Zari
ohodnotit

Město smutku

Pei-Čching Čchen-Š´ (Beiqing chengshi )

Další název:
A City of Sadness
Žánr:
Země:
Rok:
1989
Délka:
157 minut
Premiéra v ČR:
20.5.1991
„Bohatě rozvrstvená mozaika osudů jedné rodiny ve vírech novodobých dějin Tchaj-wanu. Vítězný snímek benátského festivalu roku 1989, označený v roce 2002 v mezinárodní anketě filmových kritiků za nejvýznamnější tchajwanský a čínský film vůbec.“
Popis / Obsah / Info k filmu Město smutku
Město smutku předního čínského režiséra Houa Hsiao-siena (Chou Siao-sien) patří nejen k nejvýznamnějším dílům tchajwanské kinematografie, jež na sebe v devadesátých letech upoutala velkou pozornost, ale bylo též prvním tchajwanským snímkem uvedeným v naší distribuci (viz FP 11/91). - Děj se odehrává v rozmezí dvou významných historických událostí: od kapitulace Japonska v srpnu 1945, znamenající i osvobození Tchaj-wanu od japonských okupantů, až po definitivní ústup Kuomintangu z pevninské Číny na ostrov v prosinci 1949 (čímž vznikla tzv. Čínská republika). Významné je však i třetí historické datum, 28. únor 1947, kdy vypuklo povstání s tragickými následky. Na pozadí dějin sledují tvůrci osud rodiny Linových. Hlavou rodu je starý otec Lin A-lu, ale rodinu vede nejstarší syn Wen-chung, který vlastní restauraci. Druhý syn zmizel za 2. světové války. Třetí syn Wen-liang se zaplete s pevninskými gangstery a posléze se pomátne, zatímco nejmladší, hluchoněmý Wen-čching, se drží stranou nekalých rodinných obchodů a má malý fotoateliér. Postižený fotograf se sblíží s Hinomi, sestrou svého přítele Hinoeoho, nakonec se s ní ožení a má s ní dítě. Rodinu Linových však postihnou četné tragédie, spjaté s dobou. Kromě zmíněného povstání, do něhož vstupují Hinoe a Wen-čching, to je i zapletení rodiny do konkurenčních gangsterských bojů. - Hou Hsiao-sien natočil historickou ságu, která narazila na odpor oficiálních míst právě kvůli nepříliš lichotivému, ale výstižnému obrazu poválečné tchajwanské společnosti. Rozvíjí děj pomocí retrospektiv a četných psaných komentářů, spojených s texty, jež si vyměňuje hluchoněmý Wu-čching s Hinomi, a také s Hinominými deníkovými záznamy. Významnou roli má i několik retrospektiv. Svérázný dobový komentář poskytují též diskuse několika intelektuálů, kteří se scházejí ve Wen-čchingově ateliéru. – Město smutku je první částí tzv. historické trilogie či trilogie smutku, k níž patří dále filmy Loutkář (1993) a Dobří muži, dobré ženy (1995). - Kultivovaný snímek se opírá o čínské reálie, jež jsou západnímu divákovi vzdálené a nesporně mu ztěžují orientaci. Proto je dílo opatřeno obsáhlým úvodním textem, jenž se zmiňuje i o významu různých použitých jazyků.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2004/10


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Město smutku
Sledujeme osudy jedné rodiny, které se prolínají s dramatickými dějinami Tchaj-wanu. Pro 75letého Lina a jeho rodinu to znamená přispůsobit se novému dějinnému řádu a opustit část konfuciálnské tradice. Lin má čtyři syny. V den konce války se narodí nejstaršímu dítě a Lin pojmenuje novorozence Kwang-ming, Světlo. Lin má ale i starosti, protože dva jeho synové slouží ještě v armádě. Nejmladší syn je od vojny osvobozen - je hluchoněmý. Je to jemný muž. Vede fotoateliér a pořádá tam setkání mladých intelektuálů. V zimě se nad rodinou stahuje černý mrak smutku. Klid a idyla dávného venkovského Tchaj-wanu je pryč, nadchází doba bojů a ztrát...
Febiofest 2004


Popis / Obsah / Info k filmu Město smutku
Historický snímek režiséra Chou Siao-siena Město smutku je prvním tchajwanským filmem v našich kinech. Na osudu jedné rodiny líčí složité období v němž se ocitla ostrovní společnost po roce 1945. - Ostrov o rozloze 36 000 km2, ležící u jihovýchodního pobřeží Číny, kolonizovali v 16. století Portugalci a Španělé pak Nizozemci. Po porážce v čínsko-japonské válce byla Čína přinucena předat ho Japonsku. Po kapitulaci v roce 1945 vrátilo Japonsko Tchaj-wan Číně. Obyvatelé, trpící japonskou nadvládou, se radovali. Kuomintangská správa však brzy přivedla ostrov k ekonomickému úpadku. Zavládla enormní inflace, nezaměstnanost, zaviněná příchodem mnoha Číňanů z pevniny, a korupce, bující v kuomintangské armádě. Napětí mezi původním obyvatelstvem a přistěhovalci vyvrcholilo 28. 2. 1947, kdy v Tchajpeji vypuklo povstání, jež bylo krvavě potlačeno. - Pro evropského diváka nepřehledný, s1ožitý film, vycházející z těchto neměně složitých události (komplikovanost podtrhuje i fakt, že tvůrci nechali hovořit postavy jejich "skutečnými" jazyky a nářečími) zaujal ve světě mj. tím, že jde o ojedinělý pokus pohlédnout reálně na vlastni dějiny. Na 46. MFF v Benátkách 1989 byl odměněn hlavni cenou Zlatým lvem.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Kde domov můj? (2016) [TV pořa...

18:25 - 18:55

6 minut již uběhlo
24 minut zbývá do konce

ČT2 - Výborná SHOW

17:55 - 18:40

36 minut již uběhlo
9 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

18:30 - 19:30

1 minut již uběhlo
59 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

17:55 - 18:52

36 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Reklama