NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb
ohodnotit

Císař a tambor

Žánr:
Rok:
1998
Délka:
76 minut
Premiéra v ČR:
29.10.1998
„Na motivy pověstí o císaři Josefovi, který se rád v převlečení vydával mezi poddané.“
Popis / Obsah / Info k filmu Císař a tambor
Pohádka na motivy pověstí o císaři Josefovi, který se rád v převlečení vydával mezi poddané.

Stejně jako on, mizí i pohádkový císař Maxmilián v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. V převlečení za pacholka se spřátelí s vysloužilým tamborem, který se zamiloval do dcery místního rasa, Ančičky. Narazí spolu na loupežníky, ale nejvíce jim ublíží lidská hloupost a proradnost. Jsou obviněni lstivým vrchním správcem z napomáhání loupežníkům a mají být popraveni. V příběhu plném napětí mají své místo přátelství, humor a láska. Nakonec i ty nejchmurnější vyhlídky se promění v dobré, jako v každé správné pohádce.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Císař a tambor
Pohádka vznikla na motivy pověsti o císaři Josefu II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Na jednom ze svých "výletů" potká císařského tambora vracejícího se z vojny. Dají se, lidově řečeno, dohromady a prožijí spolu četná dobrodružství. Setkají se nejen s loupežníky, ale i s lidskou hloupostí a proradností, která je málem přivede až na popraviště. Ani v tomto pohádkovém příběhu samozřejmě vedle napětí, přátelství a humoru nechybí láska, která i ty nejchmurnější vyhlídky nakonec promění v dobro.

Pohádka je výjimečná nejen téměř klasickým příběhem lásky, ale zejména svým výtvarným řešením. Je z produkce ČT - Televizního studia Ostrava - tvůrčí skupiny Marči Arichtevy a Marty Prachařové.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Císař a tambor
Císař se má jistě dobře, má stovky sloužících, kteří pečují o jeho pohodlí ale někdy dostane takové nápady, jako, co tak projít zemí, v přestrojení za chuďase a poznat, jak se žije jeho poddaným. Jeho tajné výlety se vůbec nezamlouvají císařovně, která není přesvědčena o jeho lásce, ale zde je na správném místě, sluha Leopold, který císařovy výlety kryje. Při jednom takovém císařově výletě, potká mladého tambora, kterému bylo natlučeno a ještě mu kdosi ukradl buben. „ Chuďas“ a tambor mají nyní společnou cestu a jen tak náhodou zavítají na hospodskou tancovačku, kde tambor pozná Ančičku, ale vyprovokovaná pranice, má za následek, že se oba dostanou do vězení. Při strkanici, se ztratil císařův prsten, který mu chybí, aby prokázal svůj majestát. Loupežníci, kteří mají všechno zlé na svědomí, plánují další akci, ale jsou na štěstí odhaleni….


Autor: jarda53

Popis / Obsah / Info k filmu Císař a tambor
Po filmu Šmankote. babičko. čaruj! se v našich kinech objevuje další pohádka z Moravy, tentokráte z Televizního studia Ostrava. pod názvem Císař a tambor ji natočil režisér Václav Křístek podle vlastního námětu a scénáře. Autor se inspiroval legendami, podle nichž se "lidumilný a spravedlivý" císař Josef II. (1741-1790) často vydával v přestrojení mezi prostý lid. - Císař Maxmilián se při návštěvé jednoho venkovského zámku vypraví do podhradí v převlečení za pacholka. Spřátelí se s vysloužilým tamborem, který se zamiloval do dcery
místního rasa, Ančičky. Společníci jsou obviněni lstivým vrchním správcem z napomáháni loupežníkům a maji být popraveni. Všechno však nakonec dopadne dobře. Loupežníci i vrchní správce jsou po zásluze potrestáni a tambor si může vzít svou vyvolenou. Jen císař musí dál plnit své vladařské povinnosti. Důležitou roli v zapeklitých situacích má dívčin pes Kopretina. - Tvůrci se zřekli nadpřirozených motivů i složitějšího děje. Usilovali o tradiční pohádku s důrazem na výpravu a na kostýmy. Natáčeli na formát Super l6mm, který byl později překopírován na klasický filmový pás. Ve výsledku se snímek nijak nevymyká ze standardu našich televizních pohádek.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nahoře ve vsi i dole na zámku vládne opravdové pozdvižení. "Císař s císařovnou přijedou!" jde od ucha k uchu. Všude se uklízí, smýčí, cídí, leští i všelijak jinak schovává letitý nepořádek, jen aby bylo všechno tak, jak si vrchnost myslí, že si císař přeje. Jenže ten mladý muž, před nímž se všichni hrbí s přeuctivým "Vaše veličenstvo", už dávno není žádný zajíc, co si nechá všechno nakukat. A tak jen co trochu utichnou uvítací ceremonie, už se shání po nějakém chuďasovi, aby si s ním vyměnil šaty a mohl tak vyrazit do podzámčí poznat skutečný život v zemi. Ví, že věrný sluha Leopold bude jako vždy při jeho výletu pevnou stráží prázdných komnat, netuší ovšem, že císařovně jeho zmizení neunikne a že se bude znovu - po kolikáté už - trápit pomyšlením, zda neutíká před ní k nějaké jiné.

