Bílí muži neumějí skákat (1992)

Bílí muži neumějí skákat (White Men Can´t Jump)
69 %
 
 

White Men Can´t Jump

Další název: Bieli muži nevedia skákať (SK)

    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 14.1.1993        
    Délka: 111 min.
„Black and White na basketbalovém hřišti“
Sidney si myslí, že je v basketbalu nejlepší. Pak se ale objeví Billy, který je přinejmenším stejně dobrý. Brzo si oba uvědomí, že spolu nemusejí soupeřit, protože je lepší, když si dohromady vydělají svým basketbalovým uměním trochu peněz…

Billy Hoyle přijíždí na známé basketbalové hřiště na Venice Beach, aby změřil své síly s nejlepšími hráči. Jedním z nich je určitě Sidney Deane, se kterým se Billy vsadí, že ho porazí ve střelbě na koš. Jejich výkony jsou vyrovnané, ale nakonec vyhraje Billy. Peníze odnese své přítelkyni Glorii, která dluží bratrům Stucciovým; on je touto cestou vydělává. Sidney za ním pak přijde do motelu a nabídne mu spolupráci. Za týden má být turnaj dvojic, kam by se spolu mohli přihlásit. Do té doby by mohli ještě vydělat nějaké peníze na okrajových hřištích, kde je nikdo nezná. Budou dělat, že se neznají, a až obehrají protihráče, výhru si rozdělí.

Billy přijímá, jenže s Glorií se pak pohádají. Když však vyjde z motelu, zahlédne bratry Stucciovy. Ti je začnou honit, ale Billymu s Glorií se podaří utéct. Druhý den jdou Billy a Sidneym zase hrát. Sidneymu se ale nedaří a prohrají všechny peníze, které měli. Billy je z toho nešťastný, Sidney má ale také problém – jeho žena chce nový dům. Billy přijde za Glorií, která se stále učí, protože čeká, že ji vyberou do soutěže Riskuj. Když jí řekne, co se stalo, dojde Glorii, že ho Sidney podvedl. Jedou za ním a zjistí, že měla pravdu. Gloria si promluví se Sidneyho ženou a dohodnou se, že Gloria dostane zpátky část peněz a Billy a Sidney půjdou vyhrát turnaj dvojic, kde je vysoká výhra.

Na turnaji Billy začne pomlouvat a štvát všechny protihráče a také Sidneyho. Protihráče proto, aby je rozhodil, Sidneyho proto, že když je naštvaný, hraje lépe. Turnaj vyhrají a dostanou pět tisíc dolarů. Ještě než dojedou domů, Billy se naštve, protože si Sidney myslí, že neumí smečovat. Nakonec se vsadí o svou polovinu výhry, že na tři pokusy dokáže zasmečovat a dát koš. Sidney mu chce ještě na poslední chvíli poradit a řekne mu, že bílí muži neumějí skákat, ale Billy si nedá říct. Svou polovinu peněz prohraje. Když to doma řekne Glorii, ta se naštve a odejde od něj. Do toho všeho ještě přijdou bratři Stucciové a chtějí z Billyho vymámit peníze, které jim dluží.

Zdroj: FTV Prima

režie:
Ron Shelton
 
 
hraje:
Wesley Snipes (Sidney Deane), Woody Harrelson (Billy Hoyle), Rosie Perez (Gloria), Cylk Cozart (Robert), Kadeem Hardison (Junior), Ernest Harden (George), Nigel Miguel (Dwight McGhee), Duane Martin (Willie Lewis), John Marshall Jones (Walter), John Marshall Jones (Walter), Marques Johnson (Raymond), Kevin Benton (Zeke), Bill Henderson (spoluhráč), Sonny Craver (spoluhráč), Jon Hendricks (role neurčena), Carl A. McGee (hráč)
 
 
scénář:
Ron Shelton
 
 
kamera:
Russell Boyd
 
 
hudba:
Bennie Wallace
 
 
výprava-architekt:
Dennis Washington
 
 
kostýmy:
Francine Jamison-Tanchuck
 
 
střih:
Paul Seydor
 
 
zvuk:
Kirk Francis, Roger Rhodes, Leslie Gaulin, Howell Gibbens
 
 
vedoucí produkce:
Michele Rappaport
 
 
produkce:
David Lester
 
 
titulky-česká verze:
Zdenek Sirový (české dialogy a režie české verze)
 
 
producent:
Don Miller
 
 
kaskadér:
Simone Boisseree
 
 
asistent střihu:
Richard Currie
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.