Duben
ohodnotit

Baron Prášil

Další název:
Když Burian prášil; Munchhausen
Žánr:
Rok:
1940
Délka:
99 minut
Premiéra v ČR:
13.9.1940
„Svérázný potomek proslulého rodu neodolatelných mluvků.“
Popis / Obsah / Info k filmu Baron Prášil
Baron Archibald Prášil je vášnivý lovec, nepřekonatelný vypravěč neuvěřitelných příběhů, příkladný manžel a starostlivý otec. V mládí si vedl značně nevázaně, a tak má jeho komorník za úkol tajně posílat včas alimenty. Jeho pečlivě skrývaná tajemství z minulosti však jednoho dne vyjdou najevo…

Režisér Martin Frič natočil v roce 1940 rozvernou komedii o problémech s nemanželskými dětmi v rodině svérázného potomka proslulého rodu Prášilů. Vedle skvělé komiky Vlasty Buriana zde dostal větší a výraznější roli i Oldřich Nový, v roli dcerunky Karličky se objevila Zorka Janů, sestra Lídy Baarové. Rozvoji jejího nesporného talentu zabránil tragický skon v roce 1946. Martin Frič si zvolil osvědčené pracovníky – kameramana Václava Hanuše a hudebního skladatele Julia Kalaše. Ideální exteriéry našel na Zbraslavi a v Průhonicích u Prahy. Původní název filmu Baron Prášil byl v 60. letech změněn na titul Když Burian prášil, aby nedocházelo k záměně s filmem Karla Zemana Baron Prášil, který měl premiéru v roce 1961.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Baron Prášil
Dej filmu sa odohráva na zámku Prášily, kde žije 50-ročný barón Jan Maria Archibald Prášil so svojou manželkou Oľgou a dcérou Karlou. Obaja manželia predstierajú vzorný typ manželstva, avšak v skutočnosti obaja majú z mladosti na svedomí viacero "menších" hriechov. A práve od toho sa odvíjajú rôzne nečakané, ba niekedy až chúlostivé situácie. Je nutné zdôrazniť, že jedná sa o film s výborným obsadením známych hercov.

V hlavnej úlohe baróna Prášila sa predstavil ako vždy nenapodobiteľný Vlasta Burian, veľmi dobre mu sekundoval v úlohe Arnošta Bendu Oldřich Nový a nemožno nespomenúť hraběte Kocharowského, trochu strešteného aristokrata, ktorého vynikajúco stvárnil Čeněk Šlégl a ďalšiu veličinu českého filmu Jaroslava Marvana. Pomerne zaujímavo bola vykreslená aj postava komorníka Ronalda, ktorého hlavnou úlohou bolo pravidelne posielať alimenty za svojho pána Prášila, podľa mien detí, ktoré mal starostlivo zapísané v tajnom notese. Hlavná zápletka filmu nastáva v okamihu, keď si Arnošt vymyslí fantastiský príbeh, že je nemanželské dieťa. To roztočí koleso pochybností, že koho je vlastne Arnošt syn. A vtedy to začne ...


Autor: Nasudr

Popis / Obsah / Info k filmu Baron Prášil
"Baron Prášil." Stará divadelní veselohra, která se před mnohými lety stala oblíbeným "kusem" ochotnických divadel, byla pro tento český film dějově rozšířena, ale přesto ne natolik, aby se dějem v ní vystačilo na stejnoměrný spád. Proto byl děj místy nastavován vložkami, takže se do pravého tempa dostává až ve své druhé půlce.

A bylo dobře, že to nebylo jen zásluhou Vlasty Buriana, jak to bývalo téměř ve všech jeho předchozích filmech, kdy ostatní herci byli jím úplně zatlačováni do pozadí. Tady do záplétání a rozuzlování veseloherních propletenců zasahovali všichni téměř stejnoměrně, všichni téměř jsou zúčastněni na tom, jak to dopadne s mladým sekretářem, který se nakonec vidí být synem tří otců a dvou matek. Příběh s takovým závěrem, který ovšem najde šťastné vysvětlení pro mladý pár, odehrává se na zámku barona Prášila, potomka toho pohádkového lháře a hrdiny , po němž zůstala na zámku zakletá síň, kde je vskutku nebezpečné lhát.

