Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Jiří Juřina

Povolání:
Národnost:
Narození:
28.1. 1945, Ostrava, Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí:
10.6. 2008, Uherské Hradiště, Česká republika
Životopis (biografie) / Informace:
Herec, režisér, tanečník a zpěvák Jiří Juřina byl absolventem Pedagogického institutu v oboru český jazyk a tělesná výchova, ale táhlo ho to k umění, především k divadlu a tomu se nakonec ve svém životě věnoval. Juřina vyjma své práce na jevišti vykonával v 8o. letech také funkci uměleckého šéfa a později dokonce stanul na postu divadelního ředitele.

Jiří Juřina vystudoval činoherní herectví brněnské Janáčkovy akademii múzických umění a v angažmá byl u ostravského Divadla Pod okapem, v Těšínském divadle, v Městském divadle Zlín a ve Slováckém divadle Uherské Hradiště, kde včetně krátké přestávky působil bezmála dvě desítky let. Na prknech, která znamenají svět si Juřina zahrál pěknou řádku velkých dramatických postav, jak v klasickém, tak v moderním divadelním repertoáru, které mu právem přinesly uznání diváků i divadelních kritiků. Juřina byl baronem z Gazdiny roby G. Preissové, plukovníkem Sirem Francisem Chesney v Thomasově Charleyově tetě, farářem z Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky, Tonim z Goldoniho Poprasku na laguně, králem Stojmírem ze Zeyerova Radúze a Mahuleny, otcem Montekem ze Shakespearova Romea a Julie nebo Gregorem z Čapkovy hry Věc Makropulos. Návštěvníci divadel si na Juřinu budou i nadále vzpomínat také jako na muzikálového herce, protože v hudební úpravě Haškova Švejka byl feldkurátem Katzem a v jiném nastudování hejtmanem Tayerlem; ve slavné Loewově My Fair Lady si zahrál plukovníka Pickeringa; v Ulrychově Nikola Šuhajovi velitele četníků a v Russelově Pokrevních bratrech se objevil ve trojroli komentátora, našeptávače a policisty. Juřina měl to štěstí, že si postupem let v některých stěžejních hrách divadelního repertoáru zahrál i jinou roli, než před tím, jak tomu bylo v případě Maryši bratří Mrštíků, kdy byl jak Vávrou, tak Lízalem nebo v Shakespearově Othellovi, kde byl Cassiem a znovu Lodovicem. Juřinovi se v jeho divadelní pouti nevyhnula ani pro herce těžká a u obecenstva tolik oblíbená dvojrole Boutona a Viktora Emanuela Champsboisyho z Feydeauovy komedie Brouk v hlavě. „Když herce zaujme nebo přímo uchvátí nabízený text či téma, nebo jen myšlenka, ať větší či menší; a on si řekne: to je ono, to mi voní, musí do toho jít, byť by jej právě bolely zuby nebo se ozývaly plotýnky. Přesvědčení, že divák to slyšet chce, ba musí a že nikdo jiný by to nesdělil právě tak jako já, je to jako droga, je to závislost na odezvě diváků. A přiznejme si, je v tom i trocha ješitnosti, že já to dokázal!“, vyznával se J. Juřina v jednom ze svých posledních rozhovorů z lásky k divadlu.

Jiří Juřina byl známou osobou i pro mnohé návštěvníky kin či diváky u televizních obrazovek. Juřina se v jedné ze svých prvních rolí před kamerou objevil jako Titus, Rembrandtův syn ze životopisného filmu Rembrandt. Juřina si zahrál ve filmu i další reálnou postavu z dějin, básníka V. Nezvala v Kachlíkově dramatu Dvacátý devátý. Od 8o. let byly Juřinovi na plátně či v televizi souzeny ale již jen drobné či epizodní role, ať se jednalo o předáka v autentickém filmovém dramatu o události z dějin dělnického hnutí točeném R. Cvrčkem pod názvem Děti zítřků nebo o role policistů, jako třeba ve Štursově válečném dramatu Čtyři na sněhu nebo ve filmu Neutíkej, když tě honí. Širokou známost si Juřina získal až svým účinkováním v televizních seriálech, kde jsme jej viděli jako výrostka ve Cvrčkově fantasy Spadla z oblaků, jako osobitého a charakterově rovného poválečného osídlence pohraničí Krivého v Bočanově dobové fresce Zdivočelá země nebo jako řidiče autobusu v několika epizodách z Moskalykových Četnických humoresek.

Když Jiří Juřina odcházel do důchodu, bylo jeho zdraví již značně podlomené a dlouho nevydrželo. Jiří Juřina si zaslouženého podzimu života moc neužil, protože zemřel ve věku 63 let.

