František Ringo Čech

Povolání:
Rodné jméno:
František Čech
Národnost:
Věk:
77
Narození:
9.7. 1943, Praha, Protektorát Čechy a Morava
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
František Ringo Čech, původním jménem František Čech, je český muzikant, zpěvák, textař, herec, politik, publicista, scénárista, divadelník, naivní malíř a v neposlední řadě také spisovatel. Narodil se 9. července 1943 v Praze, jeho otec byl vídeňský rodák, barový hudebník a písničkář František Čech - Pražský a maminka pracovala jako dámská krejčová v domácnosti.

Dětství malý Fanda prožil v pražských Radlicích, ale i jihočeském Římově a Mladošovicích. Na základní škole, kde patřil k jeho spolužákům budoucí režisér Jan Bonaventura, se Frantík učil spíš průměrně a potíže měl hlavně s matematikou. Ani "do houslí" nechodil rád, zato však byl odmala náruživým čtenářem. V letech 1959-1963 se v pražské Kovoslužbě vyučil radiomechanikem a televizním opravářem, ale víc jej přitahovala hudba. Po vyučení proto odchází na Státní konzervatoř v Praze, kde studuje bicí nástroje, hru na klavír, zobcovou flétnu a také folkloristiku. Už jako konzervatorista působí ve Studijní skupině tradičního jazzu Pavla Smetáčka, hraje s legendárním americkým basistou Herbertem Wardem a stává se spoluzakladatelem skupiny Olympic.

Po ukončení studia na Státní konzervatoři odjíždí jako herec Černého divadla Jiřího Srnce, kde účinkovala jeho žena Magda, baletka a spolužačka z konzervatoře, do Las Vegas. Roku 1965 byl vyhlášen nejlepším československým beatovým hráčem na bicí, přesto ale z Olympicu odchází a po návratu z USA hraje nějaký čas po jazzových klubech západní Evropy. Zhruba z té doby pochází i umělecké přízvisko Ringo, vzniklé podle bubeníka Beatles - Ringo Starra.

Po návratu domů zakládá vlastní rockovou skupinu Shut Up a současně se stává šéfem orchestru divadla Semafor v Praze, který účinkuje v představeních Šimka a Grossmanna. Roku 1972 kapelu přejmenoval na Skupinu Františka Ringo Čecha a sám v ní začal působit jako hráč na bonga, spíkr a textař. Zpívali a nahrávali s nimi kupř. Pavel Bobek, Miluška Voborníková a Jiří Grossmann. Později do skupiny přichází sólový zpěvák Viktor Sodoma, kterého po čtyřech letech nahradí legendární Jiří Schelinger. S ním skupina dosahuje hudebního vrcholu a jezdí po Evropě jako předkapela britských Smokie.

V roce 1985 přestává být hudba Ringovou hlavní profesí a on zakládá zájezdové Čechovo Prozatímní divadlo (později Čechovo prozatimně osvobozené divadlo), kde působil jako autor, umělecký vedoucí, ředitel i herec. Napsal pro něj hry Loupežníci na Chlumu, Dívčí válka (více než 1600 repríz), Titanik, Smích se Shakespearem, Sjezd za vaše peníze a Oheň a voda. Stranou nezůstává ani Čechova televizní tvorba - v průběhu deseti let měl dva vlastní televizní pořady: Zpívá a hovoří F. R. Č. a shakespearovskou trilogii Třikrát s Wildou.

V osmdesátých letech hrál i v dalších filmech (Jak svět přichází o básníky, Opera ve vinici, Písně by neměly umírat, slovenský film Sedm jednou ranou) a v televizních seriálech (Bakaláři, Dynastie Nováků). S Petrem Novotným napsal scénáře k celovečerním filmům Přátelé Bermudského trojúhelníku a Sedm hladových, které natočilo Filmové studio Barrandov. Po převratu F.R. Čech pro televizi připravil i satirický loutkový seriál Gumáci a svébytný třináctidílný seriál podle starých českých pověstí Pra pra pra..., a tvrdou politicko-satirickou komedii Na Brusel Vávro, Na Brusel.

