Cerven

Z domova: Jeden z největších příběhů studené války hlásí dotočeno

Vydáno dne 10.12.2022
O který se asi tak jedná? 
Kdo by neslyšel o bratrech Mašínech? Na konci listopadu skončilo čtyřměsíční natáčení filmu Bratři, který podle scénáře Marka Epsteina zrežíroval Tomáš Mašín. Premiéra je naplánovaná na 26. října 2023, jelikož v tu dobu uběhne sedmdesát roků od útěku odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových do západního Berlína. Společně se vzepřeli nacistické a komunistické totalitě a při cestě za svobodou se dotkli vlastního strachu i statečnosti. Hlavní role ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal. Z dalších herců a hereček se představí Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková.

Natáčení probíhalo od srpna do listopadu nejen z důvodu jeho náročnosti, ale i proto, že film musí věrně zachycovat proměnu ročních období, během nichž se příběh ve skutečnosti odehrál. Filmový štáb pracoval nejen na mnoha pražských lokacích, ale také v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic, na libereckém nádraží Horní Růžodol, v bývalém říčním přístavu na Mělníku, v Poděbradech, v plzeňských Borech, na vlakovém nádraží v Jablonném v Podještědí, v objektu bývalého bunkru ve středočeském Drnově, v tvrzi Opálka a na několika dalších místech. Chybět samozřejmě nemůže ani Berlín. Ostatně z Německa pochází i kameraman Friede Clausz.

 


 

Mezi nejsložitější okamžiky patřilo natáčení přestřelky na nádraží v Uckro a především obklíčení v lese u Waldova, což byla největší a nejnáročnější scéna, do které se zapojily desítky uniformovaných komparzistů, vojenská technika, promrzlí herci na útěku a dva filmové štáby. Extrémně náročné natáčení producent Petr Bílek přibližuje slovy: „Myslím, že pro všechny to byl zatím nejnáročnější projekt. Tak velký výlet z komfortní zóny jsme si dopředu asi neplánovali, ale stálo to za to. Jsme vděční, že jsme měli možnost tak výjimečný příběh vyprávět.

Režisér Tomáš Mašín vyjádřil svůj záměr následovně: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Přál bych si, aby právě Bratři takovým snímkem byly. Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi ‚geniální, odvážní hrdinové‘ a ‚bezcitní vrazi nevinných‘. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.


O TVŮRCÍCH

TOMÁŠ MAŠÍN začínal na reklamách, kde to dotáhnul na světovou špičku. Debutoval výpravným dramatem 3 sezóny v pekle, které soutěžilo na festivalu v Karlových Varech a bylo nominováno na jedenáct Českých lvů. Výrazný úspěch zaznamenal také s televizními seriály Profesor T. a Ochránce, z nichž druhý jmenovaný získal jak Cenu české filmové kritiky, tak Českého lva.

MAREK EPSTEIN běhával závodně sprinty za SK Slavia Praha, takže o útěcích něco ví. S náskokem se jedná o nejúspěšnějšího domácího scenáristy, který napsal Šarlatána, Václava, Vrásky z lásky, Signál nebo televizní projekty Brainstorm, Osmy či Veterán. Je držitelem Českého lva za scénář k dramatu Ve stínu, což potvrzuje, že toho dost ví o padesátých letech, ve kterých se Bratři odehrávají.

PETR BÍLEK je zakladatelem filmové a televizní produkce FilmBrigade, kde vznikla řada úspěšných televizních seriálů pro komerční (Polda, Přešlapy, Tátové na tahu) i veřejnoprávní televizi (Clona, Sever). V posledních letech na vývoji seriálů spolupracoval se světovými televizemi a studii jako Sony Pictures, ITV, Red Bull Studios nebo ZDF. Je členem Emmy International Academy of Television.


FOTO: CinemArt
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Mizerové: Na život a na smrt

Michael Bay (ano, TEN Michael Bay!) čtyřku znovu ani nerežíruje, ani neprodukuje, ale zato v ní má cameo, tak jako ve trojce... celý článek

DVD

Recenze: Muž Taiči

Keanu Reeves bude v polovině června 2024 se svou skupinou Dogstar na festivalu Rock for People. A my si připomeneme jeho dosud jediný režisérský... celý článek
Reklama
Reklama
Reklama