Cerven

Recenze: Afterpunk (komiks)

Vydáno dne 24.05.2024
Žena-bojovnice na titulní straně možná připomíná Millu Jovovich z filmu Resident Evil: Zánik, ale tenhle komiks jest jinak českou záležitostí. 

 


 

Podepsal se pod něj Jonáš Ledecký (aka Jonas Ledecky) – syn slavného otce Janka a brácha ještě slavnější ségry Ester. Jakožto druhého autora čteme jméno Michal Suchánek, což je ovšem s tímto pouhá shoda jmen. Dílko obou artistů bylo v minulosti uveřejněno například na Future Gate Festivalu. Teď bylo rozšířeno (a snad i upraveno) dohromady na deset povídek plus Afterword plus celkem zbytečně natahovaná Afterparty. Afterword jsou takové de facto zákulisní poznámky, včetně tedy jedné od olympijské vítězky a jedné odvážnější, která značí, že tím že jsme si komiks přečetli, se ho buď nemůžeme nabažit, nebo si nevážíme vlastního času.

Afterparty nám přiblíží inspiraci u povídek a k tomu dostaneme příležitost se podívat na obrázky v ještě nedokončené podobě, případně budeme seznámeni s původními záměry, které měly některé příběhy ještě více propojit. Takové propojení určitě přijde vhod už při tom prvním, který následuje hned po obligátní, byť v tomto případě, oproti té klasické, pozměněné frázi „bude nebude“, a který nese název Červená. Její koncept je rozhodně zajímavý, tak jako postavy, se kterými se seznámíme. Najednou však skončí, aniž by vlastně pořádně začal. Jako kdyby u filmového Titaniku naskočily závěrečné titulky bezprostředně po nárazu na ledovec.

V takovém případě by se sotva konalo 11 Oscarů a v dolarech miliardové tržby. Všechno naštěstí dál pokračuje povídkou Vzteklí psi, která – jelikož se, jak název sbírky napovídá, pohybujeme v post-apokalyptickém světě – nezapře inspiraci Mad Maxem (podle poznámek v Afterparty neměla být až tak výrazná), potažmo Larou Croft. A jindy možná Duchy Marsu. Nicméně, ještě více než kanibalové tvůrce zajímají zombie či mimozemské/zmutované bytosti. A vedle toho rovněž šťastné konce, ačkoli o nich se v některých případech vlastně ani mluvit nedá. I proto, že obsáhnou pouze jednu stránečku, což znamená, že se nestihneme vůbec nic dozvědět o postavách.

 


 

To platí například pro povídku Nejsem robot, která se inspiruje internetovou ochranou proti SPAMU, a patrně taky Terminátorem. Ve sci-fi projektech jsme si už víckrát ověřili, že držet palce lidem jenom proto, že jsou lidi, nemusí být dobrý nápad, protože stroje nejsou schopní takového zrůdného způsobu uvažování. To věděl i T-800. Každopádně, když kroužíme kolem počinu Jamese Camerona, dodejme, že jiná povídka z Afterpunku nese název Vetřelci. Vychází ovšem ze známé pohádky a obsahuje celkem vtipný „Easter Egg“ s Jezevčí skálou. Kreativita nicméně dosahuje vrcholu ani tak ne v případě traumatického zážitku z dětství, kdy se v krabici místo sušenek objevuje šití, ale v Rýmovačce, která jest vpravdě pozoruhodnou komiksovou vizuální básní.

Afterpunk určitě není nezajímavý projekt. Aby taky byl, když se o něj postrali autoři, kteří si v minulosti posvítili tu na Karla IV. a na Čapkovy kapsy, tu dokonce na Batmana. Na jednu stranu se tentokrát rozhodně neměli zdráhat být originálnější, na tu druhou se nám během čtení a prohlížení opakovaně musí navracet myšlenka, že jednoho dne vytvoří komiksové dílko vskutku velkolepých, vytříbených rozměrů, jaké si tuplem zaslouží být přeloženo do angličtiny. Klidně to bude moct být třeba za opětovné účasti nebojácné hrdinky s katanou a jejího nového kamaráda z povídky Hope: Naděje umírá poslední.

KOMPLETNÍ NABÍDKA VYDAVATELSTVÍ CREW JE K DISPOZICI TADY

FOTO: crew.cz
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Mizerové: Na život a na smrt

Michael Bay (ano, TEN Michael Bay!) čtyřku znovu ani nerežíruje, ani neprodukuje, ale zato v ní má cameo, tak jako ve trojce... celý článek

DVD

Recenze: Muž Taiči

Keanu Reeves bude v polovině června 2024 se svou skupinou Dogstar na festivalu Rock for People. A my si připomeneme jeho dosud jediný režisérský... celý článek
Reklama
Reklama
Reklama