reklama
 
ohodnotit

Spalující touha

Eyes Wide Shut

Další název:
Eyes Wide Shut
Rok:
1999
Délka:
159 minut
Premiéra v ČR:
6.7.2000
„Cesta k lidskému nitru, jehož středem je spalující touha. Poslední a vysoce ceněný film režisérské legendy Stanleyho Kubricka.“
Popis / Obsah / Info k filmu Spalující touha
Zámožný newyorský lékař William Harford s manželkou Alicí pomalu upadají do vztahového stereotypu. Ten nečekaně naruší Alicino přiznání, že během dovolené tolik toužila po sexu s pohledným námořníkem, že by se kvůli tomu vzdala manžela, dítěte i současného života.

Žárlivostí zmítaný William odmítne možnost milostného dobrodružství s dcerou svého pacienta i s prostitutkou, ale zlákán vyprávěním kamaráda Nicka pronikne na utajenou luxusní orgii, jejíž účastníci s karnevalovými maskami provádějí záhadný sexuální rituál. Je však odhalen a před nejasným trestem ho zachrání jedna z dívek, která nabídne, že se místo něj obětuje. Zanedlouho William objeví její tělo v márnici.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Spalující touha
Poslední odvážný film Stanleyho Kubricka představuje mnoho věcí, ale hlavně podmanivý psychologicko-sexuální příběh a strhující dobrodružství plné napjatého očekávání. Doktor William Harford (Cruise), se jedné osudné zimní noci pustí do erotického dobrodružství, jež ohrozí nejen jeho manželství, ale může být polapen do zlověstné záhady jedné vraždy - poté, co jeho žena (Kidman) přizná své sexuální touhy. Kubrick mistrnými tahy diriguje vývoj příběhu od strachu a pochybností k objevení sebe sama.