Přesně opačným směrem než císař si to ve stejnou chvíli štráduje vysloužilý vojenský tambor, kterého loupežníci okradli v lese o buben. Marně se dovolával u pánů spravedlnosti, a tak mu jako poslední naděje zbyla jen víra v císařovu moudrost a smysl pro pořádek. Teď se s ním srazil u zámecké zdi, aniž ovšem mohl tušit, s kým má tu čest. A už vůbec nemá ponětí, že následující den a noc, která jim je dána společně prožít, povede přes hospodu, vězení s výhledem na šibenici a hradní zříceninu, plnou loupežníků, nejen ke skutečnému přátelství a vítězství spravedlnosti, ale i k dvojnásobnému lidskému štěstí - to když tambor dostane ruku rasovy odvážné dcery Ančičky a císařovna se přesvědčí, jakže to doopravdy vypadá s císařovými city k ní.

Česká filmová pohádko, buď pochválena a velebena. Jak rádi se necháváme na křídlech tvé fantazie unášet, jak rádi se k tobě vracíváme, jak dychtiví jsme každého tvého nového bratříčka. Očekáváme od něj jiskřivý příběh, vtip, spád, kostýmní výpravnost, exteriérovou pestrost, radost, upřímnost, poctivost, českost... Pokolikáté ale v posledních letech musíme vzdor veškeré vstřícnosti odejít se smutným konstatováním, že zase něco schází.

V případě Císaře a tambora je zakopaný pes (Kopretina promine) už ve scénáři, kterému se dá vyčítat opravdu hodně: Řídký příběh, mdle definované zlo (klíčoví loupežníci se ve filmu omezují na hlučící kompars!), neprokreslené titulní postavy, špatná gradace... S tím souvisí i výkony herců, kteří v příběhu zůstávají roztroušeni jako lepší a horší sólisté, marně hledající dirigenta. Je proto až s podivem, že vzdor všem těmto faktům, přece jen vznikla docela milá a sympaticky obyčejná pohádka, která nepotřebuje bombastické triky a vystačí si s jedním velmi šikovným pejskem. Pohoda při natáčení jakoby se dokázala prostřednictvím filmového pásu přenést i na plátno, čemuž nejvýrazněji pomohl kameraman Martin Duba (Zapomenuté světlo, Báječná léta pod psa), který přes zjevně nízký rozpočet filmu čaroval, jak jen to šlo, a skladatel Jan Hrubý, jehož "josefinská" hudba pomáhá se sevřením příběhu i jeho časovým určením.

Císař a tambor původně vznikal jako televizní film a svou filmovou distribuci si musel těžce vybojovat. Nebyla to práce zbytečná, ale návrat na televizní obrazovku bude přece jen jistější. Malý formát pomůže uhladit jak scenáristické prohřešky, tak mnohdy váhající střihačovy nůžky, který herce častokrát na scéně nechává o pár políček déle, než by bylo pro správný rytmus filmu žádoucí. Drobná zajiskření (např. Leopoldova úvaha o spolknutém klíči) v televizi určitě zazáří jasněji, i když povzdechnutí o další ne zcela využité šanci určitě úplně nesmyjí.

Autor/Zdroj: Sedláček Jaroslav/Cinema


Popis / Obsah / Info k filmu Císař a tambor
Ve filmu dále účinkují: pes Bingo (pes Kopretina), členové 17. Motorizovaného oddílu Třebíč, obyvatelé Náměště nad Oslavou, Bruntálu a Rožnova pod Radhoštěm

Autor/Zdroj: /Svedectvi


Císař Maxmilián se při návštěvě jednoho venkovského zámku vypraví do podhradí v převlečení za pacholka. Spřátelí se s vysloužilým tamborem, který se zamiloval do dcery místního rasa, Ančičky. Společníci jsou obviněni lstivým vrchním správcem z napomáhání loupežníkům a mají být popraveni.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

68.8 % (140)
6   - SvoKar
6   - argenson
6   - curil
7   - jarda53
4   - Erkul
5   - Frolíček
7   - Edward52
6   - beneva
4   - salte
5   - Kuvik
6   - PORTER
10 - New
7   - jitush.b
10 - rimeon
7   - collen
7   - satyr
7   - REKBRIT
6   - Faye
5   - Tonykla
8   - kali.4
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 175510
Osobností: 674106
Fotografií: 701483
Plakátů: 333784
Obsahů a biografií: 160451

Poslední komentáře

Jestřábí žena (1985)

parádní podívaná

Jestřábí žena
Romantická legenda se   středověkým motivem lásky,   prokletí a nenávisti, aneb   hezká fantasy pohádka pro   dospělé. Originální   příběh, více >

Autor: green-tea | Hodnocení: 8 / 10

Krakatoa, na východ od Jávy (196...

Krakatoa, na východ od Jávy
Postarší, ale pořád dobrý   katastrofický film s   působivými efekty mořských   vln a běsnící sopky. Zub   času si z něj ukousl svou   porci a více >

Autor: green-tea | Hodnocení: 8 / 10

Ace Ventura 2: Volání divočiny (...

Ace Ventura 2: Volání divočiny
Tohle pokračování je (jak   ostatně bývá zvykem)   ještě o trochu uhozenější   než první film. Ten bych byl   schopen označit ještě za   slabší průměr ale tohle je   už vysloveně podprůměrná   záležitost.

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 3 / 10

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1...

Ace Ventura: Zvířecí detektiv
Pitvoření Jima Carreyho to   opravdu není humor pro mě   (podle mě to není vůbec   humor). Dějově je to nula   nula nic, nějaká ta   myšlenka více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 4 / 10

Ochránce (2005)

Ochránce
Vin Diesel je tady ještě kus   pohledného muskulaturního   chlapa, jemuž sluší akční   scény a ne pobryndaná   zástěra. Svoji ulítlou roli   více >

Autor: green-tea | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení