Cerven

Anthony Minghella

Známý jako:
Anthony Minghella CBE
Národnost:
Narození:
6.1. 1954, Ryde, ostrov Wight, Anglie
Úmrtí:
18.3. 2008, Londýn, Anglie
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Narodil se na ostrově Wight italským rodičům.
Než začal v roce 1981 psát divadelní hry, přednášel literaturu na univerzitě v Hullu. V roce 1984 byl vyhlášen nejslibnějším dramatikem a roku 1986 jeho hra Made in Bangkok nejlepší hrou roku. Psal také pro rozhlas a TV, je autorem mnoha dílů seriálu Inspektor Morse.
V roce 1990 se vrhl na filmování a jeho celovečerním scenáristickým a režijním debutem se stala romance Opravdově, šíleně, hluboce. O tři roky později má první hollywoodskou zkušenost, komedii Pan báječný, při níž ztratil mnoho iluzí o natáčení pro velké studio. Přesto začal připravovat svůj další snímek, devíti oscarového Anglického pacienta, s 20th Century Fox. Pět týdnů před začátkem natáčení Foxové svou účast stornovali a natáčení mohlo začít, až když Saul Zaentz přesvědčil Miramax, aby projekt financoval. Následoval Talentovaný pan Ripley, krátkometrážní Play, oscarový Návrat do Cold Mountain a naposledy Dveře dokořán. Coby producent dohlížel na natáčení televizního filmu The No. 1 Ladies' Detective Agency, adaptaci románu Alexandera McCall Smithe, která byla jeho poslední prací. Poté, co mu byla zjištěna rakovina krčních mandlí, se podrobil rutinní operaci a jeho stav se zlepšoval. Lékaři jej však nedokázali zachránit, když se mu spustilo silné vnitřní krvácení. Dne 18.3.2008 Anthony Minghella umírá ve věku 54 let na mozkovou mrtvici, jenž následovala po operaci krku.
Minghella se v době operace podílel na povídkovém filmu New York, I Love You, na němž pracovalo celkem 14 režisérů, včetně debutující Scarlett Johansson. Svoji část již bohužel nestihl dokončit. Byl ženat s choreografkou Carolyn Choa, narozenou v Hong-Kongu. Jejich syn Max je herec, dcera Hannah pracovala jako produkční asistentka na filmu Talentovaný pan Ripley.

Autor: Blanche21

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Anthony Minghella

Minghella Anthony

Naposled navštívené:
Anthony Minghella

Minghella Anthony