Popis / Obsah / Info k filmu SamsaraSnímek Samsara, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích, nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a koutů přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky. Snímek odhaluje krásy našeho světa - od těch světských až po zázračné, nahlíží do nezměrných oblastí duchovna člověka a osvětluje vazbu mezi lidstvem a ostatní přírodou.
Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 07.06.2014 HBO
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu SamsaraPřipravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu.
SAMSARA opět spojuje režiséra
Rona Frickeho s producentem
Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy
BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu SamsaraRon Fricke se podílel na natáčení uměleckého dokumentu Godfreyho Reggia s názvem Koyaanisqatsi (1983, FP 2/95) jako spoluscenárista, kameraman a střihač. Pod snímky Baraka – odysea Země (1992, FP 3/94, 9/2002) a Samsara, na nichž spolupracoval s producentem a spoluscenáristou Markem Magidsonem, je podepsán i jako režisér. – Výraz samsara (správný český přepis „sansára“) znamená v sanskrtu koloběh života. Ron Fricke označuje scénář k filmu jako průvodce meditací, cyklu zrození, smrti a znovuzrození. Snímek vznikal pět let, natáčel se na 65mm film kamerou Panavison Super 70, štáb navštívil šestadvacet zemí Afriky, Asie, Evropy a několik států USA. Natočený materiál byl sestříhán bez zvuku. Teprve pak byli přizváni hudební skladatelé. Tvůrci střídají záběry historických, sakrálních staveb, magických míst, turistických ikon, přírodních úkazů a lidských činností – náboženských, konzumních, pracovních, rodičovských. Zajímají je ovšem též obří hromady odpadků či dětská práce. Estetizované obrazy dávné slávy, náboženských obřadů, divukrásné přírody, masových sportovních a kulturních akcí, vojenských přehlídek, davových nákupů, následky živelních katastrof, devastace životního prostředí, rozlehlých továrních hal, kde se zpracovává maso či kde se na pásu vyrábějí žehličky, jsou prokládány statickými portréty obyvatel z různých koutů Země a exotickými tanečními vystoupeními. Na začátku snímku vytvářejí tibetští mniši v klášteře před zraky malých noviců mandalu, jejíž barevné písky, umně uspořádané do složitých vzorů, v závěru smíchají a smetou do misky. – Umělecký dokument Samsara tak připomíná návštěvu fotografické výstavy s pečlivě nainstalovanými a nasvícenými exponáty, u kterých by možná někteří návštěvníci uvítali popisky. – V našich kinech byl pod názvem Samsara (2001, FP 2/2003) distribuován i hraný snímek režiséra Pana Nalina.
–kat-, Filmový přehled 2012/12
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište