Gloria Stuart

Povolání:
Rodné jméno:
Gloria Frances Stewart
Známá jako:
Gloria Stuart Sheekman / Gloria Stewart
Národnost:
Narození:
4.7. 1910, Santa Monica, Kalifornie, USA
Úmrtí:
26.9. 2010, Los Angeles, USA
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Plný život Glorie Stuart Frances

Je z rodiny, pocházející z Kalifornie. Herečka měla dva bratry, kteří ale oba tragicky zemřeli. Druhý z nich, Thomas, zemřel ještě jako dítě. První, Frank Stewart byl jmenován soudcem, krátce poté zemřel při autonehodě. Gloriii bylo devět let.

Gloria navštěvovala Santa Monica High School, kde promovala v roce 1927, pak okamžitě odjela, aby mohla studovat na univerzitě v Berkeley. Tam se specializovala na divadlo a filozofii, ale velmi brzy odešla a provdala se za Blaira Gordona Newella, sochaře ze San Francisca. Newells vedl v Carmelu bohémský život, oba se stali součástí kruhu umělců, jako byli Ansel Adams, Edward Weston a Robinson Jeffers. Gloria účinkovala v Carmel Playhouse a pracovala pro carmelské noviny.

Po návratu do Los Angeles účinkovala v Pasadena Playhouse a okamžitě podepsala smlouvy s Universal Studios. Pro svou eleganci, inteligenci a neobyčejnou krásu se stala favoritkou anglického režiséra Jamese Whalea, objevila se v jeho filmu Starý temný dům (The Old Dark House - 1932), Polibek před zrcadlem (The Kiss Before the Mirror - 1933), a Neviditelný muž (1933).

Gloria byla velká aktivistka a stala se zakládajícím členem spolku filmových herců, ale její kariéra byla pro Universal zklamáním. Přešla pod křídla společnosti 20th Century Fox a na konci desetiletí se objevila v 42 filmech, včetně Zlatokopek (Gold Diggers – 1935) Busbyho Berkeleye a Rebeky ze sluneční farmy (Rebecca of Sunnybrook Farm). Mezi hvězdami, se kterými si zahrála, byli třeba Melvyn Douglas, Lionel Barrymore, Dick Powell, Raymond Massey, Boris Karloff a Shirley Temple. Gloria dostávala zajímavé role, v nichž mohla předvést svůj všestranný talent, ale nikdy z ní žádná neudělala hvězdu. To ji velmi trápilo.

V roce 1934 se Gloria a Blair rozvedli a ona si pak vzala scenáristu Arthura Sheekmana, jednoho z autorů filmu Římská pohoršení (Roman Scandals – 1933). Sheekman byl největším přítelem Groucha Marxe a někdy i bez honoráře spolupracoval s Marx Brothers Movie na filmech. S Sheekmanem Gloria cestovala po celém světě. Ve Francii se pokusili jako dobrovolníci přidat k francouzskému odboji, ale byli odmítnuti. Ještě stihli poslední loď plující do New Yorku. Tam se rozhodli zůstat a Gloria se vrátila ke své první lásce - divadlu.

Sheekman napsal několik her, ale když třetí za sebou propadla, jeli zpět do Hollywoodu, kde jej zaměstnalo studio Paramount Pictures. Gloria zatím brala hodiny zpěvu a procestovala zemi, kdy bavila vojáky v nemocnicích a prodávala válečné obligace. V roce 1946 Gloria nasměrovala svůj talent k jinému umění. Otevřela si malý obchod Décor Ltd., kde prodávala lampy, stoly, skříňky a další umělecké předměty, které sama vytvořila. Sheekman v dalších 16 letech napsal 17 scénářů. Gloria v dalších letech například účinkovala v první one-woman show v Hammer Galleries v New Yorku, všechna představení byla vyprodána.

V roce 1975, po 29 letech od poslední role, Gloria pečovala o manžela, který trpěl Alzheimerovou chorobou. Gloria získala agenta a doufala, že se vrátí k milované práci. Během příštích několika let se objevila v malých rolích v televizi. Pak v roce 1982 přišla nabídka na roli vdovy se stříbrnými vlasy roztáčející taneční parket s Peterem O'Toolem ve snímku Můj oblíbený rok (My Favorite Year).

Během tohoto období Glorii zaujalo japonské umění bonsají, stává se prvním „Anglo“ členem Kalifornské Bonsaistické společnosti. Znovu začíná cestovat, ať s přáteli nebo na vlastní pěst vyráží do Evropy, Indie, Afriky, Balkánu. Arthur umírá v roce 1978. O pět let později Gloria spolupracuje s kalifornskou tiskárnou Warda Ritchieho (Ward Ritchie Press), kterého poznala na vysoké škole. Jeho žena zemřela a Ward s Glorií se do sebe zamilují. Gloria je fascinována starožitným ručním tiskem. Založila "Imprenta Glorias", a začala vytvářet autorské knihy (ručně vyrobené, náročné na pracovní sílu, obvykle ve velmi omezeném vydání). Gloria píše texty, vymýšlí grafickou úpravu knih, vybírá písmo, tiskne a také dokresluje stránky vodovými barvami nebo sítotiskem sama nebo za pomoci svého starého přítele. Knihy z Imprenta Glorias jsou nyní v Metropolitním muzeu, knihovně kongresu, Huntingtonské knihovně, v muzeu Paula Gettyho a v řadě dalších četných soukromých i univerzitních sbírek. Ritchie umírá v roce 1996 na rakovinu.

Krátce po smrti Ritchieho Glorii přichází nabídka na roli 101 let staré Rose, v romantickém eposu Jamese Camerona Titanic (1997). Gloria je nominována na Oscara, Zlatý glóbus a cenu Screen Actors Guild Award. Je nejstarší osobou, která kdy byla na Oscara nominována.

Gloria vydává svoji autobiografii „I Just Kept Hoping“ (Jen jsem doufala – 1999) a v roce 2000 na Hollywoodském chodníku slávy přibude hvězda s jejím jménem. Její poslední filmovou rolí byla postava ve filmu Wima Wenderse Země hojnosti (Land of Plenty – 2004). Poskytuje řadu rozhovorů pro média. Poté pokračuje v práci na svých knihách.

19. června 2010 byla Gloria Stuart oceněna Spolkem filmových herců za svou dlouholetou službu.
Při ocenění v Ralph Morgan Award Gloria v reakci řekla: "Jsem velmi, velmi vděčná. Měla jsem nádherný život a možnost dávat a sdílet se...“

4. července 2010 Gloria Stuart oslavila své 100. narozeniny v galerii ACE v Beverly Hills na party pořádané režisérem Titaniku, Jamesem Cameronem a jeho manželkou, Suzy Amis. Mezi hosty byli Frances Fisher, Shirley MacLaine a Tom Arnold.

Gloria Stuart umírá ve spánku kvůli respiračním problémům 26. září 2010 ve věku 100 let. V souvislosti s jejím comebackem v Titaniku řekla, že ona sama je stará žena, jejíž srdce je naplněno láskou a dodala: „Myslím si, že je to důležitá věc - jsi-li plný lásky, obdivu, uznání a krásných věcí, které nabízí tenhle život, musíš všechno prožívat naplno. A já jsem to dělala.“

Ivan Hladík
(www.ivanhladik.cz)

Autor: ihladik

Životopis (biografie) / Informace:
Nejstarší hrající herečka - současné mladé generaci snad známá, jako stará dáma, vzpomínající, na svou životní lásku, plující na lodi k místu potopeného Titanicu – Rose DeWitt Bukater, herečka Gloria Frances Stewart, se narodila v Santa Monica v Kalifornii 4. 7. 1910. Její filmová kariéra pokrývá již více jak sedmdesát let hraní před oběma filmovými kamerami – jak filmovou, tak i televizní.

Narodila se v rodině právníka a matka Alice byla ženou v domácnosti. Poté, co otec přišel při autohavárii v roce 1919 o život, nežilo se jí a matce právě nejlépe. Přesto Gloria vystudovala Kalifornskou střední školu a zapsala se na universitu v Berkley, kterou nedostudovala, protože se provdala za sochaře Briana G. Newella v roce 1930. Ještě před svatbou se Gloria pokoušela o kontakt s filmovým studiem, a poslala mimo jiné fotografie do spol. Universal Studios, kam byla později pozvána a vybrána do skupiny třinácti tzv. - Wampas Baby Stars v roce 1932.

Režiser James Whale si jí vybral do filmů - The Old Dark House, The Invisible Man, The Kiss Before the Mirror a Secrets of the Blue Room, a zdá se, že vůbec nelitoval. Gloria po čase přechází k 20th Century Fox, a hraje od roku 1935 vedle výborných partnerů - Dona Ameche, Lionela Barrymore, Dicka Powella, Kay Francis, Raymonda Massey, Paula Lukase, Johna Bolese, Johna Beala, a dětskou hvězdou Shirley Temple. Často na sebe totiž upozornila svou osobností ve vedlejší roli více než sama hlavní hvězda, jako to bylo ve filmech: The Prisoner of Shark Island, The Crime of Dr. Forbes. Vedle Shirley Temple si zahrála ve filmu - Poor Little Rich Girl – Chudák, bohatá holčička v roce 1936.

