Přeskočit na obsah
Náhledový obrázek článku
Falcon

Kategorie: Speciál

Speciál: Bonusová sekce Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Autor: Tomáš Kordík -

 

Samotný film si můžete před čtením o bonusové sekci připomenout TADY. Jinak po vložení nosiče do přehrávače se automaticky spoustí 2 trailery – na Star Wars: Poslední z Jediů a na Auta 3. Vyberete-li si jako první ke zhlédnutí možnost INFORMACE, uděláte velikou chybu. Tady se nedozvíme nic o rozpočtu, o celkovém počtu natáčecích dní, o tom, kolik bylo během natáčení v Austrálii vypito hektolitrů vody, o tom, kolik se na filmu podílelo komparzistů, o honoráři pro Johnnyho Deppa, ani o dalších zajímavostech.

 

 

Víceméně se objeví pouze to klasické prohlášení o tom, že „názory a komentáře zúčastněných nereprezentují názory společnosti Disney, jejích přidružených společností, přidružených společností těch přidružených společností … bla bla bla.“ Náladu ale určitě vyspraví 4 VYSTŘIŽENÉ SCÉNY, zvláště pak ta, ve které se z Jacka Sparrova stává v podstatě takový (ne)obvyklý loupežník. Dále dostaneme užitečnou lekci, podíváme se ke kormidlu a patříme monstrózní velrybu tam, kde bychom ji patrně nečekali.

Ví se, že Jerry Bruckheimer patří k nejvlivnějším a nejšikovnějším hollywoodským producentům. Dlouhou dobu (cca do Osamělého jezdce) víceméně platilo, že na co sáhnul, to proměnil ve zlato. (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta nakonec nebyla komerčně až tak úspěšná, jako předchozí části, tedy s výjimkou Prokletí černé perly.) Méně se už ví, že rád fotí. Fotí fotky. V bonusech tak představí 20 svých ČERNOBÍLÝCH EXTERIÉROVÝCH FOTOGRAFIÍ, za které by se nemusel stydět ani úplný profesionál. Samozřejmě na nich nechybí ani Jack Sparrow, ani opice Jack.

Dojde i na klasický GAG REEL, tedy na humorné přeřeky a situace. Vždycky to nebývá pravidlem, ale tenhle vcelku potěší. Zásadním materiálem je ovšem FILM O FILMU, sestávající ze sedmi krátkých videí, z nichž nejdelší má nějakých 15 minut. Moře připomene novou generaci herců a nesměle se otře o režisérské duo Joachim Rønning a Espen Sandberg. Brenton & Kaya zastihne tohoto herce a tuto herečku na tour, kterou podnikli v době, kdy šel film do kin. Celé dva roky po samotném natáčení! Zavzpomínají mimo jiné na setkání s Johnnym Deppem, na jeho hraní na kytaru, na záběr, který se mohl natáčet jenom na první dobrou a ona přidá i jednu osobní oběť.

 

 

Matador a býk (též o lodi Silent mary) se zaměřuje na metodu, s jakou se Javier Bardem pustil do ztvárnění postavy kapitána Salazara. Španělský herec, který se díky partnerství s Penélope Cruz měl možnosti podívat už na natáčení čtyřky s podtitulem Na vlnách podivna, zvolil věru neobvyklou, ale na výsost kreativní metodu, která prostě funguje. I představitel hlavní role si jeho účast velmi pochvaloval. Bardem trávil denně v maskérně tři a půl hodiny, přičemž pak samozřejmě došlo i na CGI, takže to nebyl jeho rekord. Se kterým filmem ho drží? I to prozradí.

Další dokument patří panu Gibbsovi, který se jako jeden ze tří čtyř postav objevil ve všech dosavadních pěti dílech této populární série. Kevin McNelly nás provede po stylovém place a zároveň se nad touto svou postavou nepatrně zamyslí, přičemž neopomene ani její (ne)spolupráci s kapitánem Jackem. Video, ve kterém na člun s Jackem, Henrym (a vlastně už ne s Carinou) útočí strašidelní žraloci, může lehce připomenout Čelisti nebo Mělčiny. Tvůrci Pirátů z Karibiku: Salazarovy pomsty – zvláště pak ti, kteří měli na starosti vizuální efekty, však zašli ještě dál, neboť umě poskládali dohromady materiál hned ze tří odlišných a od sebe dosti vzdálených lokací.

Není tajemstvím, že otec slavného piráta vypadá jako Keith Richards, člen skupiny Rolling Stones. Tady se na moment setkáme se strýčkem Jackem, podle něhož se kapitán Černé perly jmenuje a který vypadá jako Paul McCartney, jenž byl kdysi součástí jiné hudební legendy, liverpoolských Beatles. Johnny Depp s ním kamarádí a hrál mu v několika klipech, takže mu dlužil menší laskavost. A nutno dodat, že se čtyřiapadesátiletý rodák z Owensboro v Kentucky na této scéně podepsal výrazněji, než by si kdekdo mohl na první pohled myslet.

 

 

V závěrečném videu se trochu zavzpomíná na první část, která měla premiéru před téměř patnácti rokama. A bude to právě Johnny Depp, kdo nastíní, s čím přistoupil k postavě, která mu definitivně zajistila nesmrtelnost. Průřez předchozími dobrodružstvími klidně mohl být obsáhlejší, ale třeba se ho dočkáme po chystané šesté (a zřejmě opravdu) závěrečné části. Deníků z natáčení Salazarovy pomsty taky mohlo být více. Prohlédnout jsme si bývali nepochybně mohli i storyboardy či ukázky scénáře. Měli jsme být taky seznámeni s tím, proč má pětka v některých částech světa podtitul Salazar’s Revenge a v jiných Dead Men Tell No Tales. Nicméně ten zhruba hodinový film o filmu tyto některé nedostatky dostatečně vyváží.

FOTO: Falcon
Speciál: Bonusová sekce Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta - FDb.cz