reklama
 
ohodnotit

Neporažení

Žánr:
Rok:
1956
Délka:
95 minut
Premiéra v ČR:
16.11.1956
„Malá pohraniční posádka se 14.-15. 3. 1938 odmítne podřídit kapitulaci.“

Obsah filmu Neporažení

 
Jedna vlaštovka jaroo nedělá. Ani dvě. Přece však...O dvou vlaštovkách můžeme mluvit proto, že uvedení "Neporažených" následovala do týdne premiéra "Hry o život". Proto vítej, vlaštovko, tšebas se byl tvůj přílet tolik opozdil: Vítej! Po všech těch "Mužích v povětří", "Kristinách" které nás zlobily, po všech "Ženách z vrchů", které tam pro mne za mne mohly klidně zůstat a vůbec po všech nevěrách našeho filmového umění, na něž jame málem volali pohádkový obušek z pytle ven, kdyby se nebyl ukázal tak bezzubým. Vítejte, vlaštovky opravdového kumštu, a přivolejte další družky, aby se filmová vesna opět ujala vlády věcí svých. Bylo to už věru...
 
Koupit film na Blu-ray a DVD
 
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Jiří SequensJiří Sequens  
hraje:
Ladislav ChudíkLadislav Chudík.....škpt. Richter [32]   
Gustav HeverleGustav Heverle.....des. Říha [36]   
Jaroslav MarešJaroslav Mareš.....voj. Pepík [35]   
Jiří SovákJiří Sovák.....voj. Jarda [35]   
Martin RůžekMartin Růžek.....npor. Žáček [37]   
František VnoučekFrantišek Vnouček.....rotmistr [52]   
Jaromír SpalJaromír Spal.....čet. Hrabák [39]   
Martin ŤapákMartin Ťapák.....voj. Janko [29]   
Svatopluk BenešSvatopluk Beneš.....por. Brandejs [38]   
Vladimír KrškaVladimír Krška.....voj. Tonek [31]   
Jana DítětováJana Dítětová.....Lída [29]   
Naděžda GajerováNaděžda Gajerová.....Anči [28]   
Rudolf DeylRudolf Deyl.....Jura [43]   
Vladimír SalačVladimír Salač.....voj. Franta [31]   
Josef VinklářJosef Vinklář.....voj. Mirek [25]   
Miloš NedbalMiloš Nedbal.....něm. Major [49]   
scénář:
Milan JarišMilan Jariš  
Vladimír BorVladimír Bor  
Jiří SequensJiří Sequens.....technický [34]   
námět:
Milan JarišMilan Jariš.....divadelní hra Přísaha [42]   
hudba:
Miloš VacekMiloš Vacek  
kamera:
Rudolf MiličRudolf Milič  
střih:
Jan ChaloupekJan Chaloupek  
trailer
Distributor v ČR:
Rozdělovna filmů československého státního filmu
 
 
Jazyková verze:
česká
 
 
Distribuční verze:
česky
 
 
Zvuk:
mono
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Neporažení >
reklama

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

hvezdyn
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.2.2014
Tento film je hodně pocitový a řadí se mezi   vlastenecké. V letech 1938 - 1939 dostal náš   národ těžkou ránu do psychiky a morálky.   Odhodlání bránit se bylo sraženo zradou tzv.   západních mocností. Příběh sice může   vypadat až přehraně a nedůvěryhodně, ale tak   jako jsou pocity ve filmu znázorněny, tak to   lidé ve skutečnosti cítili.
jmenuji.se.libor
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 11.9.2011
Zdařilý film podle pravdivých událostí
Tehdy když 23.10. 1938 proběhla mobilizace, tak   všichni chlapi plni odhodlání nastoupili do   svých pozic na hranicích s odhodláním bránit   naši vlast proti fašistickému Německu. Když   pak Mnichovskou zradou po které nás spojenci   Francie a Anglie nechali na pospas Německu,   museli svoje pozice opustit - šli v kolonách   domů a cestou brečeli jak malý kluci, český   národ čekalo 6 dlouhých let plných utrpení a   boje o holou existenci.

Nazpět k filmu - je   volně inspirový událostmi na severní Moravě v   Místku, kde se s jednotkami nacistického   Wehrmachtu střetli příslušníci 3. praporu   pěšího pluku 8 "Slezského". Je to   film který ukazuje pravdivé odhodlání všech   československých prostých vojáků, kteří by   v té osudné chvíli položili při obraně   svých domovů a rodin, své vlasti, raději   život něž by ustoupili...

Proč armáda   nebránila naše území? Hitler tehdy   "pozval na návštěvu" našeho   prezidenta Háchu - ten byl brutálním způsobem   přinucen ( bylo mu vyhrožováno bombardováním   Prahy německým letectvem a jejím srovnáním   se zemí) k souhlasu se vznikem Protektorátu   Čechy a Morava.

Jak by dopadlo kdyby se celá   naše armáda v r. 1939 bránila fašistickému   Německu? Dle mého názoru by to dopadlo   špatně, naší prohrou. Neměli jsme šanci,   protože jsme mnichovskou zradou v r. 1938,   přišli o svoje pohraniční opevnění. A jak   bychom dopadli, kdybychom se bránili hned v r.   1938? To již tak jednoznačné není, naše   pohraniční opevnění bylo na špičkové   úrovni i když nebylo ještě úplně doděláno.   Sami němci se o našem pohraničním opevnění   zmiňovali s úctou a obdivem.

Pro   "nevěřící Tomáše, zda se jedná o film   natočený podle skutečných událostí - zde je   výňatek z článku Československé výstřely   od září 1938 do března 1939 ( zdroj Česká   televize): V březnu 1939 se ozvaly výstřely i   na severní Moravě v Místku, kde se s jednotkami   nacistického Wehrmachtu střetli příslušníci   3. praporu pěšího pluku 8   "Slezského".
Co se vlastně tehdy v   Místku odehrálo? Proč ke konfliktu došlo?
KS:   Místek se nachází v průmyslové oblasti.   Nacisté se obávali, že dříve, než tam   vstoupí oni, podaří se to Polákům. Proto den   před tím, než začala okupace Českých zemí   Wehrmachtem, se do tamní oblasti vydaly jednotky   německého pozemního vojska doprovázené   některými formacemi SS. Ty pak v Čajánkových   kasárnách, kde byla umístěna část pluku 8   "Slezského", narazily na odpor.
Nikdo   z československé jednotky nedostal instrukci o   tom, že nemá zakročit proti postupujícím   zahraničním jednotkám. Takový rozkaz dostali   všichni důstojníci Československé armády až   druhého dne.

Pamětníci i dokumenty se   shodují na tom, že iniciátorem odporu byl jeden   z velitelů rot, kapitán pěchoty Karel Pavlík.   Co to bylo za člověka?
JM: Karel Pavlík byl v   té době velitel 12. kulometné roty. Byl to   důstojník každým coulem, oblíbený u vojáků   pro svou říznost, ale zároveň   spravedlnost.Tuto osudnou noc byl ve službě   ještě společně s dalším důstojníkem a   velmi dobrým přítelem, poručíkem Karlem   Martínkem. S ním se Pavlík velmi iniciativně   chopil obrany kasáren a velení vojáků.
To,   že byl skutečně statečný člověk, prokázal   v pozdějších letech, když se aktivně   zúčastnil odboje. Tato jeho činnost skončila   za dramatických okolností v roce 1942, kdy byl   zrazen, postřelen na útěku a nakonec zajat. Byl   mučen, a protože o odboji nic neprozradil,   nacisté jej v březnu 1943 v Mauthausenu   popravili.
Misantrop
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 11.9.2011
Odporný propagandistický škvár.
"Vojíne   Jardo, ty jsi tu taky? Bez tebe se taky žádná   rvačka neobejde..."
To je asi tak v kostce   vyjádřeno to, o co tu jde. Ne o vlastenectví,   nýbrž - o rvačku. (Vlastenec je ostatně   největší válečný stváč. Kdyby se každý   staral jen o sebe a bránil jen sám sebe, bylo by   po válkách. I kdyby každý "zbaběle"   utekl před silnějším, bylo by též po   válkách. A kdo uteče, ten vyhraje.) A proto,   když se natěšení vojáci dozvědí o   vyhlášené kapitulaci, připadá nám najednou,   že se nevztekají a necítí podvedeni ani tak   slabošskou vládou, která jim nařídila vzdát   se nepříteli, jako spíše tím, že si   nezastřílejí.
Filmu ovšem vládne výrazně   komunistická propaganda a komunistický výklad   dějin. Kromě toho se žádná taková událost,   jako ta ve filmu, nestala. Češi bez odporu   složili zbraně. Lživá propaganda dosahuje   takové výše, až je úplně směšná a svádí   k pronášení ironických poznámek - takže se u   toho lze nakonec vlastně dobře, nicméně   zvráceně pobavit.
Obyčejný voják vyzývá   velitele pevnosti, aby rozdali zbraně   dělníkům, čte mu z jakéhosi taháku   Gottwaldův výrok o tom, že nepříteli se   nesmí ustupovat (zatímco sám   "hrdinný" Klement Gottwald už byl tou   dobou dávno schovaný až kdesi v Moskvě);   buržoazní důstojníci německá vojska vřele   vítají, zatímco obyčejní lidé se všichni   spontánně přidávají ke komunistům; velitel   se nemůže dovolat na vrchní velení vojsk,   protože všichni odtud uprchli, ale Němci   přesto tamtéž nacházejí plnou budovu   generálů.
Nejlepší na válečných filmech   jsou ovšem ty dětinské chyby v bojové taktice:   Němci sice zapálí vychytrale dýmovnice, aby   jimi kryli svůj postup, ale pak stejně musejí   počkat, až se dým rozplyne, jinak by neviděli   zase nic diváci; vojáci kráčejí volným   krokem, nekryjí se, neběží přískoky vpřed -   proto jsou snadným terčem. Obkličují   dobývanou budovu, proniknou dokonce za dům, ale   přesto nevidíme, že by se vzadu jakkoli   bojovalo; naopak tudy zbytky obránců uprchnou,   ještě k tomu po řece, a to díky   neuvěřitelně absurdní lsti na odlákání   jediného hlídkového vozu na mostě. No zkrátka   samý nepřerušený sled nelogičností a   nesmyslů, jejichž výčet a rozbor by se sem už   ani nevešel...
argenson
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 14.9.2010
Velká herecká jména, silný příběh   vycházející ze skutečných událostí, o   kterých se ovšem dneska již jen málo mluví   vzhledem k následné válečné smršti. Daní   době vzniku je nutná teze, že jedině komunisti   byli ti správní a pochopitelně už věděli,   že tu válku vyhrajeme "my" (!) a že   po válce bude komunismus a všichni se budou mít   dobře. Přes tyhle drobné nešvary film určitě   i dnes zasluhuje pozornost.
curil
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 21.8.2010

