ohodnotit

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný

Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý

Žánr:
Rok:
1992
Délka:
108 minut
Premiéra v ČR:
11.9.1992
„Deana Horváthová-Jakubisková & Dagmar Veškrnová-Havlová jako Thelma & Louise po česko-slovensku v lehce erotické komedii z poněkud ztřeštěné doby. (DVD verze)“
Popis / Obsah / Info k filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný
POZOR, SPOILER

Jsme na nějaké vlakové celní stanici. Zde je přísnou celnicí kontrolován obsah konzervy a je nalezena ideologická diverze. A tak má příjemkyně zásilky jménem Nona velké problémy na StB. Naštěstí právě přichází revoluce - sametová.

Na jedné demonstraci poznává Nona dívku ze stranického sanatoria. Je to Ester, pouhá ošetřovatelka, ale zamilovala se do velkého straníka Laca. Nona fotí vše, co se kolem šustne. Když pak u toho oznamuje svému milenci, že čeká dítě, tak ten svatbu odmítá. Když ji pak osloví doktor a mluví o potratu, udělá Nona na veřejnosti rozruch a milence inzultuje. Protože byla dost pod parou, vezme ji Ester k sobě a začnou spolu bydlet. Nona se totiž rozhodla, že dítě nechce.

Ester přichází o milence, který zemřel. Večer po pohřbu ji Nona nachytá, jak do sebe cpe prášky. Ester na něj často vzpomíná. Noně přijde opět balík od stejného odesílatele. Tentokrát již jej však nemá kdo kontrolovat. Obě děvčata trápí společný problém. Totiž nedostatek peněz. A tak Nona fotí Ester v erotických pozicích. Další fotky pak jsou zcela jiného zaměření, totiž náboženské. Jenže Nona přijde na to, že video je lepší. Proto si koupí videokameru, ale až doma zjistí, že si od překupníka přivezli dřevěnou.

Přichází další balík, tentokrát z Holandska. Odesílatel je však stejný.

Ester prodává své erotické fotografie, ale nedaří se. Zato máslo za 14 korun jim lidi rvou ruce. Obě ženy pak prožijí napínavé dobrodružství s dvěma řidiči, při kterém však mohlo jít i o život.

Opět přichází balík, ale tentokrát i s odesílatelem. Ano, Robert splnil, co slíbil a přijel zpět do vlasti. Kdysi spolu utíkali, ale on nechal Nonu na nádraží a utekl sám. Užijí si spolu bouřlivý sex, při kterém přijde Ester málem k úrazu. Nu a pak Robert zase odjíždí, aby si urovnal své věci v USA.

Ženy objeví vchod ke své sousedce, jeptišce Margitce, a Nonu napadne stěnu zbourat. Když pak jedou nakupovat, ukradnou jim i auto. Takže už nemají nic, protože prodaly i nábytek. A tak se rozhodnout nabízet samy sebe. Muže však chtějí jen nalákat a pak obrat. Vychází jim to, stejně jako pak krádež kamery v obchodě. Tak se stanou majitelkami i dalších věcí.
Mají i auto, a tak oslavují. Vše by bylo dopadlo dobře, kdyby se ovšem nepustily do rvačky s courama. A tak obě končí v rukou policie. Zde se rozhodnou pomoci cizinci, pomohou mu k útěku od letadla, které jej mělo dopravit domů. Jenže on tam nechce. Pak se představí jako Ai-lan-se-kjun-či-šun-abu-daj-saigon. Všichni pak jedou na Moravu. Po cestě udělají kšeft s ruskými vojáky. A pak jen náhodou narazí na muže, který jim prodal dřevěnou kameru. Holky to s ním vyřídí velmi rychle a získají obrovskou spoustu peněz. Ty si rozdělí a jsou spokojené. Do tohoto bohatství se zase vrací Robert. Z očekávaného dítěte Nony má radost. Děvčata peníze umí rozhazovat, ale i rozdávat. Saigon se vrací zpět, děvčata mu zaplatila letenku a ještě spoustu peněz přidala.

Nona pak nachytá Ester, když se nakrucuje před Robertem nahá. Oba to svedou na focení. Ale později po nich najde Nona jen dopis na rozloučenou. Tentokrát si dítě ponechává. Toto dítě je již kluk jako buk. Nona s ním je u řeky, když sem přijde těhotná Ester. Nejprve dojde k hádce, skoro k pranici, ale Nona jí nakonec odpouští. Robert jí totiž udělal skoro totéž, co před lety Noně. A tak jsou obě ženy zase spolu. Bydlí v rodinném sídle, zámečku, který Nona dostala zpět po rodičích. Jejich rodina zde bydlela tři sta let. Nyní je to zdevastovaná ruina, ale děvčatům to nevadí. A jednoho dne se tu zase objeví Robert...


