Recenze: (The) Amazing Spider-Man 2

Vydáno dne 07.05.2014 (1744 přečtení)
Kam se hrabe Captain America …  
No jo, Peter Parker si coby Spider-Man stále naplno užívá svých schopností, které přijdou vhod v boji se zločinem. Tentokrát však nebude čelit jen jednomu, ale hned třem (vždycky jsem si říkal, že by bylo dobré, kdyby jich bylo v takovýchto počinech víc) nevyzpytatelným protivníkům – nejprve „řadovému“ kriminálníkovi, pak přehlíženému (a zmutovanému) outsiderovi, a také naštvanému kámošovi, byť dva tu mají relativně malý prostor. Do toho ještě řeší krizi ve vztahu s Gwen Stacyovou, protože jejímu otci slíbil, že se jí bude vyhýbat, aby byla v bezpečí. Jenže láska k ní je silnější, než on. A ke všemu se dozvídá velmi nepěkné věci o svém vlastním otci, po němž mu zbyla jenom obyčejná stará aktovka. Mohou být tato tvrzení pravdivá? I to bude třeba vypátrat.

prvním díle, který měl premiéru před dvěma lety, prakticky nic nefungovalo tak, jak by mělo. Po předchozí povedené trilogii Sama RaimihoTobey Maguirem a Kirsten Dunst v hlavních rolích se dalo směle tvrdit, že (The) Amazing Spider-Man je vcelku dost zbytečný film. Ale tahle marvelovská postava zkrátka táhne, takže tržby se ve finále stejně lehce přehouply přes hranici 750 milionů dolarů! Bylo tedy jasné, že pokračování vnikne! A po zhlédnutí dvojky už víme, že určitě bude i trojka. Ale pozor! Představitelé ze studia Sony se nechali slyšet, že by ze všeho nejraději uvedli do kin každý rok jedno dobrodružství „Pavoučího muže“! Nicméně uvidíme, jak to dopadne, protože tohle už přišlo hodně i těm nejzarytějším příznivcům této kultovní komiksové postavy od legendárního Stana Lee, který si tu pochopitelně znovu vystřihl pověstné cameo.

Sám se mezi takové neřadím, resp. neřadil jsem se. Ačkoliv nadále platí, že mými nejoblíbenějšími komiksovými postavami jsou Iron Man a Thor. Po nedobrých zkušenostech s prvním dílem jsem byl i ke dvojce nejdříve trochu skeptický, ale už původní scéna dala tušit, že tenhle sequel by mohl být skutečně výjimečný. Stejně jako třeba Temný rytíř povstal, začíná poutavě natočenou sekvencí na palubě letadla, ačkoliv ta je do jisté míry pouze dovysvětlovací (to podstatné už stejně víme nebo se dozvíme), než aby měla nějaký jó zásadní vliv na následující děj. Dá se ale říci, že je sama o sobě natočena mnohem lépe, než celá ta zmiňovaná první část.

A režisér Marc Webb nepřestává nadále udivovat. Počíná si o poznání zkušeněji a je znát, že v přípravě vůbec nic nepodcenil. Minule pracoval prakticky se stejným rozpočtem, ovšem jak je možné, že jednička stála tolik peněz, zůstává dodnes záhadou. To na dvojce, která má navíc po celou dobu úžasný drive, je patrné, že byla drahá. Což je skutečnost, kterou příznivci žánru určitě ocení. Docela by mě ale zajímalo, jestli některé cool výrazové prostředky (viz efektní zpomalovačky) jsou jeho zásluhou, nebo jestli šlo o nápad autorů scénáře, který má na svědomí duo podepsané pod blockbustery Ostrov, Transformers, Transformers: Pomsta poražených, Star Trek či Star Trek: Do temnoty, tedy Roberto Orci a Alex Kurtzman (pravda, tentokrát je doplňuje ještě Jeff Pinkner). Velká škoda, že tihle dva nedávno ohlásili, že si chce jít každou svou cestou a pokud možno se věnovat režii, kterou si druhý jmenovaný už vyzkoušel díky dramatu Lidé jako my. Nicméně minimálně ještě na dalším Spider-Manovi by si měli spolupráci zopakovat.

Tihle dva totiž umí všechno od kvalitní akce přes poměrně dramatické i absolutně nečekané (tj. na poměry hollywoodského blockbusteru originální) momenty a infantilní (leč trefné) hlášky až po čirou, ničím (včetně logiky) nerušenou zábavu. A je evidentní, že Marc Webb jejich textu a záměru velmi dobře porozuměl a přidal i svou nadstavbu. Kupříkladu způsob, jakým vykresluje vztah mezi Peterem a Gwen je natolik poutavý, že mě až místy mrzelo, že se jedná o superhrdinskou podívanou a že se děj netočí jen kolem toho. Jaká to obrovská proměna, když dodám, že jeho první počin (500) dní se Summer, kterým si vysloužil režii téhle nové spider-manské trilogie, mě zaujal pramálo.

Na filmu (The) Amazing Spider-Man 2 snad není vůbec nic, co by nepřekvapilo. Dalším takovým aspektem je představení Andrewa Garfielda. Ten totiž herecky v prvním díle celkem zaostával, přestože se v rolích jeho spoluhráčů/protihráčů neobjevovali ti úplně nejhvězdnější herci a herečky (při vší úctě k Rhysu Ifansovi, Irrfanu Khanovi a Martinu Sheenovi, jehož role byla ale fakt malá). To ve dvojce se představuje nabitý Jamie Foxx, který nesmírně zábavně vystřihl obě polohy Maxe Dillona, resp. záporáka Electra. Pak je tu správně nazlobený Paul Giamatti (kterého jsem, přiznávám, nejprve nepoznal), a také Dane DeHaan, jehož kariéra nabrala po (přeceňované) Kronice takový spád, že se mu dostalo té cti zahrát si skutečnou osobnost s velkým „O“ – Jamese Deana! Jen pro zajímavost, tohoto legendárního herce ztvárnil i James Franco, jenž hraje Harryho Osborna v původní trilogii. V každém případě Garfield tentokrát skutečně celý film táhne tak, jak se na titulní postavu takového spektáklu sluší a patří.

(The) Amazing Spider-Man 2 je prostě skvělý film, kterému chybí k dokonalosti jen málo - třeba velkolepější závěrečný souboj s Electrem. Určitě se ale vyplatí vidět tuhle podívanou ve 3D! Třetí rozměr už dlouho nebyl tak trojrozměrný! Některé scény jsou z tohoto pohledu takřka ukázkové (ačkoliv podle mě tu rezervy pořád jsou), a to se přitom jedná o postprodukční 3D! Inu, jak vidno, když se opravdu chce, tak to jde i tímto způsobem. A není to jen o tom, že představitelka Gwen - na marvelovský komiks opravdu inteligentní partnerky - tedy Emma Stone (jinak roztomilá, jako nikdy předtím), je tu proto ještě krásnější, ale v první řadě ono 3D tentokrát skutečně vtáhne více do děje a nabízí o něco lepší zábavu. Mimochodem, když už jsme u těch ženských postav, dost by mě zajímalo, jakou roli sehraje v příští části tetička May (Sally Field), a hlavně asistentka z OsCorpu Felicia (Felicity Jones). Jistá ženská postava, avšak z jiného filmu, se objevuje taky ve scéně mezi závěrečnými titulky. Jedná se však o ukázku ještě více matoucí, než v případě všech těch předchozích „mezititulkovek“. I z toho důvodu, že na některých kopiích (IMAX) se dost možná vůbec nevyskytuje! To ale samozřejmě nic nemění na tom, že určitě nebudete litovat, když vstanete od počítače/televize, vyrazíte na nového Spider-Mana do kina a koupíte tam si popcorn, ačkoliv i bez něj se budete při sledování této komiksové lahůdky s největší pravděpodobností báječně bavit. 
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení