Film
Venkovský učitel
Další název: Venkovský učitel
Žánr: psychologický, drama, romantický, evropská tvorba
Země/rok: Česká republika, Francie, Spolková republika Německo/2008
Délka: 117 minut
Hodnocení
Pozor, některá hodnocení mohou obsahovat spoilery a dle pravidel komunity jsou označena "!!".
Pitryx
(151616 )uživatel hodnotil: 6/10
Skvělá režie, skvělí herci, ale ten scénář kapánek kulhal ne? Nebudu zde rozebírat téma samotné, ale právě proto že jej nemusím, vydávám se v hodnocení směrem dolů. Ovšem jinak lze snímku vytknout jen drobnosti a maličkosti.
green-tea
(88199 )uživatel hodnotil: 7/10
Ať hodí kamenem, kdo je bez viny... Venkovský učitel je film o lidské touze a osamělosti, ze které se tak snadno může zrodit vina. A o tom, co se dá anebo nedá odpustit - či dokonce pochopit. Zajímavý příběh o "znásilnění" (lépe řečeno spíše jednorázovém sexuálním obtěžování) z českého venkova, kde je to s tolerancí k různým lidským odchylkám ještě často na štíru.
veverka-zrzka
(68235 )uživatel hodnotil: 8/10
Velice povedený Česko-francouzsko-německý dramaticko-psychologický snímek Bohdana Slámy. Bezesporu se jedná další z jeho vydařených děl. Výtku mám jen k Pavlu Liškovi v podání učitele Petra. Ta role mu moc nesedla.
Hortensie
(43738 )uživatel hodnotil: 6/10
Zcela určitě zvláštní film. Oproti původnímu očekávání jsem ani nepředpokládala, že mě nějak zaujme, ale nakonec se to docela podařilo. Pavel Liška není totiž můj oblíbený herec a tak bývám k jeho projevu ve filmech spíše skeptická. Tento výkon však nebyl až tak špatný, ba naopak, byl dosti slušný. Role homosexuálního učitele, který nedokáže v určité chvíli potlačit svou přirozenou touhu, byla pojata zajímavě. Za mínus považuji stopáž filmu. Má hodně hluchých míst, chtělo by to možná kratší délku, více dynamiky. Kladně hodnotím postavu statkářky Marie v podání výborné Zuzany Bydžovské. Osamělá, tvrdě pracují žena, která po letech dává průchod svým tajným snům a přáním. V jednom komentáři již zde uvedeném se píše, že Mariina domácnost působí příliš zastarale a nepřirozeně. Mně se naopak toto líbilo. Film neukazoval a nesnižoval venkovskou mentalitu, ale ukazoval vcelku reálně, jak ještě dnes se na venkově žije. Každý nemá novostavbu s moderním zařízením, žije se ve starých domcích či usedlostech, často s vybavením po prarodičích a tak počítač umístěný na starém psacím stole z doby první republiky nemusí být výjimkou. Pořád jsou venkované, kteří si drží malé hospodářství a ač to představuje obrovskou dřinu, spatřují v této práci svůj velký smysl života. A v duchu těchto tradic žije i Marie. I přes námahu a těžkou práci má ráda svůj životní styl na venkovské usedlosti. Ukázka samotného života na vesnici mi přišla z celého filmu asi nejzajímavější. Z dalších rolí mne zaujal Marek Daniel (jehož jsem nedávno viděla v Protektorovi) a jehož herecký projev mi přijde zajímavý a přirozený. Naopak, co nějak nemůžu pobrat, je obsazování unylé a nijak nevýrazné mladé herečky Terezy Voříškové pomalu do každého českého nového filmu. Asi tím nepotěším její fanoušky, ale já jsem jí prostě nepřišla na chuť.