Zari
ohodnotit

Vlak dětství a naděje [TV minisérie]

Rok:
1985
Délka:
60 minut, 6 dílů
„O osudech rodiny žijící v severomoravském pohraničí v době nástupu fašismu“
Popis / Obsah / Info k filmu Vlak dětství a naděje
"Na tragickej život já jsem pes," jsou slova hlavní představitelky v podání Heleny Růžičkové. Seriál, vyprávějící o osudech rodiny, žijící v severomoravském pohraničí v době nástupu fašismu.


Autor: Serpentina

Popis / Obsah / Info k filmu Vlak dětství a naděje
Šestidílný seriál "Vlak dětství a naděje" podle románů Věry Sládkové "Poslední vlak z Frývaldova" a "Pluky zla" natočil v roce 1985 režisér Karel Kachyňa.

Příběhy viděné očima citlivé dívky, která je zároveň jejich vypravěčkou, zachycují jedno z nejtěžších období v naší historii. Přesto se seriál nevyhýbá situacím komickým, až groteskním a před námi vyvstává poněkud neobvyklý, nepatetický, a o to humánnější obraz lidského hrdinství, které jedinečně ztvárnili Helena Růžičková a Stanislav Zindulka, spolu s oběma představitelkami Věrky, malou Žanetou Fuchsovou a Terezou Brodskou.

1. Sněhurčina smrt
"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"

Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu.

2. Malý muž a velká žena
Národnostní konflikty v pohraničním městečku se vyostřují. Po krátkých námluvách se Věrčin svérázný tatínek ožení s Annou Urbanovou, praktickou ženou, která si ví rady i v nejobtížnějších situacích a svým zjevem i energickým vystupováním dokáže zvládnout i noční kravály henleinovců. Při obsazování pohraničí hitlerovskými vojsky prchá tatínek s poštovní pokladnou a malá Věrka se pod ochrannými křídly Anny Urbanové stěhuje z pohraničí. Uprchlíci najdou nový domov v Brně u starých tatínkových rodičů.

3. Trápení kocoura Žolyho
V Brně má Věrčin tatínek mnoho přátel z mládí, žijí tu i jeho sestry s rodinami. Zakřiknutá teta Amálka má manžela, poněmčeného Prišvingera, kterému tatínek s flétnistou Vémolou začerní bílé punčochy - symbol tradičního i nového němectví. Ale přichází 15. březen a zakrátko vtrhnou hitlerovské armády i do Brna. Okupace tvrdě doléhá na obyvatele města. Anna Urbanová se však snaží chudou rodinu uživit zásobovacími výlety k příbuzným na venkov.

4. Válka si nevybírá
V Brně Věrka s hrůzou zjistí, že tu jako voják slouží holičský výrostek Sepp z jejich pohraničního městečka. Sepp si na Věrku počká a ztýrá jejího kocourka Žolyho. Od této chvíle žije Věrka ve stálém strachu před Seppem. Dovede ji rozptýlit jen hluchoněmý strýček František. Ten se stane v důsledku zvláštní návaznosti událostí první Seppovou obětí, když při domovní prohlídce u něj najde gestapo zakázanou literaturu, kterou strýc distribuuje. V přímé souvislosti s touto událostí umírá dědeček i babička. Tatínek je propuštěn z pošty, pracuje pak v pekárně svého přítele z mládí. Věrka mezitím dokončila povinnou školní docházku a nastupuje učňovské místo v kanceláři pojišťovny Elementar.

5. Moje druhá první láska
Válka vrcholí a nacistická vojska jsou na ústupu. Z Věrky se stala mladá slečna. Poznává nejrůznější formy vzdoru a odboje proti okupantům. Zároveň však Věrka pozorně vnímá i počínání nacistických dohlížečů a kolaborantů, kteří se právem obávají konce války. Úřednice Breberová spěje k úplné demoralizaci díky špatnému svědomí, neboť se postarala o to, aby se její muž dostal do koncentračního tábora. V téhle zjitřené době prožívá Věrka svou první lásku, která však končí zklamáním.

6. Návrat domů
Válka končí, přichází osvobození. Pro Věrku je poznamenáno smrtí tety Amálky, která uniká z hanby a ponížení, do něhož uvrhl celou rodinu její kolaborantský muž, skokem z okna. Věrka se ještě jednou setkává se Seppem, který pro ni představuje ztělesnění nacismu a který se ji pokouší donutit k tomu, aby mu pomohla k útěku. Holičský pomocník, stejně jako další vyznavači nacismu a kolaboranti však neuniknou spravedlivému trestu. V závěru seriálu doprovázíme Věrku, tatínka a Annu Urbanovou na cestě do Frývaldova, kde na ně, jak všichni doufají, čeká nový a svobodný život.

Česká televize


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Chalupa je hra (2005) [TV cykl...

05:05 - 05:30

11 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

ČT2 - Jedlý hmyz

04:50 - 05:45

26 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

NOVA - Novashopping

05:00 - 06:05

16 minut již uběhlo
49 minut zbývá do konce

Prima - Casanova (2005)

03:25 - 05:59

111 minut již uběhlo
43 minut zbývá do konce

Reklama