Přeskočit na obsah
Hlavní náhledový obrázek

Film

Legenda o Létajícím Cypriánovi

Další název: Lietajúci Cyprián

Hodnocení

Pozor, některá hodnocení mohou obsahovat spoilery a dle pravidel komunity jsou označena "!!".

Avatar

cicis

(134233 )
0

uživatel hodnotil: 6/10

Film sa natáča v areáli Červeného kláštora pri Starej Ľubovni v Pieninskom národnom parku na severe východného Slovenska

Avatar

volam.sa.pistik

(11271 )
0

uživatel hodnotil: 7/10

Ako o ambiciózny projekt išlo zaiste. Ako to nakoniec dopadlo je diskutabilné. Najväčším problém asi bude ten scenár. Nie som si istý, či je toto práve pridaná hodnota spoločnosti, že aby sa napravil jeden hriešnik, potrebujeme na to desiatky mŕtvych a niekoľko zničených rodín. Ďalší problém je až príliš náhodných stretnutí. A posledná vec, niektoré načrtnuté výborné odbočky, ale nakoniec dovedené do stratena. Viď uvedomelý a nadšený maliar, židovská kniha, a hlavne mních prekladá bibliu a ten rozhovor s biskupom boli výborné momenty. Lenže všetky skončili pomaly skôr ako sa začali. Čiže príbeh nebol nič extra a aj to konečné rozuzlenie, vlastne či prekvapilo, či nie, nakoniec vám to je po toľkých náhodách jedno. A tie pohnútky, vlastne nikdy neboli vysvetlené, prečo začo, z tých flashbackov som moc múdry nebol. Prečo načo začo. Na druhej strane sa mi páčila dobre zachytená potemnelá atmosféra, kulisy, ale aj oblečenie, rekvizity, celé exteriéry aj interiéry boli na slušnej úrovni, páčila sa mi kamera, vlastne ako to bolo nakrútené po formálnej stránke, to bolo aj nadpriemer, minimálne na slovenské pomery. Plus niektorí herci hrali dobre, vid Igona, Javorský, Paulovič, no a bonus samozrejme Kristína Mečko, na ktorú sa dobre dívalo, ale aj sa potvrdilo odveké, kam čert nemôže, pošle ženu. Dávam na hodnotení viac, ako som zamýšľal, pretože nenašiel som tu nijaký výnimočný príbeh, o Cypriánovi viem, že sú legendy ako o bylinkárovi a tiež pijem jeden čaj po ňom pomenovaný a je výborný, avšak obsahovo nič výnimočné. Po formálnej a remeselnej stránke to bolo už na úrovni aj s niektorými skvelými zábleskmi a keďže je to aj slovenské dielko, prižmúrim a pridám bod. Ale myslím, že sa dalo z toho vyťažiť viac

Avatar

Kuvik

(9643 )
0

uživatel hodnotil: 6/10

Myslím si že tento film nie je ani nejako zvlášť oslnivý, ale rozhodne nie je to nejaký brak ktorý by som hodnotil 1. Pozitívom filmu je ako tu už bolo uvedené pekná scenéria, kde sa film natáčal, len škoda, že nebolo viac scén z tamojšej prírody. Na solídnej úrovni boli aj niektoré herecké výkony, najmä Marko Igonda sa zhostil svojej roly veľmi dobre. Najväčším nedostatkom je dosť slabá réžia, resp. aj samotný scénar, bohužiaľ režisérka Solčanská nezvolila najšťastnejšie prevedenie. Konkrétne mi najviac prekáža prelínanie čiernobielych scén - spomienok Cypriána do deja odohrávajúceho sa v kláštore. Vznikol tak dosť neprehľadný guláš, najmä pre diváka, ktorý sledoval tento film po prvý raz. Myslím, že ak by bol dej prebiehal chronologicky a s normálnymi farebnými akčnými scénami z obdobia lúpežných prepadov Cypriána a spol. a potom by pokračoval v kláštore, ale s viac zaujímavým dejom bolo by to oveľa pôsobivejší film ako je tomu v tejto podobe. Najmä tá mlčanlivosť Cypriána nebola dobrou voľbou pri scénari. Škoda, ak by to robil nejaký skúsenejší, resp. renemovanejší režisér mohlo to byť lepšie. A čo sa týka vkusu Slovákov, tak to je na každom divákovi aby si vyhodnotil čo je preňho zaujímavé, tiež by som mohol polemizovať o množstve českých novších filmov, ktoré sú podľa mňa ďaleko trápnejšie ako tento film. Ale keď je aj tento film taký slabý, prečo doň "lezú" taký kvalitný český herci ako napr. Radek Brzobohatý ? Ale to nech si rozhodne každý sám za seba.

Avatar

teta.Essie

(1356 )
0

uživatel hodnotil: 1/10

Ano,opět další pokus Slováků o to být lepší než všechny ostatní.Že je to furt baví!!!Naši drazí sousedé ještě nedošli na to že zbytečně vyhazujou prachy voknem. Sakra to na tom slovensku nikdo nema vkus nebo co. No škoda slov.