Boží mlýny (1938)

Boží mlýny
66.1 %
 
 

Další název: God's Mills

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 25.2.1938        
    Délka: 87 min.
Starý chodský sedlák Záhoř tvrdí mladému Podestátovi, že jeho otci vrátil tři sta zlatých předtím, než starý Podestát zemřel. Z lakoty se Záhoř odhodlá i ke křivé přísaze před soudem. Rozhořčený věřitel ho varuje před božím hněvem. Záhořovi synové, Matěj a Vondra, se ucházejí o stejnou dívku - dceru kováře Nanu. Ta dá přednost mladšímu a citlivějšímu Matějovi, který se jako ženatý stává hospodářem. Je však pohodlný, a tak energický Vondra zaujme postupně jeho místo ve vedení statku i v životě Nany. Nana čeká Vondrovo dítě a Matěj se rozhodne odjet do Ameriky. Vondra vidí u Matěje peníze a domnívá se, že je ukradl Naně. Dojde ke rvačce, při které Vondra Matěje nešťastnou náhodou zabije. Při zakopávání těla ho uvidí soused. Starý Záhoř chce vrátit upřené peníze, ale Podestát je jako prokleté odmítne. Zoufalý sedlák zapálí ve své stodole bankovky a způsobí požár. Statek vyhoří do základů. Zachránila se pouze otřesená Nana se svým malým synkem.
NfA, Český hraný film 1898 - 1970

režie:
Václav Wasserman
 
 
hraje:
Karel Černý (sedlák Tomáš Záhoř), Ladislav Boháč (Vondra, Záhořův syn), Karel Beníško (Matěj, Záhořův syn), J. O. Martin (kovář Drastil), Marie Pilská-Franclová (kovářova žena), Jiřina Štěpničková (Nana, dcera Drastilových), Miroslav Kryštof-Kutina (sedlák Jan Podestát), Běla Tringlerová (Dodla, Podestátova žena), Karel Veverka (sedlák Hodlásek), Alois Dvorský (sedlák Foukalík), Otto Zahrádka (sedlák Bulovec), Ferenc Futurista (vystěhovalecký agent), Slávka Doležalová (děvečka Manka), Jan W. Speerger (sedlák Jírovec), Máňa Hanková (selka), Jaroslav Marvan (advokát), František Kreuzmann (soudce), František Hlavatý (kněz), Milka Balek-Brodská (porodní bába), Vladimír Řepa (hostinský), Walter Taub (advokátní koncipient), Jiří Fiala (soudní zapisovatel), Herbert Lom (chasník), Roza Schlesingerová (kmotra při svatbě), František Vlček (host na svatbě), Marie Pilská (kovářova žena)
 
 
námět:
Jan Vrba (román Boží mlýny)
 
 
scénář:
Josef Neuberg
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Jiří Fiala (a archivní písně: Zelení hájové, Já mám v levý noze ..., píseň Ukolébavka (Spi, děťátko, spi), Žádnej neví, co jsou Domažlice), Bedřich Smetana (archivní píseň Hajej, můj andílku)
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
František Šindelář
 
 
zpěv:
Běla Tringlerová, Jiřina Štěpničková, Ženský komorní sbor, Sbor
 
 
text písně:
Eliška Krásnohorská
 
 
asistent režie:
Václav Dražil
 
 
asistent kamery:
Jaromír Holpuch
 
 
vedoucí výroby:
František Jerhot
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.