Ztracenci (1983)

Ztracenci (The Outsiders)
70 %
 
 

The Outsiders

    Žánr: krimi / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 91 min.
„Chtěli na světě zanechat svůj otisk, i když se narodili na jeho okraji.“
Režisér Francis Ford Coppola (nar. 1939) se sice v Hollywoodu proslavil, ale celý život se snažil od legendární továrny na sny odpoutat. Dokonce se v sedmdesátých letech odstěhoval do San Francisca, kde se ve vlastním studiu Zoetrope snažil vytvořil samostatnou filmařskou enklávu, která měla dát dohromady spřízněné duše, podobně smýšlející filmaře různých profesí, kteří odmítají diktát peněz. Po rozporném přijetí Apokalypsy (1979) a krachu nákladného muzikálu Jedna od srdce (1982) se Coppola obrátil ke dvěma předlohám spisovatelky S. E. Hintonové o dospívání, ke Ztracencům a vzápětí k Dravým rybám.

Autorka začla Ztracence psát ve svých patnácti letech podle zážitků svých vrstevníků z oklahomské Tulsy, kde vyrůstala. Kniha vyšla v roce 1967 (když bylo autorce devatenáct), stala se bestsellerem a víceméně povinnou četbou pro školní mládež (u nás žádná z knih Hintonové nebyla přeložena). V centru děje jsou dva kamarádi Ponyboy (C. Thomas Howell) a Johnny (Ralph Macchio, později známý jako Karate Kid), patřící k tzv. „Pomádám“, kteří se dostanou kvůli dívce (Diane Laneová) do konfliktu s několika „Pracháči“ a výsledkem je nešťastná smrt jednoho z bohatých chlapců. Oba kamarádi se na radu Ponyboyova staršího bratra Darrela (Patrick Swayze) skrývají v opuštěném kostele za městem, ale jejich útěk je jen dočasný…

Coppolovi se podařilo dát dohromady pozoruhodný herecký soubor; kromě výše uvedených jmen ještě např. Matta Dillona (šéf „Pomád“ Dallas) a v malé roli také Toma Cruise. V epizodce dívenky, žádající po Dallasovi drobné, se objevuje Coppolova dcera Sofia, dnes rovněž režisérka. Hudbu k filmu složil režisérův otec Carmine Coppola a píseň Stay Gold (odkazující k básni Roberta Frosta) nazpíval Stevie Wonder.

režie:
Francis Ford Coppola
 
 
hraje:
C. Thomas Howell (Ponyboy Curtis), Matt Dillon (Dallas Winston), Ralph Macchio (Johnny Cade), Patrick Swayze (Darrel Curtis), Rob Lowe (Sodapop Curtis), Emilio Estevez (Two-Bit Matthews), Tom Cruise (Steve Randle), Glenn Withrow (Tim Shepard), Diane Lane (Cherry Valanceová), Leif Garrett (Bob Sheldon), Darren Dalton (Randy Anderson), Michelle Meyrink (Marcia), Tom Waits (Buck Merrill), Gailard Sartain (Jerry), Sofia Coppola (malé děvče)
 
 
námět:
S.E. Hinton
 
 
scénář:
Kathleen Rowell
 
 
kamera:
Stephen H. Burum
 
 
hudba:
Carmine Coppola
 
 
střih:
Anne Goursaud
 
 
zvuk:
James E. Webb
 
 
producent:
Gray Frederickson, Fred Roos
 
 
skript:
Lloyd Nelson
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.