Únorové novinky
ohodnotit

Dr. T a jeho ženy

Dr. T. and the Women

Další název:
Doktor T a jeho ženy
Žánr:
Rok:
2000
Délka:
121 minut
Premiéra v ČR:
19.7.2001
„Nelehký úděl pohledného gynekologa“
Popis / Obsah / Info k filmu Dr. T a jeho ženy
Dr. Sullivan Travis, přezdívaný dr. T, je úspěšný gynekolog se zavedenou praxí v Dallasu. Od rána do večera je doma i v práci obklopen ženami. Ať už jsou to jeho početné pacientky nejrůznějšího věku i povah, nebo jeho rodina, kterou tvoří milovaná manželka Kate, dcery Dee Dee a Connie, švagrová Peggy a její tři malé dcery. Zdá se, že jediným únikem ze světa typicky ženských problémů, je pro něj zdánlivě čistě mužská záležitost - golf. Ani tady však Travisovi není dopřáno klidu. Nejenže jeho přátelé neustále mluví o svých manželkách, které jsou pochopitelně většinou jeho pacientkami, ale navíc se tu objeví nová atraktivní asistentka Bree. Situace se poněkud zkomplikuje poté, co se musí Travis dostavit na policii pro svou ženu Kate. Ta se už od rána chovala divně. Nejprve na zahradě postavila stan a pak se během procházení luxusních obchodů začala postupně svlékat, aby se nakonec začala nahá koupat ve fontáně. Doma pak není schopna své jednání vysvětlit. Na luxusní psychiatrické klinice se Travis od doktorky Harperové dozví, že Kate trpí tzv. hestiovským komplexem. Zřídka se vyskytující psychickou poruchou postihující bohaté a milované ženy zahrnuté takovou přemírou štěstí, že se z toho zhroutí a retardují na úroveň dítěte. Kate musí zůstat hospitalizována. A zatímco se Travis sbližuje na golfu s Bree, která se nakonec stane jeho milenkou, jeho dcera Dee Dee se připravuje na svatbu. Jako družičku si nakonec vybere svou kamarádku Marylin, což se ovšem vůbec nezamlouvá Connie. Není divu, před časem je spolu přistihla v posteli. Všechny zamotané situace nakonec dojdou dramatického vyústění v divoké bouři, která se strhne uprostřed svatební slavnosti.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dr. T a jeho ženy
Doktor Sully Travis, tedy dr. T, jak mu všichni říkají, je známým dallaským gynekologem a porodníkem s rozsáhlou a vybranou klientelou. V práci je obklopen výhradně ženami a doma, kde má manželku, dvě dospělé dcery, švagrovou a chůvu jejích tří dětí, je na tom stejně. Jediným únikem z ženského světa, naplněného někdy až přes míru štěbetáním o malichernostech, jsou jeho lovecké výlety s třemi kamarády a hodiny strávené v golfovém klubu. A právě tam se objeví nová trenérka. Bree je zcela jiná, než všechny ostatní. Samostatná, nezávislá, bez obdivu v očích k přitažlivému lékaři. Zaujme ho při prvním setkání, ale jejich sblížení urychlí domácí "zemětřesení". Žena se zhroutila a bude dlouhodobě, možná trvale hospitalizována v psychiatrické léčebně. Mladší dcera má před svatbou a ta starší otci svěří, že sňatek má být jen zástěrkou její lesbické orientace, což se v ten slavný den prokáže. Na pomoc přispěchala švagrová, ovšem v doprovodu pomocnice ke třem jejím "slaďoučkým holčičkám" a vrchní sestra, kterou chápal jako profesionálního partnera, se mu svěří, že ho už léta miluje. Sully Travis se rozhodne pro únik. Vede ale zcela jinam, než předpokládal a očekával.