Zámožný newyorský lékař William Harford pomalu upadá s manželkou Alicí do vztahového stereotypu. Nečekaně ho však naruší Alicino přiznání, že během dovolené tolik toužila po sexu s pohledným námořníkem, že by se kvůli tomu vzdala manžela, dítěte i současného života. Žárlivostí zmítaný William odmítne možnost milostného dobrodružství s dcerou svého pacienta i s prostitutkou, ale zlákán vyprávěním kamaráda Nicka pronikne na utajenou luxusní orgii, jejíž účastníci s karnevalovými maskami provádějí záhadný sexuální rituál. Je však odhalen a před nejasným trestem ho zachrání jedna z dívek, která nabídne, že se místo něj obětuje. Zanedlouho William objeví její tělo v márnici.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Spalující touha
Poslední film Stanleyho Kubricka vychází v dubnu 2000 na videu.
Když loni v březnu ve věku 70 let zemřel Stanley Kubrick, jeden z nejuznávanějších filmových režisérů všech dob, tak myšlenky řady filmových fanoušků kromě smutku nad odchodem legendy zaměstnávala ještě jedna věc. Totiž otázka, jestli Kubrick stačil dokončit svůj poslední film Spalující touha, na kterém ve svém anglic-kém exilu pracoval ve velkém utajení přes tři roky. Samotné natáčení trvalo téměř 15 měsíců, tedy více než pětkrát déle, než je v současnosti obvyklé. Očekávání byla obrovská, vždyť Kubrick v minulých 35 letech natočil pouze 6 filmů. A poslední z nich, Full Metal Jacket, už před 12 lety.
Finální sestřih filmu byl dokončen čtyři dny před jeho smrtí, ale Kubrick byl notoricky známý tím, že řadu svých filmů přestříhával jen několik dní před jejich uvedením do kin a dva z nich upravoval ještě i po jejich oficiální premiéře. Vyrojila se proto celá řada spekulací o tom, jestli film bude vůbec uveden a jestli v něm nebudou provedeny nějaké dodatečné změny, aby se vyhovělo přísnému americkému systému hodnocení filmů.
K tomu také nakonec došlo, když byly do jedné ze scén digitálně přidány postavy, blokující výhled na sexuálně choulostivá místa. Takto upravená verze byla uvedena ve Spojených státech a v Kanadě, zatímco v Evropě se film promítá beze změny. Říká se, že Kubrick ještě před svou smrtí tuto úpravu sám schválil; ale pravdu se už zřejmě nikdy nedozvíme.
Perfekcionalista Kubrick totiž vždycky důsledně trval na svém právu k finálnímu sestřihu a na tom, že studio nesmí bez jeho vědomí změnit ani jediné políčko filmu. Jeho posedlost absolutní kontrolou nad všemi aspekty svých filmů byla taková, že dokonce osobně schvaloval návrhy plakátů a reklam v zemích, kde byly jeho filmy uváděny. Když herečka Jennifer Jason Leigh už po tom, co natočila všechny svoje scény, nebyla z časových důvodů dostupná, aby jednu z nich přetočila, tak Kubrick neváhal všechny její scény natočit znovu se švédskou herečkou Marií Richardson.
Právě z Kubrickovy posedlosti tím, aby všechno bylo naprosto dokonalé, vyplývala jeho legendárně dlouhá natáčení, po nichž obvykle následoval podobně dlouhý sestřih. Kubrick neváhal sebekratší záběr natáčet znovu a znovu, aby dosáhl svého původního záměru. Říká se, že Tom Cruise musel v Spalující touze jednu scénu opakovat devadesátkrát až do svého úplného vyčerpání. To ale ještě není nic proti výkonu, který je zaznamenán v Guinessově knize rekordů, podle níž Stanley při natáčení Shining přiměl Shelley Duval opakovat jeden záběr přesně 127krát!
Podobně jako jiné jeho projekty i Spalující touha provázelo ohromné utajení. Před natáčením bylo pouze oznámeno, že jde o příběh žárlivosti a sexuální posedlosti, v němž hlavní role manželského páru budou hrát skuteční manželé Tom Cruise a Nicole Kidman, a na další informace bylo uvaleno přísné embargo. To vedlo ke vzniku nepotvrzených fám, jako že oba hrají psychiatry, kteří se navzájem podvádějí se svými pacienty, že Cruise se v jednom záběru objeví v ženských šatech nebo že si to Tom a Nicole ve filmu „skutečně rozdávají".
Scénář se držel v takové tajnosti, že dokonce i herci znali pouze ty scény, v nichž sami vystupovali, a Kubrick navíc jejich repliky často přepisoval ještě ráno před natáčením. Představitelé Warner Brothers si mohli scénář filmu přečíst pouze jednou a nesměli si z něho ani udělat kopii.
Námět filmu vychází z novely Snový příběh rakouského spisovatele a lékaře Arthura Schnitzlera, osobního přitele Sigmunda Freuda, kterou napsal v roce 1926. O její realizaci Kubrick poprvé uvažoval už před 30 lety. A tehdy také koupil práva na její filmové zpracováni: Tom Cruise, který do té doby točil prakticky jeden velký hit ročně a byl při natáčení zvyklý na maximální pohodlí a dvacetimilionové honoráře, kvůli práci s Kubrickem přijal mnohem menší sumu a na tři roky doslova zmizel ze scény. Odložil natáčení takového komerčního trháku jako Mission: Impossible 2 v režii Olivera Stona, na téměř dva roky se s celou svojí rodinou přestěhoval do Anglie a mnohdy denně pracoval téměř 16 hodin. Cruise i Nicole Kidman se do filmu ponořili natolik, že byt svého filmového páru zaplnili vlastními věcmi, knihami a šaty, a dokonce i spali v jejich posteli.
Není se tedy co divit, že tak emocionálně vypjaté natáčení na obou zanechalo psychické stopy a Cruise si během něj navíc uhnal i žaludeční vřed. V tisku se objevily „zaručené" zprávy o jejich manželských krizích a o tom, že během natáčení museli na Kubrickův pokyn navštívit sexuálního poradce. Cruise ale naopak řekl, že natáčení jejich vztah velmi posílilo. Oba se s Kubrickem velmi spřátelili, trávili spolu hodně času a Nicole Kidman jednou řekla, že po natočení Spalující touhy je nikdo na světě nezná lépe než právě Stanley.
K velké radosti českých filmových fanoušků se Spalující touha dostane i k nám, a to jako vůbec první Kubrickův film od Vesmírné odyssey, protože antikomunista Kubrick zakázal všechny svoje filmy prodávat do zemí bývalého východního bloku. Necenzurované Spalující touhy vyjde na videu a na DVD se objeví upravená americká verze.
Vzhledem k obnovené premiéře Vesmírné odyssey, symbolicky plánované na příští rok, spojené zároveň s reedicí všech jeho filmů, se do té doby žádné Kubrickovy filmy nesmí prodávat. Čeští fanoušci Stanleyho Kubricka si tedy budou muset na jeho starší filmy ještě nejméně rok počkat A k ukrácení tohoto čekání snad poslouží i Eyes Wide Shut, který se na náš trh dostane příští měsíc.
Jan Rudovský TotalFilm 2000/2/36

Autor/Zdroj: Rudovský Jan/Total Film


Mladý párek psychologů opravdu ví, jak si to v posteli užít. Jejich sexuální i drogová vynalézavost neznají mezí. Nikoho proto nepřekvapí, když mladí manželé po čase rozšíří své pole působnosti z vlastní ložnice nejdříve do různých nočních podniků a později i do ordinace mezi pacienty. Ale stejně jako prozře každé ráno ze tmy Slunce, musí jednoho dne prozřít ze svého hrůzného způsobu života i tento pár. Znovu nabyté vědomí, nebo možná lépe řečeno svědomí, s sebou bohužel přináší i strach ze sebe sama…
Projekt 100 - 2000