Oba manželé, baron a baronka, mají z mládí na svědomí leckterý hříšek a z nejistého navzájem svědomí vznikají pak pro oba choulostivé situace, tím svízelnější, když se projeví, že baronova dcera je tajně provdána. V hlavní postavě se představil, jak jinak, Vlasta Burian výkonem, který se proti jeho dřívějším - asi to bylo režijním vedením Martina Friče - jevil ukázněnějším, kdy se omezoval především na charakteristiku starnoucího barona, nikterak hrdého na svoji modrou krev, trochu pokryteckého přítele veselé lidové zábavy a dobrého truňku. S ním poprvé si zahrál Oldřich Nový, opět jednu z mladých úloh milovníků, ke všemu odhodlaných, ale přitom rozpačitých a víceméně nezaviněnými zákroky osudu pronásledovaných. Jeho partnerkou mu zde byla Zorka Janů, roztomilý zjev zamilované ženušky, její nevlastní matkou a Prášilovou ženou byla elegantní Meda Valentová, Anna Steimarová hrála neodbytnou přítelkyni.

Pěkný pohled byl na milého Václava Trégla, který si zde zahrál potrhlou figurku hajného. Čeněk Šlégl vytvořil, dobrý, lehce zkarikovaný typ poněkud degenerovaného aristokrata, kterýžto relikt doby nedávno minulé diváci se smíchem přijímali.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Baron Prášil
Baron Prášil žije se svou ženou Olgou a dcerou Karlou na zámku Prášily. V mládí žil veselým životem a úkolem komorníka Ronalda je rozesílat včas alimenty za svého pána. Karla se ve městě, kde studovala, zamilovala do Arnošta Bendy a tajně se za něho provdala. Arnošt přijme u barona místo tajemníka a doufá, že získá jeho důvěru i dodatečný souhlas se sňatkem s Karlou. V obci se objeví hrabě Kocharowski, bývalý Olžin milenec, který se domnívá, že s ní měl syna. Arnošt si vymyslí fantastický příběh, že je nemanželské dítě, a to v baronce vzbudí domněnku, že je jejím synem, kterého měla s Kocharowským. Protože se bojí skandálu, rozhodne se baronovi přiznat. Ten ji pořádně neposlouchá a domnívá se, že Arnošt je jeho syn. Karla se otci přizná ke svému sňatku, ale ten jí sdělí, že si vlastně vzala svého bratra. Arnošt se marně snaží tento omyl baronovi vysvětlit. Mezitím přijedou Arnoštovi praví rodiče. V nastalém zmatku se konečně vyjeví pravda a nic už nebrání Karle a Arnoštovi ve štěstí.


ZDROJ: Český hraný film 1898 - 1970


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Baron Prášil
Komedie o rodinných problémech a loveckých příhodách svérázného potomka proslulého rodu Prášilů, který dbal na morálku a pravdomluvnost, ale měl svá pečlivě skrývaná tajemství z minulosti. O. Nový ve větší a výraznější partnerské roli než bylo ve filmech s Burianem obvyklé. Burianův poslední film režírovaný M. Fričem (nepočítáme-li malou roli V.B. v poválečném Zaostřit, prosím). O důvodech konce spolupráce se šiřily zcela protichůdné pověsti. Originální název Baron Prášil byl změnen v obnovené premiéře v 60. letech na tento název.

ZDROJ: BŘEZINA, V. Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Buchty po ránu

06:00 - 06:25

4 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

ČT2 - Skandální příběh rodiny Boleyn...

06:00 - 06:50

4 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

NOVA - Novashopping

05:00 - 06:05

64 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

Prima - Pohádky Bolka a Lolka (1970) [...

06:00 - 06:20

4 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190657
Osobností: 698124
Fotografií: 765069
Plakátů: 377261
Obsahů a biografií: 178470

Poslední komentáře

Michael Strogoff (1975) [TV seri...

Michael Strogoff
Hodně povedená historická   televizní minisérie   natočená v nezvykle široké   koprodukci podle verneovky,   která u nás není možná   tolik více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Marihuanové šílenství (2000) [TV...

Marihuanové šílenství
Jackie je hrozně okouzlená   "Hájdem" že za ni vzal vinu   z držení drog na sebe. Red   chce "Hájda" vyhodit, nakonec   se to zachrání a Kelso více >

Autor: FLA | Hodnocení: 7 / 10

Harry Potter a Princ dvojí krve ...

Harry Potter a Princ dvojí krve
Ze všech dílů patří   někam do průměru. Ani   nejhorší, ale ani   nejlepší. Děj strhne,   vizuálně výborné, herecké   výkony dobré.

Autor: Máša13 | Hodnocení: 7 / 10

Tankový prapor (1991)

Tankový prapor
Lehce přes průměr,   přílišné tlačení na   pilu, jak řvaním Skameneho   nebo Donutila, tak hloupými   vůlgarismy.

Autor: petrusmev | Hodnocení: 6 / 10

Chlípník (1995) [TV film]

Chlípník
Podle mého názoru se   Zdeňkovi Svěrákovi tahle   úprava Maupassantova méně   známého dílka opravdu   hodně povedla i s   převedením děje do více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10