Jan Hartl

Povolání:
Národnost:
Věk:
68
Narození:
12.9. 1952, Praha, Československo
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Janu Hartlovi je vlastní vzácná schopnost zahrát různorodé typy a charaktery, jimiž již řadu let obohacuje český film, televizi a především samozřejmě i divadlo. Pochází z Prahy a k herectví směřoval již od dětství, kdy pod vedením Jiřiny Stránské navštěvoval dramatický kroužek, účinkoval ve školním divadle a pohostinsky hrál v Divadle Za branou (například ve hrách Zelený papoušek nebo Lorenzacio). Po gymnáziu zamířil ke studiím herectví na DAMU, již absolvoval v roce 1975, mezitím také debutoval před kamerou a jako nový zaměstnanec autoservisu se mihnul v komedii JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE (1974), v další dodnes oblíbené komedii HOLKY Z PORCELÁNU (1974) vytvořil postavu nesmělého instalatéra Tomáška.

Po dokončení DAMU se Jan Hartl stal oporou hereckého souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde strávil třináct let (1975-1988). Z bohatého výčtu postav, které zde odehrál, připomeňme hlavní role v představeních Strakonický dudák, Sluha dvou pánů nebo Měsíc nad řekou, často účinkoval v ruské klasice (Zločin a trest, Racek), další zajímavé kreace předvedl ve hrách Cyrano z Bergeracu nebo Život je sen. Jeho filmografie se ale rozšiřovala jen pozvolna, po menší roli v melodramatu DEN PRO MOU LÁSKU (1976) dostal jednu z hlavních rolí v komedii LVI SALÓNŮ (1978), objevoval se také v televizních seriálech a inscenacích. Výrazněji na sebe ale upozornil až velkými rolemi sympatických mladíků ve filmech určených dětským a mladým divákům (KOPRETINY PRO ZÁMECKOU PANÍ, 1981; PĚTKA S HVĚZDIČKOU, 1985), značnou popularitu mu přinesla i postava zootechnika Kašpara v legendární komedii VESNIČKO MÁ, STŘEDISKOVÁ (1985).

V letech 1989-1990 byl Jan Hartl členem Divadla na Vinohradech, kde hrál například v Mistrovi a Markétce, následujících pět let působil na scéně obnoveného Divadla Za branou II. (1990-1995). V režii Otomara Krejči tady hrál ve Višňovém sadu, Nemožném člověku nebo Čekání na Godota. Z jeho dalších filmových rolí připomeňme lyrickou komedii KONEC STARÝCH ČASŮ (1989) nebo GOLET V ÚDOLÍ (1995), za nějž byl nominován na Českého lva pro herce ve vedlejší roli, více příležitostí mu ale v této době nabízela televize. Po zániku Divadla Za branou byl nějakou dobu bez stálého angažmá, pohostinsky vystupoval v Divadle v Řeznické, významná byla jeho recitační činnost na komorních scénách Viola a Lyra Pragensis. V televizi se v té době zviditelnil výraznými rolemi v seriálech O ZVÍŘATECH A LIDECH (1994), ŽIVOT NA ZÁMKU (1995) nebo KDYŽ SE SLUNCI NEDAŘÍ (1995), zajímavou postavu majitele obchodu Hubačky hrál v seriálu ZDIVOČELÁ ZEMĚ (1997).

Od roku 1997 je Jan Hartl členem činohry Národního divadla, kde své herectví mohl znovu dokazovat velkými i menšími rolemi ve světovém i domácím repertoáru. Začínal tady hrou Doktor Fischer ze Ženevy, později to byly slavné klasické kusy (Othello, Richard III., Lakomec, Revizor), z české tvorby připomeňme Jiráskovu Lucernu nebo Tylovy Naše furianty, titulní úlohu hrál ve Faustovi. Zatím naposledy se Jan Hartl představil v Čekání na Godota. Nepříliš početnou filmografii rozšířil mezitím tituly jako DVOJROLE (1999) nebo OTESÁNEK (2000), poté hrál převážně v televizi, před filmovou kamerou stál po delší době v retrokomedii ZEMSKÝ RÁJ TO NAPOHLED (2009).

Bohatou činnost rozvinul Jan Hartl před rozhlasovým mikrofonem, kde již řadu let účinkuje v různých formátech pořadů, věnuje se též recitaci, četba na pokračování různých autorů mu vynesla vítězství v posluchačské anketě Neviditelný herec (2007). Je zajímavé, že na rozdíl od většiny svých kolegů se Jan Hartl zcela vyhýbá dabingu.

Jan Hartl žil v dlouholetém vztahu s lékařkou Olgou Škopkovou, která v roce 2007 podlehla rakovině. Mají spolu dvě děti, dceru Kláru a syna Prokopa.

Autor: argenson

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168542
Osobností: 665341
Fotografií: 661352
Plakátů: 317710
Obsahů a biografií: 155372
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Alone (2020)

Opuštěnost....

Alone
Mladá žena na cestách aneb   co uvidíš ve zpětném   zrcátku, když máš za sebou   přívěs...Hlavní hrdinka se   rozhodne změnit své   bydliště, více >

Autor: radegaster | Hodnocení: 1 / 10

Red Silk (1999) [Video]

Červené hedvábí

Red Silk
S postupujícím časem a   přibývajícím věkem mého   oblíbeného filmového makera   Jesse Franca klesá úměrně   kvalita jeho filmů. Zlatá   více >

Autor: curil | Hodnocení: 4 / 10

Z pekla (2001)

Z pekla
Povedený historický krimi   thriller. Bratři Hughesové   báječně vystihli atmosféru   viktoriánského Londýna a   hlavní role insp. Abberlinea   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Le Mans ‘66 (2019)

PROCESOR!

Le Mans ‘66
Je zajímavý, že když ten   film nekončí happyendem tak   má úplně jiný grády. Asi   proto, že život většinou   není happyend. Pokud má   někdo více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 8 / 10

Tougher Than the Rest (2017) [TV...

Tougher Than the Rest
Ještě, že v různých   fantasy příbězích   existují jiné reality,   takže se dají přitáhnout   zpátky osoby, které již v   původní linii nejsou. Co by   tvůrce pro fanoušky   neudělal. A pro Reginu.

Autor: Frolíček | Hodnocení: 8 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Jan Hartl

Hartl Jan

Naposled navštívené:
Jan Hartl

Hartl Jan

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení