Babička (1971) [TV film]

Babička
78.9 %
 
 
    Žánr: drama / rodinný / romantický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.3.1973        
    Délka: 163 min.
„Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové.“
Jednu a tutéž událost vidí jinak dítě, jinak člověk dospělý, jinak člověk starý. I Babičku Boženy Němcové jsme četli, čteme a budeme číst stále jinak. Jako děti jsme ji četli bezmála jako pohádku a nejvíc nás zaujaly postavy Jeníka, Adélky, Barunky, psů Sultána a Tyrla. Příběh Kristly z hospody a jejího milého Jakuba nás zaujal ve dvaceti, mnohem, mnohem později jsme porozuměli nářku Viktorky. Ale to jsme se pak dívali zase docela jinak na hry dětí ze Starého bělidla, to už jsme v Adélčiných věčných otázkách slyšeli otázky vlastních dětí, to už jsme věděli, co znamená prázdnota, kterou po sobě zanechává smrt blízkého člověka.

Pavlíčkův a Moskalykův dvoudílný přepis Babičky dokonale překládá a tlumočí řeč prózy do řeči filmu. To znamená, že nepřekládá otrocky a tedy špatně, proti duchu jazyka, ale překládá a tlumočí obrazem i rytmus, který je v těchto slovech skryt. Překládá a tlumočí i prázdné místo, tu bludičku stesku, která tu nakonec po babičce zbývá ve všech srdcích, jež ji milovala.


ZDROJ: Česká televize

režie:
Antonín Moskalyk
 
 
hraje:
Jarmila Kurandová (babička), Libuše Šafránková (Barunka), Libuše Geprtová (Viktorka), Lenka Kolegarová (Adélka), Erik Pardus (Jan), Jaroslav Moučka (Vilém), Květa Fialová (paní kněžna), Magda Vášáryová (Hortensie), Petr Čepek (černý myslivec), Jan Hrušínský (Orlík), Jaroslava Obermaierová (Kristla), Vojtěch Rón (mlynář), Helena Růžičková (mlynářka), Oldřich Vlach (Toník), Jaroslav Moučka (Kudrna), Antonie Hegerlíková (Mikšová), Míla Myslíková (Prošková), František Hanus (Mikeš), Josef Somr (Talián), Zdeněk Matouš (Prošek), Jiří Wohanka (Jakub), Eva Šenková (správcová), Josefa Pechlátová (kovářka), Dana Francová (Mařenka, Viktorčina sestra), Josef Kemr (dohazovač), Zdeněk Kryzánek (myslivec), Radoslav Bartoník (myslivec), Vladimír Jedenáctík (Šíma), Václav Kotva (kantor), Milada Vnuková (Cilka), Pavlína Moskalyková (Manča), Luboš Dittman (Vincek), Martin Masner (Filip), Ladislav Šulc (Jakoubek)
 
 
námět:
Božena Němcová (povídka "Babička" (1855))
 
 
scénář:
František Pavlíček, Antonín Moskalyk
 
 
kamera:
Jiří Šámal
 
 
hudba:
Luboš Fišer
 
 
výprava-architekt:
Vladimír Labský
 
 
kostýmy:
Fernand Vácha
 
 
střih:
Zdeněk Stehlík
 
 
zvuk:
Adolf Böhm
 
 
vedoucí produkce:
Vladimír Vojta
 
 
dabing:
Eva Hudečková (Viktorka)
 
 
II. kamera:
Jaroslav Kupšík
 
 
dramaturgie:
Vladimír Kovářík, Alena Břízová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Luděk Marold, Hana Jehličková
 
 
pomocná režie:
Helena Rohanová
 
 
asistent architekta:
Aleš Voleman
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.