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný
Nona a Ester. Každá je jiná, obě chtějí začít znovu - a hlavně zbohatnout. Jejich cestu k miliónům provází humor, sex a zbraně. Když jsou okradeny, berou spravedlnost do svých ženských rukou. Pak se objevuje muž, který vše zamotá ještě víc... (viz. FP č. 10/1992)

Retrokomedie o polistopadových osudech dvou neobyčejných žen a jejich milence, která zřetelně odráží poetický rukopis svého tvůrce, měla premiéru před deseti lety. Nová režijní verze vznikla letos a my jsme se tvůrce zeptali, co ho přimělo k návratu.
"Film je dodnes promítán s velkým úspěchem v rámci mých retrospektivních přehlídek na filmových festivalech po celém světě", řekl nám Juraj Jakubisko."Až po té, co mě začali producenti filmu přemlouvat k jednotlivým projekcím i ´doma´ uvědomil jsem si, že domácí distribuce byla trochu zanedbána. Myslím si, že tato moje černá ´sametová komedie´ vyznívá v odstupu let ještě aktuálněji a komičtěji. Navíc nikdo z mých kolegů se za tu dobu k vzrušujícímu tématu oné sametové revoluce v žánru komedie ještě neprokousal."
Dodejme, že film LEPŠÍ JE BÝT BOHATÝ. je plný hořkého i lehkomyslného humoru, erotických vzpomínek a bizarních příhod, které vytváří nedělitelnou dějovou linii z tragikomické reality a fikce.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný
Po snímcích Vtáčkovia, siroty a blázni a Sedím na konári uzavírá Juraj Jakubisko svou volnou trilogii o štěstí a o svobodě filmem Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. V satirické tragikomedii o polistopadových osudech dvou neobyčejných žen a jejich milence, věčně se vracejícího emigranta, přidává ke štěstí a svobodě ještě aktuální problém bohatství a morálky. K tématu Jakubisko říká: "Nikdo zatím nenatočil film o dvou národech v jednom státě, o vývoji demokracie a o svobodě která se mění v určitou anarchii. Jsou v něm moje pocity, strach o osud společného státu, obavy, chaos. Muži s politickými ambicemi a závislostmi, disidenti, estébaci, komunističtí exponenti emigranti. Ženy, které v přepolitizované době sní o štěstí a o rodině. Moje dvě hrdinky, rekapitulující svůj život, zjistí, že byly bohaté i chudé, měly život krásný a pestrý. Žít znamená prožívat vítězství a pády, čím víc prožitků, tím víc perliček na náhrdelníku... ` - Režisér svým typickým stylem podává rozsáhlý a velmi kritický obraz dnešní slovenské společnosti, přičemž vychází ze skutečných faktů a událostí. Opírá se přitom zejména o herecké výkony své manželky Deany Horváthové, Dagmar Veškrnové a Juraje Kukury.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


V roce 1992 uzavřel Juraj Jakubisko svým snímkem Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý svou volnou trilogii o štěstí a o svobodě, kterou začal v roce 1969 titulem Vtáčkovia, siroty a blázni (FP 11/91), uvedeným až po revoluci, a v níž pokračoval poválečnou tragikomedií Sedím na konári (1989, FP 4/90). Ke zmíněným tématům přidal neméně aktuální téma morálky a bohatství. Se vším tím se po svém vypořádávají dvě nevšední hrdinky, slovenská fotografka Nona a moravská zdravotní sestra Ester, které se ocitají v podivném čase těsně po listopadu 1989. Součástí jejich osudů je emigrant Robert, představující v podstatě slabošský mužský element, s nímž i bez něj se obě emancipované ženy trápí. Nona a Ester sní o bohatství a na cestě za ním věčně klopýtají. - Tvůrce tehdy konstatoval: "Nikdo zatím nenatočil film o dvou národech v jednom státě, o vývoji demokracie a o svobodě, která se mění v určitou anarchii. Jsou v něm moje pocity, strach o osud společného státu, obavy, chaos. Muži s politickými ambicemi a závislostmi, disidenti, estébáci, komunističtí exponenti, emigranti... Moje hrdinky, rekapitulující svůj život, zjistí, že byly bohaté i chudé, měly život krásný a pestrý..." Mnohé se od těch dob změnilo, mnohé zůstalo stejné. Juraj Jakubisko se dnes domnívá, že jeho "černá sametová komedie“ vyznívá v odstupu let ještě aktuálněji a komičtěji a že stále zůstává osamocená. Navíc tehdejší distribuce nebyla pružná, proto se rozhodl pro její nové uvedení, přičemž ji o málo zkrátil (omezil „politické“ pasáže a scény z demonstrací) a upravil zvukovou stopu. - Snímek vychází z Jakubiskovy poetiky a je nesporně svérázným obrazem i dokumentem doby, při němž tvůrce vycházel ze skutečných událostí i postav. - Je vlastně jen v řádu věcí, že se z představitelky jedné z hlavních rolí stala manželka prezidenta České republiky. – Snímek se nyní uvádí pod českým názvem Lepší je být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný, titul na kopiích je však slovenský.