Jeho písničky "daly názvy" i filmům Což takhle dát si špenát a Hop, a je tu lidoop. Současně s tím vším píše i knihy: Z mého života, Dívčí válka, Ruský týden, Pra-Pra-Pra?, Titanic aneb Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, Cucurucuců, Češi a jejich samičky aneb Češky a jejich samci a další.

V roce 1991se F.R. Čech vydává na politickou scénu - zpočátku byl nezávislým kandidátem za KAN a pak přestoupil do Sociální demokracie. Roku 1994 se stal členem Zastupitelstva hl. města Prahy (členem Kulturní komise HMP), v letech 1996-1998 byl poslancem Parlamentu ČR, členem komise Západoevropské unie v Paříži pro letectví a astronautiku, členem výboru pro obranu a bezpečnost PČR a místopředsedou komise pro kontrolu a využití zpravodajské techniky Policie ČR ("velké ucho").

Jeho pozdější kandidátka do Senátu (za ČSSD) se však ukázala jako neúspěšná a proto F.R. Čech politickou scénu, které věnoval devět let svého života, opouští. V současnosti žije ve svém dřevěném domě v Jílovišti, nedaleko Prahy, kde se věnuje hlavně svému dalšímu koníčku - naivnímu malířství. Maluje od roku 1973 a za tu dobu u nás vystavoval více než 50x. Jeho obrazy jsou v soukromých sbírkách a galeriích v Praze, Paříži, Berlíně, Varšavě, Moskvě, Frankfurtu nad Mohanem, Vídni, Torontu, Gujranvale, Gmundu, Remeši, Lausanne, Lyonu, Tokiu, Kjótu a Madridu. Doslova hýří barvami a mají nezaměnitelný naivistický charakter.

Většinou je zdobí zajímavé názvy a jejich hrdými majiteli jsou např. Roberto Enrico (režisér), Jean-François Balmer (herec), Martina Navrátilová (tenistka), Václav Havel (prezident), Shirley Templeová Blacková (ambasadorka USA), Michel Piccoli (herec), Annie Girardotová (herečka), Franco Nero (herec), Arnold Schwarzenegger (herec) a vnučka generalissima Franka. K dokreslení rozsáhlých a různorodých životních aktivit F. R. Čecha lze snad ještě dodat, že tento celoživotní fanoušek SK Slavia Praha a člen jeho výboru, dlouhá léta hrál za umělecký sportovní klub Amforu. Uplatnil se přitom i jako bavič a fotbalový i hokejový amatérský rozhodčí - klaun.

Natočil asi tisíc dvě stě skladeb evidovaných archivem Českého rozhlasu, podílel se takřka na třech stech audionosičích a napsal na 500 textů. Byl přispěvatelem mnoha různých časopisů a periodik - Annonce, Dikobraz, Gramorevue, Melodie, Mladý svět, Nei Report, Nový Dikobraz, Pionýr, Scéna, Semafór, Signál, Stadion, Svobodné slovo, Televize, Vlasta, Zápisník (zde parodický rádce na pokračování) aj. Má dceru a syna.

Autor: green-tea

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168518
Osobností: 665315
Fotografií: 661122
Plakátů: 317611
Obsahů a biografií: 155351
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Hory v plamenech (1931)

Hory v plamenech
Byť se to v dnešní době   může zdát podivné, tento   německý válečný snímek z   počátku 30. let 20. století   má pevný ekologický   podtext, více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Vendeta (2011/1)

Vendeta
Český pokus o plnokrevný   thriller zaslouží body za   odvahu a je navíc dost dobrý   po herecké stránce. Ale   příběh sám je bohužel   poněkud více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Třetí rota (1931)

Třetí rota
Snímek o osudech jedné   československé   legionářské roty v Rusku   natočeného podle románové   předlohy literárního autora   Josefa Kopty pod více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Konec jasnovidce (1957)

Konec jasnovidce
Velmi dobrá jednohubka s   panem Kopeckým a řadou   dalších dobrých herců v   menších roličkách.   Narážka na množství zcela   zbytečných úředníků.   Dodnes velmi časové.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 6 / 10

Svět patří nám (1937)

Svět patří nám
Poslední společný snímek   satiristického dua V + W,   neboť jejich následující   činnost v Československu   narušilo vypuknutí 2,   světové více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
František Ringo Čech

Čech František Ringo

Naposled navštívené:
František Ringo Čech

Čech František Ringo

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení