŘI a v roce 2004 uvedl ambiciózní snímek LOVCI POKLADŮ, který sice nakonec zdaleka nedosáhl svých očekávání, ale přesto se z filmu stal mega hit. Pověst si Cage po nudném hledači pokladů loni upravil vynikajícím dramatem OBCHODNÍK SE SMRTÍ a také hořkou komedií THE WEATHER MAN, tak mu přejme, ať se mu vysoko nastavenou laťku podaří udržet katastrofickým velkofilmem Olivera Stonea World Trade Center, temným thrillerem The Wicker Man, životopisným dramatem v režii Miloše Formana Amarillo Slim nebo komiksovým Ghost Riderem.

Nicolas Cage byl několikrát ženatý, nejdříve s herečkou Patricií Arquette, potom s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií a nyní je ve svazku manželském s Alicí Kim, která mu nedávno porodila jeho druhého syna. Cage je také velkým milovníkem aut, komiksů, literatury a historie (z jednoho rozhovoru, který jsem četl, usuzuji, že toho o historii naší země ví víc než většina samotných Čechů). Jeho nejlepším přítelem je Jim Carrey a dalšími z jeho největších kamarádů, pohybujících se ve filmovém světě, jsou Crispin Glover, Samuel L. Jackson, Dennis Hopper, bratři Charlie Sheen a Emilio Estevez nebo Johnny Depp, který se díky Nickovi navíc stal hercem.

Autor: dedecko75

Životopis (biografie) / Informace:
Rodným jménem Nicholas Coppola se narodil 7. ledna v roku 1964, v Long Beach, v Kaliforni. Otec se jmenoval August Coppola (bratr slavného režiséra Francise Forda Coppola) a byl profesorem literatury. Nicolas má dva starší bratry Marca a Christophera. Aby jeho úspěch nebyl spojovám s členy jeho slavné rodiny, tak si před svou hereckou kariérou změnil jméno. Našel jej v komiksovém časopise u postavičky s názvem Luke Cage. I když si změnil své jméno, svého strýce často navštěvoval v San Francisku a částečně se od něj i učil.

K herectví se dostal pomocí studia v letní divadelní konzervatoři v San Francisku. Tam si potvrdil to, že se chce stát profesilonálním herce. Poprvé o herectví začal přemýšlet, když viděl film "East of Eden" z roku 1955, kde ho uchvátil výkon Jamese Deana. Rozhodl se tak opustit předčasně střední školu a šel se naplno věnovat herectví. První role přišla v roce 1981 v televizním filmu "Nejlepší časy" (Best of times). Hned na to hrál ve filmech "Fast Times at Ridgemont High" a "Valley Girl", to byly roky 1982 a 1983. Oba dva snímky nezaznamenaly nijak větší úspěch.

Ale další snímek "Rumble Fish" již úspěch zaznamenal a Nicolas se trochu stal známější osobností. I kdy nesehrál žádnou z hlavním rolí. Tento film režíroval jeho slavný strýc Francis Ford Coppola. Poté role seržanta Al Columbato ve válečném dramatu "Birdy" v roce 1984, kde si zahrál jednu z hlavních rolí. Dále pak film "The Boy in Blue" a "Peggy Sue Got Married", obojí mělo premiéru v roce 1986.

Filmografie Nicolase Cage je dlouhá a čítá zhruba 50 filmů. Jeho role z prvu nebyli nikterak velké a i on se musel prokousát s postupem času nahoru k rolím větším. Občas jej obsadil jeho strýc do filmu, který právě připravoval a tím si Nicolas nejen přivydělal, ale i získal zkušenosti a slávu. Nominaci na Zlatý glóbus obdržel v roce 1987 za film "Moonstruck". Tento film získal celkem tři Oskary - Hlavní ženská role (Cher), vedlejší ženská role (Olympia Dukakis) a nejlepší scénář (John Patrick Shanley). Dále nezapomeňme na film "Raising Arizona" ve stejném roce. O rok později "Never on Tuesday", film "Vampire's Kiss" v roce 1989, film "Fire Birds" v roce 1990 a film "Wild at Heart".

Další desetiletí začal s filmem "Zandalee" a "Deadfall" v roce 1993. Takový menší zlom byl i v roce 1995 s filmem Opustit Las Vegas (Leaving Las) a hned poté ve filmu "Skála" (The Rock), kde si zahrál společně s Seanem Connerym. Následovaly filmy "Con Air" v roce 1997 a pak strhující dramatický film "Tváří v tvář" (Face Off), kde ztvárnil postavy Teroristy a agenta FBI, stejně tak jako John Travolta. S půvabnou Meg Ryan si zahrál ve filmu "Město andělů" (City of Angels) v roce 1998. Ve stejný rok natočil i film "Hadí oči" (Snake Eyes) a o rok později veliké drama "8mm". V roce 2000 si zahrál s Angelinou Jolie ve filmu "60 sekund" (Gone in Sixty Seconds), který ho posunul k 20ti mil. honorářům.

V novém miléniu si zahrál s Pénelope Cruz a Christianem Balem ve filmu "Mandolína kapitána Corelliho" (Captain Corelli's Mandolin) a o rok později ve filmu "Kód Navajo" (Windtalkers). V roce 2002 natočil film "Sonny" a "Adaptace." (Adaptation.). Ta má premiéru v polovině roku 2003. Na rok 2003 plánuje ještě film "Matchstick Men" a na rok 2004 filmy "National Treasure", "Land of Destiny" a "Ghost Rider".

V roce 2002 se mu narodil syn s modelkou Kristine Fulton, které ho pojmenovali Weston Coppola Cage. Vztah vydržel několik let. V roce 1995 se oženil s herečkou Patriciou Arquette, se kterou se ale v roce 2001 rozvedl bez závazků. O rok později se opět oženil a tentokrát s herečkou "Lisou Marie Presley". To bylo jeho nejkratěí manželství ze všech, jelikož vydrželo pouhé 3 a půl měsíce.

Jeho honoráře začaly na pěti tisících dolarech za film - "Valley Girl". Za Skálu si odnesl 4 mil. a za "Tváří v tvář" 6 miliónů. Deseti miliónovou hranici překonal s filmem "Hadí oči" v roce 1997, konkrétně si odnesl 16 mil. 20 000 000 dolarů inkasoval za filmy "60 sekund" a "Kód Navajo". Film "Adaptace." ho obohatil o další dva milióny.

Autor: Redakce

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 161321
Osobností: 654677
Fotografií: 620469
Plakátů: 297884
Obsahů a biografií: 148017
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Arctic: Ledové peklo (2018)

Arctic: Ledové peklo
Tak kasovní trhák to asi   nebude . Nějaké takové   filmy už tu byli ale tohle je   jiný level. Snímek celkem s   třemi protagonisty a jedním   více >

Autor: wena | Hodnocení: 7 / 10

Rusko z výšky (2018) [TV film]

Proč tyto dokumenty nejsou v nabídce

Rusko z výšky
Musel jsem vyhledat v   zahraniční mutaci. Rusko   nabízí svojí rozlehlostí   nepřeberné množství krás.   Tento dokument je naštěstí   oproštěn více >

Autor: Mackaku | Hodnocení: 10 / 10

Moc osudu (2006) [TV seriál]

Moc osudu
Tato turecká telenovela není   pouze o tom, že on miluje ji   a ona jeho. Je to především   o kontrastu života ve   středověkých podmínkách a   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 4 / 10

Papírový měsíc (1973)

Papírový měsíc
Asi nejsem správně   intelektuálně naladěn, ale   mně k navození atmosféry   třicátých let nepřijde   nezbytně nutné natočit film   v více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 4 / 10

Bratři Lví srdce (1977)

Bratři Lví srdce
Na to, že fantasy filmy moc   nemusím mě tento docela   zaujal, i když na tvorbu   Lindgrenové působí nezvykle   sklíčeně až depresivně,   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 6 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Nicolas Cage

Cage Nicolas

Naposled navštívené:
Nicolas Cage

Cage Nicolas

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.037/0.02