Avatar: Legenda o Aangovi (2005) [TV seriál]

Avatar: Legenda o Aangovi (Avatar: The Last Airbender)
84.3 %
 
 

Avatar: The Last Airbender

    Žánr: animovaný / fantasy / rodinný
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 30 min.
„Jen chlapec nadaný schopností ovládat všechny živly dokáže přinést harmonii mezi znesvářené národy.“
Americký dobrodružný seriál Avatar: Legenda o Aangovi zavede diváky do světa, který obývají lidé, fantaskní zvířata a duchové. Lidská civilizace je rozdělena do čtyř národů: Vodními kmeny, Království země, Národ ohně a Vzdušné nomády. V každém z nich mají výsadní postavení „vládcové“, což jsou lidé nadaní schopností ovládat příslušný živel svého národa. Současně existuje na světě jeden vládce zvaný avatar, který jako jediný dokáže ovládat všechny živly. Avatar slouží jako autorita absolutní rovnováhy a jeho duše se po smrti vždy přenese do nového nositele, vždy z jiného ze čtyř národů.

Před sto tety byl dvanáctiletý chlapec Aang z Vzdušných nomádů, aktuální inkarnace avatara, uvězněn v ledovci. Následkem jeho zmizení mohl Národ ohně zahájit válku proti ostatním národům. Když je dobromyslný klučina Aang po století osvobozen ze svého ledového spánku, za pomoci nových přátel poznává, jak se svět změnil. Spolu se silnou čtrnáctiletou Katarou a jejím příliš sebevědomým starším bratrem Sokkou, kteří jsou z Vodního kmene Jižního pólu, se avatar vydává na dobrodružnou pouť, aby odhalil osud svého vlastního národa, zdokonalil se v ovládání svých schopností a pomohl zastavit válku.

Seriál Avatar: Legenda o Aangovi vznikl v produkci dětské kabelové stanice Nickelodeon, který má lokalizované kanály v desítkách zemí světa. Koncept seriálu v sobě spojuje americkou tradici animovaných dobrodružných seriálů pro mládež s výraznou inspirací v japonských animovaných seriálech, z nichž přejímá propracovanější charakterovou profilaci postav, dramatičtější vyprávění i určité stylové postupy. Autoři seriálu Michael Dante DiMartino a Bryan Konietzko v Avatarovi spojili originální fantasy svět s prvky převzatými z východních kultur, především tibetské filosofie a čínských bojových umění. Seriál se stal celosvětovým hitem, který si oblíbili nejen děti. Setkal se s jednohlasně pozitivním přijetím také u kritiky a současně se okolo něj vytvořila početná fanouškovská skupina. Pozitivní přijetí Avatara vychází právě z harmonické symbiózy postupů charakteristických pro západní a východní animovanou tvorbu pro mládež, ale také z mnohovrstevnatého vyprávění a fascinujících propracovaných postav.

Zdroj: ČT

režie:
Lauren MacMullan, Anthony Lioi
 
 
scénář:
Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko, Lauren MacMullan
 
 
střih:
Amaris Cavin
 
 
zvuk:
Jiří Čupr (dabing), Marc Schmidt
 
 
výtvarník:
Paul Briggs, Lauren MacMullan, Johane Matte, Anthony Lioi, Elsa Garagarza, Christofer Graham
 
 
mluví:
Zach Tyler (Aang), Mae Whitman (Katara), Jessie Flower (Toph), Ron Perlman (Lord Sozin), Kim Mai Guest, Robert Pine (rybář), Dwight Schultz (trenér), Hector Elizondo (Wan Shi Tong)
 
 
animace:
Lauren MacMullan, Chris Prynoski, Elsa Garagarza
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.