Cerven

Břetislav Vybíral

Povolání:
Národnost:
Věk:
69
Narození:
16.1. 1955, Přerov, Československo
Životopis (biografie) / Informace:
Břetislav Vybíral pokračoval po ukončení studia brněnské konzervatoře s rozšířením vědomostí a zkušeností na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Před více než třemi desítkami let přijal Vybíral místo koncertního mistra Opery Leoše Janáčka Brno a několik let poté se stal členem Janáčkova kvarteta, kde působí dodnes na violoncellovém postu. S Janáčkovým kvartetem v současnosti Vybíral jak vystupuje na koncertních podiích či na mezinárodních turné; tak natáčí nespočet alb; a vzhledem ke všem úspěchům, kterých si na tomto poli vydobyl, mu přejme, aby tomu tak bylo i v létech nadcházejících.

Břetislav Vybíral si své první vítězství vybojoval již v r. 1964 na violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí, aby vítězství ještě jednou o dva roky později zopakoval. V r. 1967 vyhrál Vybíral v oboru komorní hra Mezinárodní soutěž Concertino Praga a později k tomuto titulu přidal ještě laureátství Violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Snad se k těmto zmíněným inkriminovaným oceněním podaří časem Vybíralovi přidat ještě některé další a možná i prestižnější tituly.

Hudebník Břetislav Vybíral se kromě své umělecké práce věnuje také pedagogické činnosti profesora brněnské konzervatoře. Břetislav Vybíral je ale léta spojen především s účinkováním v Janáčkově kvartetu a dle všech dosavadních indicií to vypadá, že dle tohoto zaběhnutého modelu bude jeho život pokračovat i nadále.

zdroj: Daniel Rubeš - Lexikon osobností české a slovenské republiky

Autor: řepešínský

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Břetislav Vybíral

Vybíral Břetislav

Naposled navštívené:
Břetislav Vybíral

Vybíral Břetislav