Cerven
ohodnotit
Popis / Obsah / Info k filmu Loupež
Filmové spracovanie skutočnej udalosti, jednej z najznámejších lúpeží dvadsiateho storočia. 8. augusta 1963 prepadla skupina 15 lupičov pri dedine Cheddington poštový vlak na trase Glasgow – Londýn, ktorý prevážal po skončení turistickej sezóny zo Škótska staré bankovky určené na likvidáciu. Zlodeji ulúpili 2,63 milióna libier, čo zodpovedá dnešným 50 miliónov €. Vodcom bandy bol 32-ročný Bruce Reynolds. Spolu sa s ním zúčastnili akcie Ronald Biggs, Roger Cordrey, Buster Edwards, John Daly, Gordon Goody, Jimmy Hussey, Roy James, Robert Welch, Jimmy White, Charlie Wilson a Tommy Wisbey a jeden neznámy strojvodca.

Vlak zastavili pomocou zmanipulovaného semaforu, omráčili strojvodcu a pokračovali v ceste iba vagónom s peniazmi. Pri lúpeži nepoužili žiadne zbrane. Pri viadukte čakalo auto do ktorého nahádzali vrecia s peniazmi. Po lúpeži sa všetci ukryli na blízkej farme, aby sa vyhli cestným kontrolám. Napriek pripravenému plánu ich postupne v priebehu niekoľkých mesiacov pochytali. V roku 1964 boli odsúdený k vysokým trestom. Biggs, Goody, Hussey, James, Welch, Wilson a Wisbey dostali po 30 rokov, Boal a Cordrey 14 rokov, Brian a Leonard Field po 5 rokoch, a Wheater 3 roky. Boal zomrel v roku 1968 v o väzení.

Väčšina ostatných lupičov si svoje tresty odsedela, niektorí boli v 70. rokoch po zmene trestného zákona prepustení. Ronald Biggs a Charlie Wilson boli na úteku. Biggs a Wilson totiž po 15 tich mesiacoch z väzenia ušli. Charlie Wilson po úteku žil v Kanade, Bruce Reynolds sa dostal do Mexika, kde žil s Busterom Edwardsom. V roku 1968 ho zatkli a bol vo väzení do roku 1978. Ronnie Biggs ušiel do Paríža, kde si nechal zmeniť obličaj a s falošnými dokladmi odcestoval do Austrálie a neskôr do Rio de Janeira. Biggs sa rozhodol v roku 2001 vo veku 71 rokov vrátiť do Anglicka. Po návrate do vlasti bol uväznený. V auguste 2009 bol z väzenia prepustený. Z lupu 2 631 684 libier sa našlo iba 330 000 libier.

Autor: Štefan
Rencz


Autor: cicis

Popis / Obsah / Info k filmu Loupež
Britský film režiséra Petera Yatese je fiktivním zpracováním skutečné události, jedné z nejznámějších loupeží dvacátého století, která vstoupila do povědomí veřejnosti jako Velká vlaková loupež. 8. srpna 1963 přepadla skupina patnácti lupičů poštovní vlak z Glasgow do Londýna a během necelé půl hodiny si odnesla přes dva a půl milionu liber. O čtyři roky později si filmaři ze skutečného případu vypůjčili samotný průběh loupeže, který v ústřední sekvenci filmu sledujeme takřka v reálném čase krok za krokem, zatímco jednotlivé postavy jsou plodem scenáristické licence. Precizně vystavěný kriminální thriller sází při popisu pečlivých příprav akce, jejího provedení a následného policejního pátrání na vysokou míru realističnosti a autenticity.

Vůdce lupičské bandy ztvárnil jeden z předních herců své generace Stanley Baker, který se na filmu podílel i produkčně. Pro Petera Yatese se snímek stal vstupenkou do Hollywoodu. Automobilová honička v jeho úvodní pasáži totiž udělala takový dojem na Stevea McQueena, že si Yatese osobně vyžádal jako režiséra připravovaného kriminálního thrilleru Bullittův případ (1968), který je dodnes považován za žánrovou klasiku, zejména díky proslulé automobilové honičce, jež je mnohými kritiky hodnocena jako nejlépe natočená automobilová akční scéna v historii kinematografie.

Zdroj: Česká televize


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Škoda lásky (2013) [TV cyklus]

22:45 - 00:10

62 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

ČT2 - Kruk

23:00 - 23:55

47 minut již uběhlo
8 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

23:45 - 00:45

2 minut již uběhlo
58 minut zbývá do konce

Prima - Ano, šéfe! (2009) [TV pořad]

23:45 - 01:00

2 minut již uběhlo
73 minut zbývá do konce

Reklama