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Popis / Obsah / Info k filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný
LEPŠIE BYŤ BOHATÝ A ZDRAVÝ AKO CHUDOBNÝ A CHORÝ = satirická komedie o osudech dvou žen a jejich milence Roberta, věčně se vracejícího emigranta, mapuje chaotické období postkomunistické Evropy po pádu totality. (108 min.).
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný
Fotografka Nona a zdravotní sestra Ester mají z nedávné minulosti mnoho nepříjemných zážitků a špatných zkušeností s muži. V nové době chtějí být samostatné a úspěšné... Osobitý pohled slovenského filmaře na barvité události přelomu 80. A 90. Let, které si ještě mnozí z nás dobře pamatují,

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Satirická tragikomédia o osudoch dvoch žien a ich milencam večne sa vracajúceho emigranta, podáva kritický obraz súdobej slovenskej spoločnosti v období meniacich sa spoločonsko-kritických vzťahov po roku 1989.
Šmatláková Katalóg slovenských celovečerných filmov

Autor/Zdroj: Šmatláková Renáta/Katalóg slovenských celovečerných filmov


A comedy about the post-Revolution fate of two unusual women named Nona and Ester. Though different from each other, both want to start over—and this time become rich. Their road to riches
is paved with humor, sex and weapons, and when they get ripped off they take the law into their own hands. Then they meet a man and things really get crazy… The movie reflects its creator’s
poetic touch as he captures, with surprising detachment, the euphoria that reigned after the Velvet Revolution. Though the film premiered in 1993, this director’s cut was released this year.

Autor/Zdroj: /anglicky


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

52.6 % (43)
2   - jarda53
7   - Pitryx
6   - cicis
6   - Angelika28
5   - M.A.G.
4   - Agostino
4   - ignac1
5   - BinLADIN
3   - melakara
4   - Tonykla
8   - satyr
5   - Omnibus
4   - REKBRIT
5   - MildaX
4   - Faye
6   - davidek
5   - R.RICKIE
2   - Kycky
6   - fred.appl
5   - dandysek

TV Program

ČT1 - Sama doma (1998) [TV pořad]

12:30 - 14:00

54 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

ČT2 - Svět zvířat

13:20 - 14:15

4 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě (200...

12:20 - 13:35

64 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

Prima - Jake a Tlusťoch (1987) [TV ser...

12:25 - 13:30

59 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 188423
Osobností: 694262
Fotografií: 749963
Plakátů: 369882
Obsahů a biografií: 174861

Poslední komentáře

Rakeťák (2022)

Rakeťák
Jednu hvězdičku z důvodu   že opět je v pohádce   homosexualita a už toho mám   dost. Cpou to všude tahle   lgbt komunita jen ničí   seriály a více >

Autor: DanielBerky | Hodnocení: 1 / 10

Jan Žižka (2022)

Jan Žižka
Vzhledem k faktu, že o   Žižkova života v tomto   období není mnoho   informací, není nutné film   považovat za historicky   akurátní dokument, více >

Autor: charlie1612 | Hodnocení: 7 / 10

Otec Naděje (2005) [TV film]

Otec Naděje
Není Bud Spencer jako Bud   Spencer, v roli faráře   Vazaliho, plných 100 minut   nudy, není minuta napětí,   akce, škoda materiálu...

Autor: jarda53 | Hodnocení: 1 / 10

Sheena (2000) [TV seriál]

Sheena
Nevím sice v čí posteli si   pseudoherečka Gena Lee Nolin   obstarala hlavní roli v   tomhle seriálu, ale   každopádně si moc   nepomohla, protože celý   seriál je stejně špatný   jako ona sama!!!

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 1 / 10

The Silencers (1966)

The Silencers
Jsem fanoušek Deana Martina a   tahle parodie na špiony se mi   líbila moc. Násilí a humor   se zde mísí stejně jako v   bondovkách. Martin paroduje více >

Autor: Petrkey | Hodnocení: 8 / 10