Autor/Zdroj: /Projekt 100


Eroticky laděné psychologické drama je posledním snímkem režiséra, který zemřel ještě před jeho premiérou. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou. Dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je příběh vystaven, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné…
Kino ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle Snových novel (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerowy novely koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil. Zámožný newyorský lékař William Hartord začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... - Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k „dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (pramen - Filmový přehled)

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Kubríck se inspiroval téměř zapomenutým textem rakouského dramatika Arthura Schnitzlera Snová novela, který přenesl do současného amerického velkoměsta Základní syžetový půdorys sice ponechal, avšak změnil reálie, vyostřil charakteristiky postav, které lépe odrážely americkou mentalitu dobře situovaných středních vrstev i ve vyostřenějším erotickém napětí. Kubrick zachoval výchozí myšlenku: na eroticky motivované události, které se staly, můžeme vzpomínat jako na přízračný sen (v případě muže), zatímco pouhé představy a sněni o nich lze vnímat jako znepokojující realitu (u ženy). Převzal i původní rozvržení důrazu na hrdinovo prožívání jak svých, tak partnerčiných prožitků: své někdy notně bizarní aktivity má sklon bagatelizovat, zatímco manželčiny představy prožívá až s bolestnou žárlivosti. Skrytá tajemství není radno oživovat takové je poselství novely i filmu.

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Popis / Obsah / Info k filmu Spalující touha
Film který Stanley Kubrick dokončil jen několik dní před svou smrtí, je stejnou měrou očekáván jako utajen. Víme jen, že vznikl podle románuArthura Schnitzlera Traumnovelle, že jde o drama a že jeho hvězdami jsou Tom Cruise a Nicole Kidmanová. Pokud jde o děj, pak je známo jen tolik, že vypráví o manželském páru newyorských psychiatrů, kteří jeden druhého podvádějí se svými pacienty.

Autor/Zdroj: /Cinema
Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle Snových novel (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmování Schnitzle-rovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil. - Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... - Kubrick přesadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzující-ho předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k „dračím slujím ", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednic-tvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekula-ce, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematogra-fie. - Na videu bude u nás film uveden pod názvem Spalující touha.

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

80.3 %
9   - curil
7   - Erkul
8   - clara.bow
8   - Veronika42
7   - Justik66
9   - pataamat
6   - Frolíček
8   - FLA
9   - ajaajena
9   - Lienocka22
4   - Chrustyn
7   - petrusmev
10 - mat.ilda
10 - rankinfitc
10 - roox
8   - RM
7   - vojtam
7   - Mlapiska
10 - Misantrop
8   - Robinson

TV Program

ČT1 - Žít a nechat zemřít (1973)

22:35 - 00:35

61 minut již uběhlo
59 minut zbývá do konce

ČT2 - Luther (2003)

22:05 - 00:10

91 minut již uběhlo
34 minut zbývá do konce

NOVA - 300: Vzestup říše (2014) [2k d...

22:55 - 00:45

41 minut již uběhlo
69 minut zbývá do konce

Prima - Dům na konci ulice (2012)

23:25 - 01:35

11 minut již uběhlo
119 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146742
Osobností: 622418
Fotografií: 554829
Plakátů: 263393
Obsahů a biografií: 134583

Poslední komentáře

Hellboy II: Zlatá armáda (2008)

Hellboy II: Zlatá armáda
Asi jsem mimoň, ale co tohle   je za chujovinu? Samá divná   obluda, děj nulový, zábava   žádná. Mě to nebaví.

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 1 / 10

Predátoři (2010)

Predátoři
Černoch, asiat, rusák,   žena, běloch,   emzák...hezká multikulti   směska. Až mi z toho zvlhlo   oko. Jinak žádná sláva.   Chodí, střílí, více >

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 2 / 10

Pátrací eso (1993) [Video]

Pátrací eso
Snímek své doby a jako   každý takový již   zapomenutý. Lorenzo Lamas   plus jeden z nejslavnějších   záporáků béčkových   videofilmů Matthias více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 5 / 10

Šípková Růženka (2011)

Šípková Růženka
Příjemná pomalá   záležitost. Záběry a   atmosféra mají navrch nad   příběhem. A to je i účel.   Obrovský prostor si to   všechno vychutnat.

Autor: naineko | Hodnocení: 10 / 10

Columbus (2017)

Columbus
O architektuře s příběhem.   Film z naprosto vymazlenými   záběry. Příběh není zas   tak důležitý, ale   umožňuje nahlédnout do   života jednoho města.
kviff 52

Autor: naineko | Hodnocení: 10 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.048/0.016