Duben

Václav Zahradník

Povolání:
Národnost:
Narození:
29.1. 1942, Praha, Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí:
28.6. 2001, Praha, Česká republika
Životopis (biografie) / Informace:
Václav Zahradník jako dlouholetý dirigent Orchestru Československé televize patřil k dobře známým tvářím obrazovky, důležitá je ale i jeho skladatelská tvorba pro film, prosadil se i jako autor písní populární hudby, z těch nejslavnějších připomeňme Sladké mámení v interpretaci Heleny Vondráčkové. Zahradník se narodil v Praze, ale vyrůstal v západočeském Nepomuku, od pěti leti hrál na klavír (hudební geny v rodině reprezentoval především jeho strýc Jaroslav Zahradník byl varhaníkem a ředitelem hudební školy v Litoměřicích). Za studií na Střední průmyslové škole stavební v Plzni byl Václav Zahradník klavíristou studentské swingové kapely.

Vystudovanému oboru se nakonec nevěnoval a soustředil se na hudbu, přesídlil do Prahy a na Státní konzervatoři vystudoval obor dirigování, skladbu a klavír (studium dokončil v roce 1968). Mezitím hrál na klavír v různých tanečních souborech a v letech 1964-1965 byl dirigentem orchestru Divadla Jiřího Wolkera. Po absolutoriu na konzervatoři byl členem experimentálního hudebního tělesa QUAX, zároveň měl koncem šedesátých let výrazný autorský podíl na tvorbě beatové skupiny Rebels, v níž začínal Jiří Korn (LP deska Šípková Růženka). Ze skladatelské tvorby Václava Zahradníka připomeňme dodnes známé hity jako Bludička Julie (Hana Zagorová) nebo Strejček Jonatán (skupina Olympic). Ve spolupráci s Hanou Zagorovou, Viktorem Sodomou a Jiřím Štědroněm stál v roce 1970 u zrodu zajímavého studiového projektu Boublík. Mezitím prezentoval i své jazzové aspirace, především nahrávkou desky Jazz Goes to Beat (1969), uvedenou pak na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze.

Počátkem sedmdesátých let působil Václav Zahradník jako dirigent a skladatel v pražském divadle Rokoko (1971-1973), nejdůležitější v jeho dráze je letité působení na postu šéfdirigenta Orchestru Československé televize (1973-1990). Jako skladatel a aranžér se podílel na vzniku řady zábavných pořadů (za všechny připomeňme populární cykly jako Televarieté nebo Možná přijde i kouzelník). Jako hudební aranžér je podepsán i pod filmovým muzikálem NOC NA KARLŠTEJNĚ (1973), v té době své aktivity rozšířil o skládání pro televizní inscenace a filmy. Skladatelský podíl dodal například k večerníčku RÁKOSNÍČEKA HVĚZDY (1976) nebo k dodnes populárním komediím JAK VYTRHNOUT VELRYBĚ STOLIČKU (1977) a JAK DOSTAT TATÍNKA DO POLEPŠOVNY (1978). Jeho práce pro film nebyla sice tak početná jako aktivity v televizi, v této oblasti ale dosáhl vrcholu výraznou hudební složkou k rodinné komedii S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT (1983) s již zmíněným hitem Sladké mámení.

V průběhu 70. a 80. let Václav Zahradník pohostinsky dirigoval i v zahraničí, především ve východním bloku, například v Berlíně, několikrát vedl také orchestr na mezinárodním hudebním festivalu v polských Sopotech. Jeho široké aktivity v oblasti hudby mu v roce 1986 vynesly titul Zasloužilého umělce. V roce 1990 zanikl Orchestr Československé televize a Zahradník se navíc kvůli vážné nemoci musel vzdát aktivního dirigování, jako skladatel a aranžér ale v dalších letech pracoval pro několik významných hudebních těles (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu). Jeho poslední prací pro televizi bylo autorství hudby k pohádce RUMPLCIMPRCAMPR (1997).

Václav Zahradník zemřel v Praze 28. června 2001 ve věku 59 let. Hudbě se věnují i oba jeho synové, Jakub Zahradník a Václav Zahradník mladší.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

Fan klub

TV Program

ČT1 - Zavolejte porodní sestřičky (2...

09:25 - 10:25

16 minut již uběhlo
44 minut zbývá do konce

ČT2 - Egypt

09:20 - 10:15

21 minut již uběhlo
34 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

08:45 - 09:45

56 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

Prima - Policie Hamburk (2007) [TV ser...

09:30 - 10:30

11 minut již uběhlo
49 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190693
Osobností: 698201
Fotografií: 765204
Plakátů: 377363
Obsahů a biografií: 178513
foto

Komerční sdělení

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Recept na rozloučenou (1989) [TV...

Recept na rozloučenou
Klasické staršie spracovanie   kriminálky. Scenár bol   trochu komplikovaný, avšak   film bol herecky kvalitne   obsadený. Záver filmu bol   neočakávaný.

Autor: Nasudr | Hodnocení: 7 / 10

Kam letíš, letadlo? (1989) [TV i...

Kam letíš, letadlo?
Ve své době jistě žhavě   současná a adresná věc,   jako většina všeho, co kdy   napsal Josef Klíma, ale dnes   už to obsahově hodně   vyvanulo více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Jackie balí Hyda (2000) [TV epiz...

Jackie balí Hyda
Velmi slušnej díl, Bob   Pinciotti dělá grilovačku,   ale na rozloučenou se svým   obchodem. Grilovačku dělá i   Red Forman a tak spolu   více >

Autor: FLA | Hodnocení: 8 / 10

The Invisible Man Returns (1940)

The Invisible Man Returns
Místy zbytečně   komplikované, ale efekty jsou   zde na svůj rok výroby na   jedničku. Dějově to také   ujde, moc hluchoty tu není.   Většinu více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 4 / 10

Vedlejší produkt (2024) [TV mini...

Vedlejší produkt
Peter Bebjak pro TV umí, ale   filmy má slabší, kdoví   proč? Vedlejší Produkt je   solidní mini série, která   ukazuje práci kriminalistů   více >

Autor: FLA | Hodnocení: 8 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Václav Zahradník

Zahradník Václav

Naposled navštívené:
Václav Zahradník

Zahradník Václav