Kategorie: Speciál
Speciál: O jednom z nejlepších akčních filmů
Autor: Tomáš Kordík -
OK, zcela výjimečně jsem dosud v těchto dvou předchozích větičkách nepatrně mystifikoval, ale hned hodlám vše uvést na pravou míru. Tak předně, pojem „akční film“ znamená pro každého něco trochu jiného. Někdo by jej definoval jakožto jakýkoliv počin, jehož děj má spád, ať už se odehrává ve starověkém Římě, ve feudálním Japonsku či na divokém západě. Jiní si pod ním nepředstaví nic jiného, než v současnosti se odehrávající biják, ve kterém nechybí efektní přestřelky, souboje a automobilové honičky (to vše pokud možno v co největší míře). Sem tam se také nějaký slavný tvůrce nechá slyšet, že chce natočit „nejlepší akční film všech dob“. Jenže se asi s většinou z vás shodneme, že takovým není ani Tarantinův Kill Bill, ani Stalloneovi Expendables.
To v indonéské Jakartě sídlící Gareth Evans před uvedením svého filmu Zátah z roku 2011 na festivalu Sundance rozhodně neprohlašoval, jelikož jeho předchozí práci znal v té době málokdo, tudíž by takovéto velkohubé prohlášení působilo dosti směšně. Zvláště, když Merantau (u nás k dostání za dobrý peníz na DVD), který natočil o dva roky dříve, obsahuje několik výraznějších nedostatků, přičemž nad všemi vyčnívá nedodržení jednoty pohledů. Ale co, i takový velikán jako Steven Spielberg se kdysi nechtíc promítl do Duelu. Evansovo dílo jinak zaujalo zajímavými choreografiemi akčních scén a představilo filmovému světu šampiona v bojovém umění pencak silat Iko Uwaise, který s režisérem spolupracoval i na jeho dvou dalších akčňácích a který už se díky tomu stihl objevit i ve filmu s Keanu Reevesem.
Ale pojďme zpět k Zátahu. Ten sklidil tehdy v Utahu velké ovace, takže si vysloužil zařazení do americké kinodistribuce, díky čemuž se mu čtyřikrát zaplatil rozpočet (cca 1,1 milionu dolarů) a režisér si tak mohl dovolit pustit se do pokračování, které bude po všech stránkách velkolepější. O tom svědčí i fakt, že samotné natáčení trvalo neuvěřitelných sedm měsíců! Pro srovnání, i při tak monstrózním projektu, jakým byl ve své době Titanic, to James Cameron a spol. zabalili zhruba po šesti měsících. Jenže sequel k filmu Zátah s podtitulem Berandal (indonéský výraz pro gangstera) by měl být v podstatě souvislou akční jízdou, tentokrát i s mezinárodním obsazením (převážně japonští herci), významnou ženskou postavou (nazvanou Hammer Girl – česky bychom mohli napsat Kladivářka) a snad taky automobilovými honičkami (ve stylu Bourneovek).
Dvojka by měla začínat přesně tam, kde u jedničky naskočily závěrečné titulky. Tedy poté, co se hlavní hrdina jménem Rama (proslulé chutné máslo podle mých informací s největší pravděpodobností v Indonésii neznají, tudíž nejde o product placement), člen speciální policejní jednotky, dostane z několikapatrové budovy, kde je to samý berandal a kde svede dost drsných soubojů. Nyní se však musí pustit do možná ještě složitějšího úkolu – je třeba odhalit korupčníky v policejních složkách. Pokud neumíte indonésky, nevadí. V traileru totiž nepadne jediné slovo (ale i tak je docela působivý), takže se na něj klidně můžete podívat tady.
Asijská kinematografie slaví v poslední době spoustu úspěchů. A znáte to, když se nějaký neanglicky mluvený počin hodně líbí, dříve či později vznikne jeho americký remake. Nebude proto asi překvapením, že i na jinou verzi Zátahu si brousí drápky velké studio. V tomto případě Sony. Dokonce už prý i najalo scenáristy, kterými by měli být lidé zodpovědní za toto a sérii RED, jejíž druhý už přeci jen zaostával. Nevypadá to však jako úplně nejlepší nápad – byť jsou v současnosti zbytečné remaky vcelku v kurzu – a to hned ze dvou důvodů: zaprvé, Zátah je místy dosti brutální a syrový, prakticky bez jakýchkoliv triků a vizuálních (CGI) efektů, což je přístup, jaký by šel v současné době v USA obtížně realizovat. A zadruhé, uvědomíme a připomeneme-li si, že tenhle akční nářez je v podstatě o tom, kterak musí jeden výrazný hlavní hrdina vyčistit jednu budovu od gangsterů, přičemž ve finále číhá arcigangster, zjistíme, že anglicky mluvený filmeček na tohle téma už vznikl a je velmi, velmi povedený. Jistě dobře znáte i jeho hlavního hrdinu. On je soudce. On je zákon. On je Dredd!
Tuto sci-fi Peta Travise s Karlem Urbanem, Lenou Headey a Olivií Thirlby jsme v našich kinech kvůli nízkým tržbám ve větších státech neviděli, zato indonéský Zátah se u nás přeci jen objevil, byť pouze v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a následných pražských ozvěnách. Právě na podobných filmových přehlídkách lze u nás vidět neanglicky mluvené počiny nejčastěji. V běžné distribuci se však sem tam také nějaké objeví. Sice se většinou jedná o jinou evropskou produkci (Itálie, Francie, Skandinávie, …), nicméně pokud se hodně podaří nějaký asijský, obvykle si cestičku do kin najde i tady. A kdyby to snad náhodou nevyšlo se Zátahem 2 (v USA bude za tři měsíce k dispozici pod názvem The Raid 2: Berandal), pak by to mohlo vyjít se Zátahem 3, protože režisér plánuje na toto lákavé a divácky vděčné téma natočit trilogii. Nutno dodat, že už první částí překonal oba díly svých zahraničních obdob – americké S.W.A.T. a brazilské Elitní jednotky.
Tak co říkáte, vyrazili byste na takový film do kina?

To v indonéské Jakartě sídlící Gareth Evans před uvedením svého filmu Zátah z roku 2011 na festivalu Sundance rozhodně neprohlašoval, jelikož jeho předchozí práci znal v té době málokdo, tudíž by takovéto velkohubé prohlášení působilo dosti směšně. Zvláště, když Merantau (u nás k dostání za dobrý peníz na DVD), který natočil o dva roky dříve, obsahuje několik výraznějších nedostatků, přičemž nad všemi vyčnívá nedodržení jednoty pohledů. Ale co, i takový velikán jako Steven Spielberg se kdysi nechtíc promítl do Duelu. Evansovo dílo jinak zaujalo zajímavými choreografiemi akčních scén a představilo filmovému světu šampiona v bojovém umění pencak silat Iko Uwaise, který s režisérem spolupracoval i na jeho dvou dalších akčňácích a který už se díky tomu stihl objevit i ve filmu s Keanu Reevesem.
Ale pojďme zpět k Zátahu. Ten sklidil tehdy v Utahu velké ovace, takže si vysloužil zařazení do americké kinodistribuce, díky čemuž se mu čtyřikrát zaplatil rozpočet (cca 1,1 milionu dolarů) a režisér si tak mohl dovolit pustit se do pokračování, které bude po všech stránkách velkolepější. O tom svědčí i fakt, že samotné natáčení trvalo neuvěřitelných sedm měsíců! Pro srovnání, i při tak monstrózním projektu, jakým byl ve své době Titanic, to James Cameron a spol. zabalili zhruba po šesti měsících. Jenže sequel k filmu Zátah s podtitulem Berandal (indonéský výraz pro gangstera) by měl být v podstatě souvislou akční jízdou, tentokrát i s mezinárodním obsazením (převážně japonští herci), významnou ženskou postavou (nazvanou Hammer Girl – česky bychom mohli napsat Kladivářka) a snad taky automobilovými honičkami (ve stylu Bourneovek).

Dvojka by měla začínat přesně tam, kde u jedničky naskočily závěrečné titulky. Tedy poté, co se hlavní hrdina jménem Rama (proslulé chutné máslo podle mých informací s největší pravděpodobností v Indonésii neznají, tudíž nejde o product placement), člen speciální policejní jednotky, dostane z několikapatrové budovy, kde je to samý berandal a kde svede dost drsných soubojů. Nyní se však musí pustit do možná ještě složitějšího úkolu – je třeba odhalit korupčníky v policejních složkách. Pokud neumíte indonésky, nevadí. V traileru totiž nepadne jediné slovo (ale i tak je docela působivý), takže se na něj klidně můžete podívat tady.
Asijská kinematografie slaví v poslední době spoustu úspěchů. A znáte to, když se nějaký neanglicky mluvený počin hodně líbí, dříve či později vznikne jeho americký remake. Nebude proto asi překvapením, že i na jinou verzi Zátahu si brousí drápky velké studio. V tomto případě Sony. Dokonce už prý i najalo scenáristy, kterými by měli být lidé zodpovědní za toto a sérii RED, jejíž druhý už přeci jen zaostával. Nevypadá to však jako úplně nejlepší nápad – byť jsou v současnosti zbytečné remaky vcelku v kurzu – a to hned ze dvou důvodů: zaprvé, Zátah je místy dosti brutální a syrový, prakticky bez jakýchkoliv triků a vizuálních (CGI) efektů, což je přístup, jaký by šel v současné době v USA obtížně realizovat. A zadruhé, uvědomíme a připomeneme-li si, že tenhle akční nářez je v podstatě o tom, kterak musí jeden výrazný hlavní hrdina vyčistit jednu budovu od gangsterů, přičemž ve finále číhá arcigangster, zjistíme, že anglicky mluvený filmeček na tohle téma už vznikl a je velmi, velmi povedený. Jistě dobře znáte i jeho hlavního hrdinu. On je soudce. On je zákon. On je Dredd!

Tuto sci-fi Peta Travise s Karlem Urbanem, Lenou Headey a Olivií Thirlby jsme v našich kinech kvůli nízkým tržbám ve větších státech neviděli, zato indonéský Zátah se u nás přeci jen objevil, byť pouze v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a následných pražských ozvěnách. Právě na podobných filmových přehlídkách lze u nás vidět neanglicky mluvené počiny nejčastěji. V běžné distribuci se však sem tam také nějaké objeví. Sice se většinou jedná o jinou evropskou produkci (Itálie, Francie, Skandinávie, …), nicméně pokud se hodně podaří nějaký asijský, obvykle si cestičku do kin najde i tady. A kdyby to snad náhodou nevyšlo se Zátahem 2 (v USA bude za tři měsíce k dispozici pod názvem The Raid 2: Berandal), pak by to mohlo vyjít se Zátahem 3, protože režisér plánuje na toto lákavé a divácky vděčné téma natočit trilogii. Nutno dodat, že už první částí překonal oba díly svých zahraničních obdob – americké S.W.A.T. a brazilské Elitní jednotky.
Tak co říkáte, vyrazili byste na takový film do kina?