Třetí muž (1949)

Třetí muž (The Third Man)
78 %
 
 
 
Film na Blu-ray

The Third Man

    Žánr: krimi
    Země: Velká Británie
    Premiéra v ČR: 11.1.2007        
    Délka: 104 min.
Do poválečné Vídně přijíždí na pozvání svého dávného přítele Harryho Limea autor šestákových románů Holly Martins. V Harryho domě však zjišťuje, že jeho hostitel zemřel při automobilové nehodě, a proto se chystá k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti mu však nedají spát a navzdory varování se pouští do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. V tom mu pomáhá Harryho milenka, krásná Anna, s níž začíná pomalu rozplétat klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení.
Snímek Třetí muž znamenal po spolupráci na filmu Padlý idol (1948) druhé šťastné setkání slavného spisovatele Grahama Greena, zde jako autora scénáře, s neméně slavným režisérem Carolem Reedem. Vznikl film, k jehož nesporným kvalitám patří vedle výjimečné ucelenosti vyprávění výrazná noirová stylizace. Rozbombardovaná Vídeň, kde kvete černý obchod, nejistota a strach, je ideální kulisou pro psychologický film o lidech, které doba a prostředí změnily k nepoznání. Kritikou uznávané „krvavé melodrama“ (G. Greene) řeší svár odpovědnosti jedince ke společnosti a loajality k příteli. V hlavních rolích excelují Joseph Cotten a Orson Welles, jejichž společný pobyt na plátně dává vzpomenout další z klenotů světové kinematografie, Wellesova Občana Kanea (1941). Zmínit rozhodně zaslouží Oscarem oceněná, expresionisticky laděná černobílá kamera Roberta Kraskera a výrazný citerový hudební doprovod Antona Karase, představující ostrý kontrapunkt k celkově tíživé atmosféře díla. Třetí muž vedle Oscarového úspěchu získal také Velkou cenu festivalu v Cannes a Cenu Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) coby nejlepší britský film. O tom, že inteligentně vyprávěnému snímku čas nijak neubral na přitažlivosti, svědčí skutečnost, že byl v anketě Britského filmového institutu z roku 1999 zvolen nejlepším britským filmem 20. století.
Česká televize

režie:
Carol Reed
 
 
hraje:
Joseph Cotten (Holly Martins), Trevor Howard (mjr. Calloway), Alida Valli (Anna Schmidtová), Orson Welles (Harry Lime), Bernard Lee (seržant Paine), Paul Hörbiger (domovník), Ernst Deutsch (Kurtz), Siegfried Breuer (Popescu), Erich Ponto (dr. Winkel), Hedwig Bleibtreu (stará žena), Wilfrid Hyde-White (Crabbin), Robert Brown (vojenský policista), Geoffrey Keen (NEUVEDEN - vojenský policista), Eric Pohlmann (NEUVEDEN - číšník), Leo Bieber
 
 
scénář:
Graham Greene
 
 
kamera:
Robert Krasker
 
 
hudba:
Anton Karas
 
 
výprava-architekt:
Vincent Korda
 
 
kostýmy:
Ivy Baker
 
 
střih:
Oswald Hafenrichter
 
 
zvuk:
Bert Ross, Red Law
 
 
produkce:
Carol Reed
 
 
titulky-česká verze:
Zdena Klimentová (české dialogy a režie české verze), Petr Šaroch (r. 2007)
 
 
mluví:
Carol Reed (vypravěč)
 
 
nahrál:
Anton Karas (citeru)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.