Bounty (1984)

Bounty (The Bounty)
76.9 %
 
 

The Bounty

    Žánr: dobrodružný / historický / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 128 min.
„Vzrušující a pravdivé líčení událostí na pověstné lodi Bounty, která brázdila jižní moře koncem 18. století.“
Loď Bounty má přivézt z ostrova Tahiti sazenice chlebovníku. Situaci na palubě však komplikují zvolená riskantní trasa, bouře a především spory mezi mužstvem. A také mezi kapitánem Blighem a jeho zástupcem Fryem, který je nakonec ve funkci nahrazen lehkomyslným důstojníkem Fletcherem. Dlouhý pobyt na ostrově navíc posádku demoralizuje, a když se má loď vydat na zpáteční cestu, opět riskantní trasou, dojde ke vzpouře. Muži, vedení Fletcherem, se zmocní lodi, vysadí do člunu kapitána a devět mužů, kteří mu zůstali věrní, a pak se vrátí na Tahiti. Král Tynah však nechce mít potíže s anglickými úřady a odmítne vzbouřence přijmout. Odplují společně s několika dívkami, mezi nimiž je i králova dcera Mauatua, která s Fletcherem čeká dítě. Zatímco kapitán Bligh po vysilující čtyřicetidenní plavbě dosáhl přístavu Coupang v holandské východní Indii, vzbouřenci na Bounty po několikaměsíčním bloudění přistáli u ostrova Pitcairn, kde žijí jejich potomci dodnes.

Zdroj: Nova

režie:
Roger Donaldson
 
 
hraje:
Mel Gibson (Fletcher Christian Master's Mate), Anthony Hopkins (por. William Bligh), Laurence Olivier (adm. Hood), Daniel Day-Lewis (John Fryer), Edward Fox (kpt. Greetham), Bernard Hill (William Cole), Phil Davis (Edward Young), Liam Neeson (Charles Churchill), Wi Kuki Kaa (King Tynah), Philip Martin Brown (John Adams), Simon Chandler (David Nelson), Malcolm Terris (Dr. John Huggan), John Sessions (John Smith), Tevaite Vernette (Mauatua), Simon Adams (Thomas Heywood), Steve Fletcher (Valentine)
 
 
námět:
Richard Hough (kniha "Captain Bligh and Mr. Christian")
 
 
scénář:
Robert Bolt
 
 
kamera:
Arthur Ibbetson
 
 
hudba:
Vangelis
 
 
kostýmy:
John Bloomfield
 
 
střih:
Tony Lawson
 
 
zvuk:
John W. Mitchell
 
 
produkce:
Bernard Williams
 
 
dabing:
Pavel Soukup (Fletcher Christian (Barrandov)), Václav Postránecký (William Bligh (Barrandov)), Svatopluk Beneš (admirál Hood (Barrandov)), Jan Přeučil (kapitán Greetham (Barrandov)), František Němec (John Fryer (Barrandov)), Jiří Zahajský (William Cole (Barrandov)), Michal Pavlata (Edward Young (Barrandov)), Vladimír Kratina (Charles Churchill (Barrandov)), Svatopluk Skládal (král Tynah (Barrandov)), Monika Kvasničková (Mauatua (Barrandov)), Jiří Štěpnička (John Adams (Barrandov)), Petr Pospíchal (David Nelson (Barrandov)), Antonín Molčík (John Huggan (Barrandov))
 
 
zvláštní efekty:
John Stears (supervize)
 
 
masky:
Rosalind McCorquodale, Jill Mills, Neville Smallwood
 
 
výprava:
John Graysmark
 
 
výkonný producent:
Dino De Laurentiis
 
 
překlad:
Oldřich Černý ((Barrandov))
 
 
casting:
Debbie McWilliams
 
 
režie českého znění:
Elmar Kloss ((Barrandov))
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.