Přeskočit na obsah
Hlavní náhledový obrázek

Film

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

Další název: Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

Hodnocení

Pozor, některá hodnocení mohou obsahovat spoilery a dle pravidel komunity jsou označena "!!".

Avatar

Frolíček

(34159 )
0

uživatel hodnotil: 8/10

Závěr původní trilogie, kterou se pak Lucas a jeho pozdější kupci snažili/snaží vytěžit do posledního filmového okénka. Rozjezd dobrý, spousta příšerek u Jabby, včetně polonahé princezny, přechod mezi chlupaťoučké medvídky nudný a celek dojel tak nějak samospádem. Han Solo se dočkal a Luke dospěl, princezna se dooblékla a zase byl na chvíli klid.

Avatar

martin.stusak.9

(30563 )
0

uživatel hodnotil: 9/10

Šestý díl se nenechává zahanbit a s velkou vervou zakončuje druhou trojku ságy, které jak již víme vznikli daleko dříve než ta první. Atmosféra snímku je spíše dobrodružného rázu a to s vzhledem k tomu, že se mnoho scén odehrává kdesi v džungli. Na sci-fi krapet neobvyklé, ale nakonec proč ne. Naši hrdinové dále bojují za své ideály a přesvědčení a tak o napínavé vyprávění není opět nouze. Dějství jedinkrát neškobrtne a uchovává si své tempo. I tento díl nám předvede zážitek, jaký nemá konkurenci.

Avatar

FLA

(29673 )
0

uživatel hodnotil: 7/10

Návrat Jediho je v první kratší půlce výbornej!Jabba The Hut a jeho "sebranka"mě neuvěřitelně bavila,no škoda,že pak byl usmrcen,bylo to velké zpestření,zbytek filmu nebyl špatný,závěr hodně akční a dojemný,lepší díl než Impérium....

Avatar

prvosenka

(11504 )
0

uživatel hodnotil: 7/10

STAR WARS VI NÁVRAT JEDIHO Všechno ve vesmíru se připravuje k závěrečné bitvě mezi Impériem a hrstkou odhodlaných povstalců. Impérium dokončuje zbraň horší a nebezpečnější než byla původní Hvězda smrti. Dějově se uzavírají v podstatě všechny rozpracované motivy, všichni hrdinové dospějí do svého cíle. Co se týká samotného příběhu, tady toho moc vytknout nelze. Jenže Návrat Jediho má obrovskou smůlu, protože srovnání s Epizodou V prostě nesnese. Vrchol celé vesmírné ságy je někdy tak obyčejný, prostý, jednoduchý až naivní. Slabinou filmu je jako vždy scénář. Úvodní sekvence na Tatooine je příliš dlouhá, tempo znatelně pokulhává. Hlášky přemoudřelého a hádavého robota jsou už neskutečně trapné a nevkusné. Místo původního odlehčení se stávají spíše nutným zlem, trpěným už jen z milosti. Dalším přehmatem jsou Ewoci, původní domorodé obyvatelstvo na lesním měsíci. Opravdu nevím, jestli by se daly s roztomilými oživlými plyšáky, ozbrojenými jen luky, šípy a praky, vyhrát drsné boje o osud galaxie. Možná v mysli dětí, v teple postýlky, s měkoučkým Ewokem v náručí, těsně před usnutím, možná. Škoda, po předchozím díle, který se tvářil jako docela vážné a smysluplné dílo, bylo toto vyvrcholení hodně slabé. Tento díl až na pár soubojů a několik málo honiček nemá divákům téměř co nabídnout. Samotný závěr filmu přináší konečně trochu oživení. Nabídne i údajně velkolepý závěrečný souboj mezi Lukem a Darth Vaderem. Bohužel nejsem expert na bojová umění a tak mně osobně tyto bojůvky, při kterých se hlavní hrdinové mlátí hlava nehlava, nechávají docela chladnou. Poslední klíčová scéna s Imperátorem byla ale nakonec docela překvapivá i dojemná. Diváci se tedy ve finále přece jenom dočkali důstojného konce. Technické stránce filmu není v zásadě co vytknout. Co se týká hereckých výkonů, jsou jen průměrné. Žádný z filmů Star Wars nestojí na hereckých výkonech. Zato stojí na použitých tricích a vizuálních efektech a o ty v žádném případě není nouze. George Lucas jako první stvořil ve své fantazii neuvěřitelně pestrý svět a dokázal jej převést na plátna kin v plné parádě a velikosti. Tyto zásluhy mu nemůže nikdo upřít. Jenže možná bylo chybou snažit se vytvořit svět stejně úžasný pro všechny. Pro děti, pro obyčejné lidi hledající jenom zábavu i pro příznivce vědecko fantastického žánru. Nelze se beze zbytku přizpůsobit divákům různého založení i různého věku. Pro jedny je potom sága jen taková pěkná pohádka plná malých chlupatých potvůrek a pro druhé zase příběh, kterému nerozumějí a ani nemohou porozumět. Nakonec vznikl film, který sice poskytl určitě slušnou porci zábavy, ale na udržení kroku se špičkou sci-fi žánru to stačilo jen tak tak. Nato, že Návrat Jediho má být vyvrcholením celé ságy, je výrazně slabším dílem. Je vidět, že nápadům pomalu dochází dech. Samostatný film by ještě ušel, ale jako důstojné finále a uzavření celé původní trilogie to mělo být výrazně lepší. Přesto všechno jde o vrchol Lucasovy geniality. Vymyslet tak dějově rozsáhlý epický příběh s tak obrovským množstvím postav, které všechny mají v příběhu své nezaměnitelné místo a opodstatnění, vytvořit tak promyšlenou dějovou fresku, která obsáhne prostor několika galaxií, roztodivných světů a prostředí a spojit to všechno smysluplným dějem, který se navíc rozvíjí nejméně ve dvou generacích hrdinů, to jistě není nic jednoduchého. Tak obrovský projekt si zaslouží plné uznání. Případné nedostatky a chybičky na kráse se pak dají v těchto souvislostech snadno tolerovat. Hvězdné války poskytly především úžasnou a nevídanou podívanou, která stále přitahuje diváky. George Lucas uvedl do života a povědomí široké veřejnosti jeden veliký úžasný sen o hrstce spravedlivých a nebojácných bojovníků. Oživlý sen, který se odehrává před dávnými a dávnými časy v jedné předaleké galaxii a ožívá znovu a znovu v myslích fanoušků Hvězdných válek. Sen, který se možná v brzké budoucnosti začne odvíjet v nových dimenzích… ZÁVĚREM: Star Wars skončil, skončil příběh, který se stal celosvětovým kultem. Bohužel já se nemohu ubránit dojmu, že tento kult se drží dnes už jen ze zvyku a ze své vlastní podstaty. Ano, v roce 1977, kdy