Cerven
ohodnotit

Adam a Eva

Další název:
Adam and Eva
Žánr:
Rok:
1940
Délka:
96 minut
Premiéra v ČR:
30.4.1940
„Zchudlý syn továrníka se snaží najít nejen dobré zaměstnání, ale i lásku...“
Popis / Obsah / Info k filmu Adam a Eva
Na tehdejší žádost Filmového studia napsalo několik českých spisovatelů náměty k filmům. Tento film zpracoval jeden z nich a autorkou byla Anna Ziegloserová, ale budiž řečeno, že tento námět mohl být klidně vzat z kteréhokoliv ženského časopisu. Otec a syn zchudnou, hlavně nákladnýmmi zálibami otce - továrníka, ale podnikavý syn se stane ředitelem lázeňského pensionu, který patří ještě zachovalé vdově a její dceři. Přetvoří jej na luxusní podnik a získá ruku mladší spolumajitelky, zatímco druhý šťastný pár vytvoří otec a druhá spolumajitelka.

Příběh, příliš uměle konstruovaný a neživotný, má několik zábavných, místy i vtipných scén, zásluhou především Růženy Šlemrové a Bety Kysilkové jako dobrácké usměvavé tety. V úloze dcery Hana Vítová s průměrným svým výkonem, v mužských úlohách Jiří Steimar jako továrník a slabší František Krištof-Veselý jako továrníkův syn. Zajímavější byly episodní scény s pikolíkem Vladimírem Salačem a Marií Norrovou jako roztouženou pokojskou. Ovšem pomyslnou třešničkou na dortu je vystupování dívčího orchestru pod vedením Karen Ostré.


Autor: Asmodej

Popis / Obsah / Info k filmu Adam a Eva
POZOR, SPOILER!

Nejprve nakoukneme do jakéhosi ateliéru, kde pracují umělci. Jeden z nich odchází, protože nevěří, že by dostal peníze. Mladému Adamovi Kavalírovi vysvětluje ředitel, že veškerý majetek se stal konkurzní podstatou. Prý to zavinil jeho otec Felix Kavalír svým přílišným mecenášstvím. Hlavně podporou mladých talentů. Takže továrna umělecké keramiky, kterou vlastnili, už jim nepatří. Tuto oni dva opouštějí jen s kufry a dogou Markýzou.

Najdou si podnájem, a to velmi chudičký. Otec ještě chodí, kam chodíval, ale jen se všude loučí, protože sezná, že jej pomlouvají za jeho zády. Doma ovšem mluví zcela jinak. Adam si hledá práci a u jedné známé se dozví o místě ředitele penzionu patřící paní Trojanové. Ta má starosti s dcerou Evou, která neustále sportovně zaměstnává číšníka Pavla. To maminku rozčiluje, protože ta ho vzala jako číšníka. Nu, a právě tato dáma si přečte dopis, který Pavel dostal a ve kterém je zmínka o Adamovi. Takže jej paní Trojanová pozve.

Inženýr Kavalír později předkládá návrhy na zvýšení zisku a Eva shání kohokoli na tenis.

Zatím se starý Kavalír dostává do konfliktu s domácím kvůli nájmu a ten mu hrozí vystěhováním. Situaci musí zachránit až Tina. A ten den také panu továrníkovi přejí jeho umělci k narozeninám a též přichází dopis od syna. V něm je otec zván k němu. Když se zde ocitá, padne do oka Evě, ale ona neví, že je to Adamův syn. Ani starý neví, že je Eva majitelkou penzionu. Jak se jmenují, slíbili si říci až na maškarním plese. Ještě než k němu dojde, vyhrává Eva pohár a první místo ve stolním tenise.

Nuže, ples je zde a přijela i Tina. Adam se jej zatím neúčastní. Dává číst otci dopis z Itálie, kde by jej rádi viděli jako vedoucího pro obchod s Orientem, za hodně dobrých podmínek s hodně vysokým platem. Zdá se, že Adam bude mít těžké životní dilema…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Adam a Eva
Adam Kavalír se vrací z ciziny, aby převzal továrnu po svém otci. Následkem otcova bohémského života je ale podnik zadlužen tak, že Kavalírovi přijdou i o svou vilu a musí si najít podnájem. Paní Trojanová již nestačí na vedení svého lázeňského penzionu, jehož spolumajitelkou je i její rozmarná dcera Eva, a hledá schopného ředitele. Adam se o místo uchází a je přijat. Pod jeho vedením podnik vzkvétá. Eva však není s Adamem spokojena a vyhledává s ním spory. Jednoho dne přijede za Adamem na návštěvu otec. Vydává se za lázeňského hosta a Eva je nadšena jeho elegancí. Otec se spolu s ostatními zúčastní příprav velkého maškarního bálu a okouzlí paní Trojanovou. Adam chce po poslední prudké hádce s Evou lázně opustit. Když nastoupí do svého vozu, najde zde Evu, neboť ta si nakonec přece jen uvědomila, že Adam je nejen výborným ředitelem, ale i skvělým partnerem pro život.
NFA, Český hraný film 1898 - 1970


Popis / Obsah / Info k filmu Adam a Eva
Milostná komedie z podnikatelského prostředí. Továrníkův syn získá sympatie své vyvolené - dcery majitelky lázeňských podniků U dvou labutí, přestože tají svůj původ a profesi. Běžný výrobek bez výraznějších ambicí. Pro operetního mladokomika F. Kryštofa-Veselého (v pozdějších letech se na Slovensku psal Krištof) to byla poslední role v českém filmu. V bohatém revuálním programu vystupuje dívčí orchestr Karen Ostré, jehož vedoucí zpívá píseň "Nevím, zda je to tím..."

ZDROJ: Březina, V. - Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Toulavá kamera (2003) [TV cykl...

10:00 - 10:30

25 minut již uběhlo
5 minut zbývá do konce

ČT2 - Egypt

09:55 - 10:45

30 minut již uběhlo
20 minut zbývá do konce

NOVA - Policie Modrava (2011/1) [TV f...

10:25 - 11:55

0 minut již uběhlo
90 minut zbývá do konce

Prima - Inkognito (2021) [TV pořad]

09:50 - 11:00

35 minut již uběhlo
35 minut zbývá do konce

Reklama