Popis / Obsah / Info k filmu HallelujahDále hrají:
William Fountaine, Harry Gray, Fanny Belle DeKnight, Everett McGarrity, Victoria Spivey, Milton Dickerson, Robert Couch, Walter Tait, Dixie Jubilee Singers, Matthew Beard, Evelyn Pope Burwell, Eddie Conners, William Allen Garrison, Eva Jessye, Sam McDaniel, Clarence Muse, Arvert Pott, Madame Sul-Te-Wan, Blue Washington, Georgia Woodruff
Písně (text, hudba) zpěv:
Waiting at the End of the Road - (Irving Berlin)
Swanee Shuffle - (Irving Berlin)
Sometimes I Feel Like a Motherless Child - (traditional)
Go Down Moses Let My People Go - (traditional)
Swanee River - (Stephen Foster)
Lohengrin - (Richard Wagner)
Swing Low Sweet Chariot - (Wallis Willis)
Get on Board Little Children - (traditional)
Old Time Religion - (traditional)
St. Louis Blues - (W.C. Handy)
Goin' Home - (William Fisher, Antonín Dvorák)
Autor: PetrkeyPopis / Obsah / Info k filmu Hallelujah"Hallelujah". Povíme si něco o černošském filmu z roku 1929, který byl snaživou režijní prací Kinga Vidora. Tento snímek diváka přenesl dějově do bavlníkových plantáží Alabamy, kde režisér Vidor staví před kameru prostou černošskou dělnickou rodinu, jejichž všichni členové věnují každičkou krůpěj svého potu bílým nadýchaným vločkám bavlny, kterou pak mrzutě všední scénář diktuje přenést ji nejstaršímu synovi na trh. Ten ji výhodně prodá, utržené peníze však nešťastnou náhodou, která mu podstrčila cestou krásnou černou tanečnici, prohraje v krčmě a v boji o ně obětuje i život svého mladšího bratra.
Banálnost knihy se však nespokojuje jen s násilnostmi tohoto slzavého úvodu a postupuje dál bezděčně tragikomickými rozpory, kde se však viník kaje ze svých hříšných činů, stane se černým prorokem, vsedne na osla a jde uvádět druhé na cestu spásy. Dějově je "Aleluja" smutným, ubohým omylem, který měl být v poslední chvíli zastřen voláním, že je to film nevšedních uměleckých hodnot, že je ryze černošským a dokumentuje, že barový step, moderní tance, jazz a zpěv jsou původem černošské. Ve skutečnosti přesvědčuje jen o jednom: že černoch (v době vzniku filmu pouze negr) dovede, světe div se, hrát i ve filmu. Bohužel, zůstal i v tomto svém novém poslání tradičním otrokem bělošského příkazu. Fingovat všechno, co po něm chtěli, zahrál, zazpíval, zatancoval a zaplakal. Ale neřekl o sobě, o své ebenové rase vůbec nic. Až později, až přestane být hercem a stane se svým režisérem a kameramanem, pak dá Evropě teprve ryzí černošský film.
Film o sobě, o černochu, o svém bohu, svém slunci a své lásce. Toto druhé "Aleluja" bude nejen prvním jeho filmem, ale také prvním o něm.Možná, že to bude výsměch toho celého evropského omylu, možná, že to bude vzpomínka na bílý bič, možná něco úplně jiného. Ale nebude to rozhodně takové protirozumové a nesmyslné Vidorovo "Aleluja", označované dokonce přídomkem umělecké dílo. Melodicky je tento film stejně krásný, jako fádní, obrazově se spokojuje s aranžerovou rukou a až na vstupní, velmi slibné fotografie, následně zcela opovrhuje fotogenií přírody.Tak to byl v kostce černošský film "Hallelujah!".
Autor: AsmodejNový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište