Čtyři z tanku a pes (1966) [TV seriál]

Čtyři z tanku a pes (Czterej pancerni i pies)
70.9 %
 
 

Czterej pancerni i pies

    Žánr: válečný / dobrodružný
    Země: Polsko
    Délka: 55 min., 21 dílů
Na začátku seriálu se seznamujeme s mladým polským chlapcem Jankem Kosem. Pochází z Gdaňska, ale tamní domov mu už před lety sebrala válka - matka zemřela při požáru a otec, voják z Westerplatte, se ztratil kdesi ve válečné vřavě a zmatku. Při jeho hledání se Janek dostává až hluboko do sibiřské tajgy, kde se živí jako lovec.

Touží ale odejít na frontu a bojovat proti fašistům. Po zprávě o formování polské vojenské jednotky se vydává na cestu a s sebou si odváží i štěně jménem Šarik - což v ruštině znamená Kulička. Po strastiplné cestě polskou armádu opravdu nachází a i přes své mládí je přijat do tankového pluku.

Už během výcviku se spřátelí s Gustíkem Jelenem, rodákem ze Slezska. Spolu s ním se stává členem osádky tanku č. 102, kde jsou mimo ně ještě Gruzínec Grigorij a velitel Olgierd Jarosz. Nedílným členem posádky se stává i vlčák Šarik. Po ukončení výcviku odjíždí celá jednotka na frontu, kde se zapojuje do bojů.

Janek tu mimo válečných zážitků prožívá i příjemnější chvíle, když se seznamuje s Marusjou - půvabnou příslušnicí Rudé armády. Právě podle ní, nebo spíš podle barvy jejích vlasů, pojmenovává osádka poručíka Jarosze i svůj tank jménem RUDY (česky ZRZEK). Při jedné z bojových operací se seznamují i se sedlákem Čerešňakem - svérázným staříkem se vsi Studianki. Konečně je před nimi Varšava - hlavní město jejich vlasti. Při pokusu o jeho dobytí je ale RUDY zasažen německým granátem.

Janek, Gustík, Grigorij a Šarik jsou těžce raněni a odvezeni do nemocnice, kde se o ně stará Marusja. Jejich léčení trvá dlouho, a tak Janek s Marusjou mají dost času na to, poznat jeden druhého a nakonec si vzájemně vyznat lásku. Konečně jsou z lazaretu propuštěni a spěchají za svojí jednotkou na frontu, která se mezitím přiblížila až k Jankovu rodišti. K jejich velkému žalu ale nacházejí svůj tank poničený a dozvídají se, že Olgierd padl. Ale na smutek není mnoho času - tank se jim povede rychle opravit a Gustík s Grigorijem si jako velitele vybírají Janka.

Jako čtvrtý člen posádky je k nim dočasně přidělen polský partyzán West. Za svítání dobudou pobřeží Baltu, odkud je to do Gdaňsku už jen co by kamenem dohodil. V tajemném Westovi navíc Janek poznává svého dlouho hledaného otce. Ten začne ihned organizovat život v pobořeném městě a tak se hodí, když se znenadání znovu objeví starý Čerešňak, který přivádí do armády syna Tomáše. Právě Tomáš nastoupí jako střelec do osádky Rudého a tak můžou všichni vyrazit znovu do boje. Prožijí ještě mnoho útrap a válečných dobrodružství, přijdou dokonce i o svůj tank, ale na novém, znovu pojmenovaném po svém předchůdci, se nakonec vítězně dostanou až do Berlína.

Závěr seriálu se odehrává v Gustíkově rodišti, kam se všichni sjedou, aby oslavili svatbu nejen Janka a Marusji, ale i dvě další - Gustíkovu s Honoratou a Grigorijovu s radistkou Lidkou.

Přehled dílů:
1. Posádka,...... /originální název - (Zaloga)
2. Radost a zklamání....... (Radosc i gorycz)
3. Kde jsme my, tam je hranice...... (Gdzie my, tam granica)
4. Psí Pazour...... (Psi pazur)
5. Rudý, med a kříže...... (Rudy miod i krzyze)
6. Most...... (Most)
7. Rozcestí...... (Rozstajne drogi)
8. Mořský břeh...... (Brzeg morza)
9.Výměna...... (Zamiana)
10. Ve čtvrt po liché ...... (Kwadrans po nieparzystej)
11. Válečná setba ...... (Wojenny siew)
12. Pevnost Olgierd ...... (Fort Olgierd)
13. Sázka na smrt ...... (Zaklad o smierc)
14. Červené dávky ...... (Czerwona seria)
15. Vysoká vlna ...... (Wysoka fala)
16. Daleká hlídka ...... (Daleki patrol)
17. Klín ...... (Klin)
18. Prstýnky ...... (Pierscienie)
19. Tiergarten ...... (Tiergarten)
20. Brána ...... (Brama)
21. Domů ...... (Dom)

Seriál vznikal postupně. Nejdříve v r. 1966 vzniklo prvních 8 dílů. V r.1968 vznikl jeden díl, v r. 1969 vzniklo sedm dílů a v r. 1970 vzniklo pět posledních dílů.  Autor: green-tea

režie:
Konrad Nalecki, Andrzej Czekalski
 
 
hraje:
Janusz Gajos (Janek Kos ml.), Roman Wilhelmi (Jarosz Olgiert), Franciszek Pieczka (Gustík Jelen), Włodzimierz Press (Grigorij Saakašvili), Wieslaw Golas (Tomáš Czerešniak), Tadeusz Kalinowski (plukovník Tadeusz), Janusz Kłosiński (staršina Černousov), Małgorzata Niemirska (Lydka), Pola Raksa (Marusja Ogoňok), Barbara Krafftówna (Honoráta), Tadeusz Fijewski (Čerešniak otec), Krzysztof Litwin (Zenek), Janusz Paluszkiewicz (kap. Baranow), Stanisław Jasiukiewicz (West - Jankův otec), Anna Lutoslawska (učitelka v 2 díle), Marian Opania (Desátníku Łażewski Marian 'Zadra' bratr 'Magneta'), Alexandr Beljavskij (kapitán Pavlov), Stanislaw Gronkowski (Kugel), Jerzy Turek (Józek Szawełło), Mieczysław Czechowicz (Konstantin Szawełło), Mieczyslaw Stoor (strážmistr Kalita), Tomasz Zaliwski (Daniel Łażewski - Magneto), Piotr Wysocki (Kozub), Wojciech Siemion (kuchař Kapralek), Józef Nalberczak (Feďa), Aleksander Sewruk (sovětský generál), Franciszek Szydelko (německý výsadkář), Zdzisław Karczewski (Jefim Semjonovič, sibiřský lovec a Jankův opatrovník), Witold Pyrkosz (Franek Wichura), Wieslaw Michnikowski, Arthur Wodnicki (plukovník), Henryk Matwiszyn (německý voják oblečený do uniformy Čerešniaka)
 
 
námět:
Janusz Przymanowski
 
 
scénář:
Maria Przymanowska
 
 
kamera:
Romuald Kropat
 
 
hudba:
Adam Walaciński
 
 
zvuk:
Aleksander Gołębiowski (v 1 - 8 dílu)
 
 
vedoucí produkce:
Jerzy Nitecki
 
 
dabing:
Lubomír Zajíc (zvuk)
 
 
asistent režie:
Joanna Krauze (epizody 17,18,19,20,21)
 
 
odborný poradce:
Franciszek Szydelko
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.