Když se v roce 1934 dohodla na rozchodu se Stuartem Newellem, uzavřela ke konci roku v prosinci 1934 manželství se scénáristou Arthurem Sheekmanem. Jejich dcera Silvia se narodila o rok později - 1935. Manžel Arthur byl autorem mnoha divadelních a filmových scénářů, hlavně však byl známý díky hudebním komediím bratrů Marxových. Gloria se o Silvii starala, a proto na čas zanechala filmování.

Před vypuknutím 2. světové války a během ní natočila několik filmů a angažovala se v pomoci a ve sbírkách pro rodiny padlých. V roce 1946, kdy nastal v její filmové práci jistý útlum, odešla ze studia a začala se věnovat návrhářství a designu – jednalo se o nábytek, svítidla a bytové doplňky, a v době dlouhodobého studijního pobytu v Itálii se začala věnovat také malířství – především olejomalbě. Stala se velmi respektovanou umělkyní a vystavovala také v pověstné Hammer Galleries v New Yorku.

Po roce 1970 se vrátila k filmování v podstatě po téměř třiceti letech - The Legend of Lizzie Borden z roku 1975. V době, kdy zemřel manžel Arthur, se vrhla s vervou do práce, aby zaplašila smutek a hraje v televizi. Ve filmu se objevila až v roce 1982 vedle herce Petera O´Tollea ve snímku - My Favorite Year.

V roce 1983 začala žít s blízkým přítelem rodiny - grafikem Wardem Stuartem Ritchiem, a i od něj se učila nové práci a technice – litografii a její práce - potisk na vyznamná knižní díla, která jsou ve sbírkách tří významných světových muzeí mluví sama za sebe. Soužití Ritchie a Glorie Stuart bylo ukončeno jeho smrtí v roce 1996.

U Glorie Stuart se dá opravdu bez nadsázky napsat, že její věhlas a osobnost má naprosto jedinečný punc originality, a že je celebritou v pravém slova smyslu není vůbec třeba pochybovat. Získala ve věku 87 let Oscarovou nominaci, nominaci na Zlatý Globus a nominaci na Screen Actors Guild Award. Stala se také vůbec nejstarší kandidátkou na čestného Oscara. Od natáčení Titaniku má často práci v TV. Stýká se se svou dlouholetou přítelkyní - také významnou herečkou Olivií de Havilland, a obě se účastnily na 100-tých narozeninách kolegyně Dolores Hope v květnu 2009.

Mezi její poslední práce patří - The Invisible Man 2001, Touched by an Angel – Dotyk anděla 2001, General Hospital - epizody v roce 2002-2003 a Miracles – Zázraky rok 2004.

Gloria zemřela 26. září 2010 v Los Angeles ve věku opravdu úctyhodných 100 let.

Marta Holubová-clara.bow

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Světlo pro Světlušku

22:00 - 23:24

48 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

ČT2 - Dívka, která si hrála s ohněm ...

21:40 - 23:45

68 minut již uběhlo
57 minut zbývá do konce

NOVA - Tvoje tvář má známý hlas - 6. ...

20:15 - 22:55

153 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Prima - Probuzení (2016) [TV epizoda]

21:30 - 22:50

78 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 158174
Osobností: 649525
Fotografií: 605290
Plakátů: 289383
Obsahů a biografií: 145144
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Brainscan (1994)

Brainscan
Michael Bower s tváří   Edwarda Furlonga, kterého   známe z jeho prvotiny   'Terminator 2: Den   zúčtování' (1991), v roli   Johna Connora, se více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 5 / 10

Vlkodlak (1941)

Vlkodlak
40. léta a snímek z ucelené   série tzv. monster filmů   studia Universal Pictures,   který se stal jedním z   nejpopulárnějších hororů   jaké více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 10 / 10

Zlatý copánek (1988) [TV inscena...

Zlatý copánek
Hodně jednoduchá pohádka,   ale proč ne. Myšlenka, zda   ke štěstí dojít tím, že   udělám víc pro druhé než   pro sebe, může být dobrá i   zradná, záleží na míře   naivity.

Autor: petrusmev | Hodnocení: 6 / 10

Drákula (1992)

Drákula
Film, který má nejblíž a   zároveň nejdál ke knižní   předloze. Nejblíž v tom,   že takhle nějak si příběh   Draculy všichni předtavují.   A více >

Autor: naineko | Hodnocení: 10 / 10

47 Róninů (2013) [2k digital]

47 Róninů
Ano, v podstatě je to   nesmysl. Z pohledu dobového   dramatu či historické   věrnosti je to snůška z   říše dojmologie. Nicméně   jako fantasy příběh to   získává jiný rozměr, kde   to prostě funguje.

Autor: naineko | Hodnocení: 7 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Gloria Stuart

Stuart Gloria

Naposled navštívené:
Gloria Stuart

Stuart Gloria

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.047/0.012