Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

J.R.R. Tolkien

Povolání:
Rodné jméno:
John Ronald Reuel Tolkien
Národnost:
Narození:
3.1. 1892, Bloemfontein,Jižní Afrika
Úmrtí:
2.9. 1973, Bournemouth,Anglie
Životopis (biografie) / Informace:
Profesor John Ronald Reuel Tolkien (3. 1. 1892 - 2. září 1973) byl anglický spisovatel, básník a jazykovědec, jeden ze zakladatelů a klasiků žánru fantasy.
Tolkien se narodil v Bloemfonteinu, hlavním městě búrského Svobodného státu Oranžsko, v poangličtěné rodině se saskými kořeny. Jeho jediným sourozencem byl Hilary Arthur Reuel Tolkien, který se narodil v roce 1894.
Rodiče, kteří oba v Jižní Africe onemocněli, se v roce 1895 ze zdravotních důvodů přestěhovali i s dětmi do Anglie, otec však své nemoci i tak podlehl. Tolkien už v brzkém mládí projevil talent na jazyky, ještě před nástupem do školy ovládal čtení, psaní a základy latiny. Jeho nadání bylo obrovské, během svého života plynně ovládl na tucet živých evropských jazyků a několik mrtvých (především latinu, starou angličtinu a starou norštinu).
V roce 1900 byl Tolkien svědkem zuřivého nepřátelství, kterým příbuzní i sousedé zahrnuli jeho matku a tetu poté, co konvertovaly od protestantismu ke katolicismu. Matka se mu tehdy stala vzorem statečného žití víry, který se po zbytek života snažil následovat.
Smrt matky, která zemřela na cukrovku v roce 1904, Tolkiena těžce zasáhla a smutek jej dohnal k tomu, že se ještě více ponořil do studia a jeho nadšení pro jazyky určilo jeho vědeckou dráhu. Svá studia završil v Oxfordu v roce 1915, v roce 1916 se oženil s původně protestankou Edith Brattovou, kterou předtím přiměl ke konverzi ke katolictví (později mu byla inspirací pro postavu elfí princezny Lúthien), a krátce nato byl povolán do armády. Bojoval na Somně, kde onemocněl zákopovou horečkou a v roce 1917 se vrátil na léčení do Anglie. Pro chatrné zdraví působil pak už jen v zázemí a během léčení a ve volném čase se věnoval psaní a vědecké práci.
Po válce nejprve pracoval na "New English Dictionary" (dnes "Oxford English Dictionary"), poté působil na katedře angličtiny univerzity v Leedsu, kde v roce 1924 dosáhl profesury. V roce 1925 se vrátil na Oxford, kde byl nejprve profesorem staré angličtiny (1925-1945) a poté anglického jazyka a literatury (1945-1959). V roce 1959 odešel do důchodu a přestěhoval se do Bournemouthu v jižní Anglii. Tam žil až do roku 1971, kdy mu zemřela manaželka, poté se vrátil do Oxfordu, kde prožil většinu času z posledních dvou let svého života. Královna Alžběta II. ho v roce 1972 jmenovala komandérem Řádu Britského impéria.
Dílo, které po sobě Tolkien zanechal, je obrovské a velkolepé a prolíná se v něm několik výrazných vlivů a motivů. Především zde bylo jeho vědecké zaměření, které mu poskytlo spoustu námětů a zdokonalilo jeho schopnost vymýšlet pro svůj svět nové jazyky a pověsti. Tuto stránku mu dále pomáhalo rozvíjet členství v neformálním univerzitním literálním klubu Inklins, který se projevoval mimo jiné silnou inklinací k fantasy (jeho členem byl mimo jiné další velikán fantasy a Tolkienův nejbližší přítel, C. S. Lewis). Druhou věcí byla Tolkienova láska k dětem (s Edith měl čtyři). Mnohé pohádky a příběhy, které napsal, byly určeny právě jim. Jeho první světově proslavené dílo, "Hobit", bylo původně napsáno na jejich objednávku. Třetím vlivem byla Tolkienova hluboká katolická víra, jejíž moudrosti, pravdy a morální zásady vpletl hluboko do svých děl, což ne každý čtenář (či divák) zaregistruje (narozdíl od Lewisovy Narnie, kde je tento aspekt mnohem nápadnější). Čtvrtým vlivem byla Tolkienova láska k venkovu a odpor k industrializovaným městům a pátým hrůzné zážitky z první světové války.
Tolkien psal především pohádky a fantasy ze světa Středozemě, kterou ve své tvorbě vybudoval v propracovaný svět s vlastními legendami, jazyky (vytvořil patnáct umělých) a dějinami. Jeho prvním slavným dílem byl "Hobit", sepsaný původně na objednávku jeho dětí. Na něj navázalo Tolkienovo největší dílo, román Pán prstenů, který Tolkien hodlal původně vydat v celku, ale nakonec musel souhlasit s rozdělením na tři díly. To už bylo určeno starším čtenářům. Tolkien pak hodně pracoval na legendách a mytologii svého fantastického světa, z nich pak vznikly sbírky uspořádané a vydané jeho synem Christopherem: "Silmarillion", "Historie Středozemě" a "Nedokončené příběhy".
Vliv Tolkiena na fantasy byl obrovský: přispěl k proslavení a popularizací žánru a stal se vzorem pro mnohé další autory hrdinské fantasy, někteří psali pokračování jeho příběhů, nebo je přepisovali z pohledu jiných postav. Tolkien příliš nevěřil ve filmové zpracování svých děl a zarputile odmítal dát k něčemu takovému svolení. Teprve v letech 1977-1980 tak vznikly animované filmy "Hobit" (1977), "Pán prstenů" (1978) a "Návrat krále" (1980), přičemž ale poslední dva filmy představovaly dohromady pouze nekompletní torzo trilogie "Pán prstenů".
Důstojného zpracování se trilogie dočkala až v letech 2001-2003 pod režisérem Peterem Jacksonem. Tři filmy vzniklé za použití špičkových počítačových triků a exteriérů na Novém Zélandu se zařadily mezi nejúspěšnější filmy historie, "Pán prstenů: Návrat krále" s 11 Oscary vyrovnal dosud nepokořený rekord filmů "Ben Hur" a "Titanic". Série navíc odstartovala fantasymánii ve filmovém světě, když svým úspěchem hodně pomohla plánům na zfilmování Lewisovi Narnie i dalších děl.