vznikl první díl, bylo toto dílo jistě přelomové, bylo to pompézní, nezvyklé a nevídané. Po dalších třech letech přibyly další, minimálně stejně dobré díly. A stále nabízely neobvyklou podívanou, která uchvátila diváky natolik, že pozapomněli na ostatní filmové atributy a okouzleni dokonalou parádní podívanou stvořili kult. Dnes, po letech se jej stále zuby nehty drží, i když dnešní novější filmy rovněž oplývají stejnou dávkou impozantních triků a scén a vůbec nejsou horší než Star Wars. Jen mají tu smůlu, že nebyly první… Ano, i po letech je to stále hezká podívaná. Jenže…Star Wars sice nabídl velkolepé vizuální dílo, poskytl výhled do světa fantazie, ukázal nejrůznější planety, ale nějak pozapomněl dodržovat pravidla vědecko – fantastického žánru. Vytratil se z něj právě ten nádech vědeckých objevů, které dávají sci-fi příchuť možné reality. Všechny postavy navštěvovaly nejrůznější planetární soustavy, pohybovaly se venku mimo kosmické lodě a vždy se všechny obešly bez skafandrů, nijak před přistáním na cizí planetě nezkoumaly, co je na povrchu čeká. Tolik světů a všechny mají úplně stejné podmínky pro život. Postavy cestují napříč celým vesmírem, nepoužívají žádnou hibernaci ani nic podobného a všichni téměř nestárnou, resp. stárnou všichni stejnoměrně. Cesta do jiné galaxie je pro naše hrdiny hračka, jen jako si odskočit vedle na kafe. Star Wars nám představil úžasné tvory z vesmíru, zaujal diváky pohledem na nejrůznější a nepřeberné množství zvláštních tvorů a forem neznámého života. Tvorů, kteří oplývají nejrůznějšími barvami, tvary těla, nezvyklými detaily, výrůstky, srstí, tvorů lišících od člověka tolika způsoby a tolika schopnostmi. Jsou tak vzhledově odlišní od nás lidí a přitom jsou tak zoufale stejní. Mají tolik špatných a typicky lidských vlastností, jako je závist, zloba, chamtivost, touha po moci, vládě, penězích, bohatství, majetku, touha ovládat a utiskovat slabé, okrádat je, využívat, vykořisťovat, bezdůvodně je zabíjet jen proto, že zrovna někomu stojí v cestě za štěstím. Téměř všechny formy života v galaxii se spojí a formují armády, bojují, zabíjejí se a masakrují se navzájem a proč? Proto, že to chce nějaký jeden vzdálený Imperátor, kterého většina z nich nikdy v životě ani neviděla? Star Wars je prostě oslavou války, bojů a dobývání. A to se mi apriori nelíbí. Z přírody známe model predátor a kořist, ale známe i příklady symbiózy, kdy si bytostně odlišné organismy dokážou pomáhat a vzájemně si prospívat. Nevěřím, že pokud by ve vesmíru existoval život, že byl tak krutý, že by i jinde nedokázali odlišní tvorové žít spolu v symbióze. Že by neznámí tvorové netoužili cestovat za poznáním, za objevy nových světů, že by nesoustředili své síly k tomu aby budovali a zdokonalovali své světy a ne aby si je nechali zpustošit nesmyslnou válkou pro slávu jedince. Možná jsem naivní, možná i ve vesmíru jsou namyšlení diktátoři, kteří dokážou ovládnout celé davy ve svůj prospěch. Je dobré být připraven i na eventualitu, že se jednou budeme nuceni bránit proti útoku z jiného světa, ale stejně si myslím, že technicky vyspělé národy jsou vyspělejší i mentálně. Star Wars jsou oslavou boje o území a o moc. Já osobně si více vážím cest hvězdné lodi Enterprise za poznáním, objevy a zkoumáním vesmíru a jiných světů. Star Trek vždy nesl především poselství o výzkumu, o mírových setkáních s odlišnými rasami, jejich poznávání a přijímání jejich odlišných filosofických názorů. Star Trek nabízí polemiku nad růzností vesmírných světů a růzností forem života v nich. Bohužel původní filosofické snahy, které odlišovaly Star Trek od jiných sci-fi se v posledních dílech také pomalu vytrácejí. Všechny vize o různorodosti a odlišnosti forem života by nikdy nevznikly bez vědeckých výzkumů, bez touhy lidí po poznání, po tajemném a neznámém vesmíru a po dálkách, kam lidská noha ještě nevstoupila. Star Wars nabídl velkolepou podívanou na mocenské boje, je oslavou násilí a touhy po slávě a moci. Star Trek naopak podporuje hledání, pátrání, objevy, které mohou obohatit náš svět a naše poznání. Tato principy jsou mi prostě mnohem bližší. Já Star Wars ani jeho příznivce nijak neodsuzuji, ale já jsem a vždy budu zarytou Trekees.