Tvorbu Roberta Altmana (nar. 1925), který je právem považován za nejvýznamnějšího představitele autorského filmu ve Spojených státech a za "otce" všech nezávislých filmařů, jsme dlouho znali jen z doslechu. Scenárista, režisér a řadu let i producent na sebe upozornil černou válečnou komedií MASH a jeho Nashville je označován za jedno z nejlepších amerických děl 70. let. Na plátnech našich kin se představil až počátkem 80. let portrétem jedné rodiny s názvem Svatba a od té doby jsme se s ní setkávali přece jenom častěji (Buffalo Bill a indiáni, Hráč ad.) Dr. T a jeho ženy, s celou plejádou slavných hereckých jmen, svědčí o tom, že ani pětasedmdesátiletý filmař neztratil nic na svém osobitém a sarkastickém pohledu na svět.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dr. T a jeho ženy
Doktor Sully Trávíš, tedy dr. T, jak mu všichni říkají, je známým dallaským gynekologem a porodníkem s rozsáhlou a vybranou klientelou. V práci je obklopen výhradně ženami a doma, kde má manželku, dvě dospělé dcery, švagrovou a chůvu jejích tří dětí, je na tom stejně. Jediným únikem z ženského světa, naplněného někdy až přes míru štěbetáním o malichernostech, jsou jeho lovecké výlety s třemi kamarády a hodiny strávené v golfovém klubu. A právě tam se objeví nová trenérka. Bree je zcela jiná, než všechny ostatní. Samostatná, nezávislá, bez obdivu v očích k přitažlivému lékaři. Zaujme ho při prvním setkání, ale jejich sblížení urychlí domácí "zemětřesení". Žena se zhroutila a bude dlouhodobě, možná trvale hospitalizována v psychiatrické léčebně. Mladší dcera má před svatbou a ta starší otci svěří, že sňatek má být jen zástěrkou její lesbické orientace, což se v ten slavný den prokáže. Na pomoc přispěchala švagrová, ovšem v doprovodu pomocnice ke třem jejím "slaďoučkým holčičkám" a vrchní sestra, kterou chápal jako profesionálního partnera, se mu svěří, že ho už léta miluje. Sully Trávíš se rozhodne pro únik. Vede ale zcela jinam, než předpokládal a očekával.
Tvorbu Roberta Altmana (nar. 1925), který je právem považován za nejvýznamnějšího představitele autorského filmu ve Spojených státech a za "otce" všech nezávislých filmařů, jsme dlouho znali jen z doslechu. Scenárista, režisér a řadu let i producent na sebe upozornil černou válečnou komedií MASH a jeho Nashvilleje označován zajedno z nejlepších amerických děl 70. let. Na plátnech našich kin se představil až počátkem 80. let portrétem jedné rodiny s názvem Svatba a od té doby jsme se s ní setkávali přece jenom častěji (Buffalo Bili a indiáni. Hráč ad.) Dr. T a jeho ženy, s celou plejádou slavných hereckých jmen, svědčí o tom, že ani pětasedmdesátiletý filmař neztratil nic na svém osobitém a sarkastickém pohledu na svět.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Doktor Sully Travis, tedy dr. T, jak mu všichni říkají, je známým dallaským gynekologem a porodníkem s rozsáhlou a vybranou klientelou. V práci je obklopen výhradně ženami a doma, kde má manželku, dvě dospělé dcery, švagrovou a chůvu jejich tří dětí, je na tom stejně. Jediným únikem z ženského světa, naplněného někdy až přes míru štěbetáním o malichernostech, jsou jeho lovecké výlety s třemi kamarády a hodiny strávené v golfovém klubu. A právě tam se objeví nová trenérka. Bree je zcela jiná, než všechny ostatní. Samostatná, nezávislá, bez obdivu v očích k přitažlivému lékaři. Zaujme ho při prvním setkání, ale jejich sblížení urychlí domácí "zemětřesení". Žena se zhroutila a bude dlouhodobě, možná trvale hospitalizována v psychiatrické léčebně. Mladší dcera má před svatbou a ta starší otci svěří, že sňatek má být jen zástěrkou její lesbické orientace, což se v ten slavný den prokáže. Na pomoc přispěchala švagrová, ovšem v doprovodu pomocnice ke třem jejich "slaďoučkým holčičkám" a vrchní sestra, kterou chápal jako profesionálního partnera, se mu svěří, že ho už léta miluje. Sully Travis se rozhodne pro únik. Jeho cesta vede ale zcela jinam, než předpokládal a očekával.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Dr. T a jeho ženy
Titulním hrdinou sarkastické komedie režiséra Roberta Altmana Dr. T a jeho ženy je gynekolog, proto se nelze ani příliš divit, že ve filmu hrají prim ženy. Robert Altman je ostatně pověstný schopností vcítit se do komplikovaných stavů ženských postav a pohybovat se v jejich křehkém světě; ve většině jeho děl dominují silné ženské charaktery. - Dobře situovaný dallaský gynekolog Sullivan Travis, známý široko daleko pod zkratkou Dr. T, je obklopen ženami od rána do večera a ze všech stran. Dokonce i kamarádi, s nimiž tráví volný čas, jsou manželé jeho pacientek a neustále mluví jen o nich. Lékař se tak ocitá v bezvýchodném zajetí ryze ženských problémů. Citlivý přístup, který aplikuje k pacientkám i ke své početné rodině, tvořené samozřejmě pouze ženami, je jemný snad až příliš. Potvrzuje to osud jeho milované manželky Kate, jež je zahrnuta takovou přemírou štěstí, až propadne vzácné psychické poruše. Přetížený muž logicky nachází dočasný klid v nevěře s instruktorkou golfu Bree, jež se mu zdá úplně jistá, než všechny ostatní. Neméně logicky je to v tomto vztahu právě on, kdo je zraňován; je submisivnější a vlastně ženštější než jeho milenka. Epizodicky stavěné vyprávění se točí kolem chystané svatby jedné z lékařových dcer. Samotný obřad je však tentokrát (na rozdíl od ceremonií v jiných Altmanových filmech) jen krátkým vyústěním dějových zvratů. - Ženy všech typů a povah, jimiž je snímek zaplněn, rozhodně nejsou nijak glorifikovány; jejich "živočichopis " je podán s notnou dávkou sarkasmu, provázeného ovšem jistou ohleduplností a smířlivostí. I tak však může film provokovat feministicky naladěné publikum. Početné hrdinky, převážně z vyšší střední vrstvy, zde zcela vážně řeší naprosto banální problémy a jejich starosti jsou malicherné, avšak zároveň neztrácejí originalitu a jakousi věčnou záhadu ženství, před níž se tak pokorně a téměř až rezignovaně sklání nejen doktor T, ale i sám režisér Altman. Tvůrce poskytl výjimečnou příležitost zejména Richarda Gereovi, ale také řadě hereček, jež hrají své role se zjevnou chutí (za zmínku stojí zejména nezvykle obsazená Farah Fawcettová jako Kate nebo altmanovská herečka Shelley Longová v postavě doktorovy zamilované asistentky Carolyn).
Jpo Filmový přehled 2001/6/9,