Autor: Cinik

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 172138
Osobností: 669661
Fotografií: 682533
Plakátů: 325792
Obsahů a biografií: 157897
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Kdo najde přítele, najde poklad ...

Kult Modrej ustrice

Kdo najde přítele, najde poklad
Filmy tejto dvojice mám rád,   ale tento mi až tak nesadol.   Boli tu infantilnejšie   miesta, či chvíle, keď aj   nudilo. Napríklad v tej lodi, více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 6 / 10

Demolition Man (1993)

Z toho vášho fašizmu sa mi chce zvracať

Demolition Man
No, film by bolo rozumné si   zálohovať, lebo možno   čoskoro tiež skončí u   ľadu. Ide o to, že to, čo   sa pôvodne myslelo ako   akčné více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 9 / 10

6 Underground: Tajné operace (20...

6 Underground: Tajné operace
Asi paródyja nebo co...   Akční scény dohnané ad   absurdum, střihy, že by z   toho epileptik nepřestal   záchvatit, občas i vtipné.   No, více >

Autor: beneva | Hodnocení: 5 / 10

Nedohraná etuda (2021) [TV epizo...

Nedohraná etuda
Šéfík udělal ze svého   nováčka kozla zahradníkem.   A mezitím vyšetřil případ   vraždy slečny, která   dokázala využít/zneužít   (nehodící se škrtněte)   kdekoho.
Výborná   Klára Melíšková a Leoš   Noha.

Autor: Frolíček | Hodnocení: 6 / 10

Černý rytíř (2001)

Černý rytíř
Martin Lawrence je dobrý   herec a komediální role jsou   určitě jeho nejsilnější   stránkou ale přesun v čase   (ať vpřed či vzad) jako   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 4 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
J.R.R. Tolkien

Tolkien J.R.R.

Naposled navštívené:
J.R.R. Tolkien

Tolkien J.R.R.

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení