Zatmění (1962)

Zatmění (L'eclisse)
75 %
 
 

L'eclisse

Další název: Zatmenie, Eclipse,

    Žánr: drama
    Země: Francie / Itálie
    Délka: 97 min.
„O citové vyprahlosti a neschopnosti komunikovat.“
Mladá, atraktivní Vittoria se rozejde s milencem a vzápětí si začne s mladým a bezohledným burzovním makléřem. Rozvíjející se vztah ani vzájemná sexuální přitažlivost však nemohou překrýt citovou prázdnotu a oboustrannou neschopnost dávat a přijímat lásku.

Film je součástí Antonioniho „tetralogie citů“, do které patří ještě filmy Dobrodružství (1960), Noc (1961) a Červená pustina (1964). Hrdinka v podání Antonioniho dvorní herečky této doby, Monicy Vittiové, pociťuje nedostatek lásky, sama však neví, co vlastně chce a co si má se svou nespokojeností počít. S milencem žijí jen pro daný okamžik, jsou jen jednajícími těly, jejichž nitro je prázdné. Pocity protagonistů jako by odráželo odcizené město kolem nich: rozestavěná předměstí, průmyslové čtvrti, dravé prostředí burzy.

Antonioni svůj snímek staví pečlivě a pomalu, střídá obrazy, jako by psal báseň. Odhozená cigareta či opuštěná křižovatka tak vyjadřují stejné poselství jako výmluvné tváře ústředního mileneckého páru: zažít jednoznačný cit či dokonce milovat navždy je v dnešním světě těžké, snad až nemožné…

V italském znění s titulky.

Zdroj: ČT

režie:
Michelangelo Antonioni
 
 
hraje:
Alain Delon (Piero), Monica Vitti (Vittoria), Francisco Rabal (Riccardo), Louis Seigner (Ercoli), Lilla Brignone (matka Vittorie), Rossana Rory (Anita)
 
 
scénář:
Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra, Elio Bartolini, Ottiero O
 
 
kamera:
Gianni Di Venanzo
 
 
hudba:
Giovanni Fusco
 
 
asistent režie:
Franco Indovina
 
 
fotograf:
Sergio Strizzi
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.