Autor/Zdroj: jpo/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Komisař Moulin (1976) [TV seri...

23:50 - 01:30

34 minut již uběhlo
66 minut zbývá do konce

ČT2 - FAST: Obří teleskop

00:10 - 01:00

14 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

23:50 - 00:55

34 minut již uběhlo
31 minut zbývá do konce

Prima - Ano, šéfe! (2009) [TV pořad]

00:00 - 01:15

24 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190056
Osobností: 697028
Fotografií: 762194
Plakátů: 375098
Obsahů a biografií: 177603

Poslední komentáře

Omlouvám se za ty vtípky (2006) ...

Omlouvám se za ty vtípky
Charlie si nabalí novou kost,   ale při představení s jeho   osazenstvem se kterým bydlí   a jeho matkou to nějak   "vře". Díl se slušnejma   sekama a scénkama - 80%

Autor: FLA | Hodnocení: 8 / 10

Doktoři z Počátků (2013) [TV ser...

Doktoři z Počátků
Když se rozhodnete točit   spin-off ze špatného   seriálu, nedá se počítat s   ničím jiným, než s tím,   že vznikne jen další   špatný seriál a více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 2 / 10

Železňák Kelly (1974) [TV epizod...

Železňák Kelly
Železňák Kelly patří k   Topovanejm dílům! Od   začátku dokonce je nabitej   vtípkama a solidním humorem.   Skvělej je pobočník   Generála více >

Autor: FLA | Hodnocení: 10 / 10

Jaro (1974) [TV epizoda]

Jaro
Tenhle díl se téměř   neomrzí a viděl jsem ho   několikrát. Spousty hlášek   a vtipných scének, výbornej   je závěr - 90%.

Autor: FLA | Hodnocení: 9 / 10

Knoflíková válka (1962)

Knoflíková válka
Film mého mládí. Sice už   to ta ty léta ztratilo   šťávu a v dnešní době   jsou metody výchovy téměř   mimo zákon, ale jako dítě   jsem to hltal a bavil se   hodně moc.

Autor: red.mann | Hodnocení: 8 / 10