Jeden z nejlepších protiválečných filmů   natočených v padesátých letech. Ideologické   dílo poplatné době natáčení, vedoucí roli v   odporu proti německým okupantům táhnou   samozřejmě komunisté, členové malé   hraniční posádky. Ale dobře a napínavě   natočeno, a hlavně herecky obsazeno.
vo.truhlastvi
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 7.11.2007
Neporažení
Jedna malá posádka nedaleko hranic neuposlechla   rozkazu vydat vše Němcům při obsazování   Československa v ranních hodinách 15 března   1939 a postavili se ze zbraní v ruce   nepříteli.Svůj boj dokončili,ač měli   ztráty.Všem tento film doporučuji.Dávám 10   bodů.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih133595minih133595Prega il morto e ammazza il vivo (1971) 
Prega il morto e ammazza il vivo n
minih24496minih24496Zatoulané dělo (1958) 
Zatoulané dělo n
minih126846minih126846Peklo v Deliverance Creek (2014) [TV film] 
Deliverance Creek n
minih54274minih54274Miloš Forman: Co tě nezabije... (2009) 
n
minih21184minih21184Top Gun (1986) 
Top Gun n
minih77101minih77101Margaret (2011) 
Margaret n
minih8230minih8230Hibernatus (1969) 
Hibernatus n
minih51706minih51706Vzali nohy na ramena (1971) 
La poudre d'escampette n
minih70414minih70414Žízeň po krvi (2008) [TV film] 
Street Warrior n
minih25645minih25645Zorro (1975) 
El Zorro la belva del Colorado/Zorro n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

81.1 %
7   - argenson
9   - curil
8   - Erkul
8   - jarda53
9   - clara.bow
7   - hvezdyn
6   - M.A.G.
9   - jmenuji.se
7   - Bara.40
1   - Misantrop
7   - Nasudr
8   - melakara
9   - satyr
8   - nick4
8   - lejtenant
8   - Lasy
8   - Dex
8   - rosta12
8   - Luky
10 - vo.truhlas

Neporažení (1956)Jiří SovákVladimír RůžekVladimír Růžek
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 144332
Osobností: 615127
Fotografií: 539248
Plakátů: 258064
Obsahů a biografií: 132150

Poslední komentáře

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Pumpaři od Zlaté podkovy
Docela jsem se pobavil,   kšefty na benzíně za   totáče. Šéf benzínky je s   kámošema jedna ruka a dělaj   kšefty a nově příchozí z   toho chce více >

Autor: FLA | Hodnocení: 6 / 10

Velká čínská zeď (2016)

NAČANČANÉ NIC

Velká čínská zeď
Asi tak bych to   charakterizoval. Film   načančaný kupou   počítačových omálovánek,   které mají za úkol strhnout   pozornost jednoduchých více >

Autor: Jarda.ftr | Hodnocení: 1 / 10

Svět tajemných sil (1985) [TV se...

Svět tajemných sil
Docela zajímavý   dokumentární cyklus o   nevšedních jevech,   nadpřirozených silách a   zvláštních schopnostech.   Některé příběhy působily více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 5 / 10

Velká čínská zeď (2016)

Veľký čínsky múr - Čchang čcheng

Velká čínská zeď
to sa tak stretol priemerný   režisér s citom pre   okázalosť a veľkoleposť   výpravy, partička solídnych   hercov a trojica v celku   dobrých více >

Autor: ras84 | Hodnocení: 4 / 10

Den dobytí Bastily (2016)

Den dobytí Bastily
Sice ne tak úplně   originální, ale zato celkem   svižný a divácky   nenáročný akčňák pro tu   chvíli kdy potřebujete   vypnout mozek. více >

Autor: CyberMageFroll.LF | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.175/0.132