Herečka, Režisérka divadelní
Eva Foustková
Věk: 66 († 20. 2. 1977)
Datum narození: 2. 1. 1911
Národnost: česká
- Fanklub:
Popis a galerie
Eva Foustková (2. 1. 1911 – 20. 2. 1977); česká herečka a divadelní režisérka. Otec byl lékař, který se po zdravotní stránce staral i o prezidenta T. G. Masaryka. Eva dokonce jednu dobu vyrůstala v blízkosti Masarykových dětí, Anny a Herberty. V roce 1937 absolvovala Státní konzervatoř v Praze. Krátce působila v Národním divadle v Košicích a v pražské Unitarii. Dalšími místy, kde působila, byly Pardubice a rodné Kladno. Po válce bylo její první dvouleté angažmá na divadelních prknech v Liberci. V letech 1952 – 1955 to bylo opět Kladno. Na území Prahy se jejími pracovišti staly Divadlo mladých pionýrů či Divadlo města Žižkova. V letech 1955 – 1968 byla angažována v Divadle Jiřího Wolkera. Eva Foustková, jako mladé děvče, se brzy zapojila do levicového hnutí. Později vstoupila do Komunistické strany Československa. Až do roku 1968 byla straně věrná.
Jejím prvním manželem byl režisér Jaroslav Novotný. Měli spolu syna Jiřího. Byla také manželkou Josefa Kemra. Toto manželství trvalo přes 26 let. Skončilo úmrtím Evy Foustkové. Kemrovi spolu nejdříve bydleli v Zahradním městě, v Záběhlicích s nevlastní maminkou Evy Foustkové. Později se přestěhovali do Nerudovy ulice. Manželství Evy a Josefa bylo nejen milostné, ale i debatní. Diskutovali spolu celé hodiny o životě, o politice, o náboženství, filozofii, umění i o divadle. Na svět měli často rozdílné pohledy, které se občas setkávaly.
Ve filmu vytvořila poměrně málo rolí. Vesměs to byly epizodní role typu žen z lidu a vesnických babek. Můžeme jí tak vidět ve snímcích Řeka čaruje (1945), Botostroj (1954), Dovolená s Andělem (1955), Ročník 21 (1957), Králíci ve vysoké trávě (1961), Ztracená tvář (1965), Dívka se třemi velbloudy (1966), Noc nevěsty (1967), Partie krásného dragiuna (1970). Pár rolí vytvořila i v televizi – Chléb a písně (1972), Jana Eyrová (1972).
Až si někdy pustíte ruskou pohádku Mrazík s legendárním dabingem, zaposlouchejte se do hlasu oné slepé babky. Promlouvá hlasem Evy Foustkové.
Zdroj:
Miloš Fikejz – Český film Herci a herečky 1. díl
Josef Kemr – Český Don Quijote
Dodatečné informace
IMDb:
Pohlaví:
žena
Místo narození:
Kladno, Rakousko-Uhersko
Místo úmrtí:
Praha, Československo
Nejlepší z filmografie
Herečka
9,0!
Herečka
8,5!
Dabing
8,1
Herečka
8,0
Herečka
7,9
Herečka
7,6
Herečka
7,5
Herečka
7,4
Herečka
7,4
Herečka
7,4!