Tituly a ocenění: Jiří Juřina si za ztvárnění Lízala v Mrštíkových Maryše odnesl ocenění Největší z Pierotů, protože jak se píše v odůvodnění byla odborná kritika jeho pojetím tragické postavy zcela nadšena.

Divadlografie – herecká (výběr): ? – Alan Ayckbourn: Aby bylo jasno (Greg); Petr Shaffer: Amadeus (hrabě Franz Orsini - Rosenberg); Georges Feydeau: Brouk v hlavě (Viktor Emanuel Champsboisy / Bouton); Milan Fiala & Miroslav Švandrlík: Černí baroni (Hamáček / Mazurek / Pernica); Stanislav Lichý: Fanfán Tulipán (král Ludvík XV.); Gabriela Preissová: Gazdina roba (baron); Alexandr Sergejevič Gribojedov: Hoře z rozumu (Alexej Stěpanovič Molčalin); Jevan Brandon Thomas: Charleyova teta (plukovník Sir Francis Chesney); Istvan Örkény: Kočičí hra (Jóži); Rudolf Těsnohlídek: Liška Bystrouška (farář); Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša (Lízal); Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša (Vávra); Michail Lermontov: Maškaráda (kníže Zvjozdič); Frederic Loewe: My Fair Lady (plukovník Pickering); Jára Beneš: Na tý louce zelený (Jiří Miláček); Ladislav Stroupežnický: Naši furianti (František Fiala); Jaroslav Dietl: Nehoda (náměstek); Petr Ulrych: Nikola Šuhaj (velitel četníků); Whilliam Shakespeare: Othello (Cassio); Whilliam Shakespeare: Othello (Lodovico); Ladislav Smoček: Piknik (Tall); Willy Russel: Pokrevní bratři (komentátor / našeptávač / policista); Carlo Goldoni: Poprask na laguně (Toni); Zoltan Egressy: Portugálie (satanáš); Karel Čapek: R. U. R. (Domin); Julius Zeyer: Radúz a Mahulena (král Stojmír); Whilliam Shakespeare: Romeo a Julie (Montek); Luděk Nekuda & Pavel Veselý: Šípková Růženka (trubadúr); Ivan Bednář & Jaroslav Hašek: Švejk (feldkurát Katz); Jiří Grossman & Jaroslav Hašek: Švejk (hejtman Tayerle); Leonid Andrejev: Ten, který dostává políčky (Alfred Besano); Jean Anouilh: Tomáš Becket (Tomáš Becket); Anton Pavlovič Čechov: Tři sestry (Solenyj); Karel Čapek: Věc Makropulos (Gregor); Whilliam Shakespeare: Večer tříkrálový nebo Cokoli chcete (Valentino); Pierre Aristide Breal: Velká mela (Francis); Neil Simon: Vstupte! (Al Lewis); Jiří Šotola: Waterloo (Fouché); …

zdroj: Daniel Rubeš - Uzavřené osudy

Autor: řepešínský

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Dobré ráno (1993) [TV pořad]

02:15 - 04:45

135 minut již uběhlo
15 minut zbývá do konce

ČT2 - Sousedé na míru

04:10 - 04:35

20 minut již uběhlo
5 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě 2 (2...

03:45 - 04:45

45 minut již uběhlo
15 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

03:50 - 04:59

40 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 173360
Osobností: 671416
Fotografií: 690214
Plakátů: 329233
Obsahů a biografií: 158777
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Na shledanou, vaše Memol (1984) ...

Na shledanou, vaše Memol
Sotva se Memol vrátí od   Mariel, dědeček jí sdělí,   že už brzy se všichni   vrátí domů na Malou   planetu. Na úpatí Alp je   čeká kosmická více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Memol ošetřovatelka (1984) [TV e...

Memol ošetřovatelka
Cincie pozve Mariel a Oscara   na návštěvu do penzionu   svého strýčka a protože   Penelopa leží s nachlazením   v nemocnici, Mariel ráda   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Deadpool 2 (2018)

Deadpool 2
Zase spoustu akce a hlášek   to je Deadpool 2. Jinak   pokračujeme v boji se zlem ve   stylu červeného plešouna.

Autor: wena | Hodnocení: 7 / 10

Kaňon samé zlato (1970)

Kaňon samé zlato
Dokonalá ukázka výborného   filmařského řemesla v   podání režiséra Zdeňka   Sirového. Na brilantní   zfilmování povídky Jacka   Londona mu více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Doktor Martin (2015) [TV seriál]

Doktor Martin
Velmi slabý odvar oproti   původní verzi. V té české   jde spíš o karikatury   postav, než o reálné lidi.   Ale i tak, když přijdete   zbytí z práce a skládáte u   toho puzzle, to bodne.

Autor: Ostrovan | Hodnocení: 6 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Jiří Juřina

Juřina Jiří

Naposled navštívené:
Jiří Juřina

Juřina Jiří

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení