Pro hrst dolarů (1964)

Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari)
80.9 %
 
 

Per un pugno di dollari

Další název: Za hrsť dolárov (SK); Pre hrsť dolárov (SK); Por un puñado de dólares (ES); Il magnifico straniero (IT); A Fistful of Dollars; Für eine Handvoll Dollar (DE)

    Žánr: western
    Země: Itálie / NSR / Španělsko
    Premiéra v ČR: 24.6.1993        
    Délka: 110 min.
„Když se dva hádají, třetí se směje.“
Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch.

První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie“ se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů.

Zdroj: ČT

režie:
Sergio Leone
 
 
hraje:
Clint Eastwood (cizinec Joe), Marianne Koch (Marisol), Gian Maria Volontè (Ramon Rojo - pseudonym John Welles), Sieghardt Rupp (Esteban), Wolfgang Lukschy (Baxter), Benito Stefanelli (Rubio - pseudonym Benny Reeves), Mario Brega (Chico), Joseph Egger (Piripero), José Calvo (Silvanito), José Orjas, Antonio Vico, Antonio Prieto (Benito), Margarita Lozano (Consuela), Daniel Martín (Julian), Bruno Carotenuto (Antonio Baxter - pseudonym Caril Brown), William R. Thompkins (člen Baxterova gangu)
 
 
scénář:
Sergio Leone, Duccio Tessari
 
 
kamera:
Massimo Dallamano (pseudonym Jack Dalmas)
 
 
hudba:
Ennio Morricone (pseudonym Don Savio)
 
 
výprava-architekt:
Carlo Simi
 
 
kostýmy:
Carlo Simi (pseudonym Charles Simons)
 
 
střih:
Roberto Cunquini (pseudonym Bob Quintle)
 
 
zvuk:
Elio Pacella
 
 
produkce:
Arrigo Colombo (pseudonym Harry Colombo), Giorgio Papi (pseudonym George Papi)
 
 
titulky-česká verze:
Jiří Ptáček (režie české verze), Jiří Macků (české dialogy)
 
 
výtvarník:
Renato Casaro (filmový plakát)
 
 
dabing:
Pavel Soukup (cizinec Joe), Jana Mařasová (Marisol), Jiří Zavřel (Silvanito), Petr Šorm (Ramon Rojo)
 
 
kaskadér:
William R. Thompkins
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.