Víkend na Zuydcoote (1964)

Víkend na Zuydcoote (Week-end a Zuydcoote)
78.2 %
 
 

Week-end a Zuydcoote

    Žánr: drama / válečný
    Země: Francie / Itálie
    Délka: 119 min.
„Tisíce vojáků ztracených v dunách při ústupu Spojenců v červnu 1940.“
Dramatický příběh z druhé světové války se odehrává u severofrancouzského města Dunkerque počátkem června roku 1940, kdy německá vojska přešla do protiofenzívy podařilo se jim zatlačit spojenecká vojska k mořskému pobřeží a poté k ústupu za kanál La Manche. Jeho hrdiny jsou příslušníci francouzské pěchoty, kteří navzdory nebezpečí dostanou příkaz vyčkat na pobřeží, dokud nebude v rámci mohutné operace Dynamo dokončena evakuace britských jednotek. Ačkoli je pobřeží zasaženo krvavým konfliktem, který si už vyžádal mnoho životů vojáků i místních obyvatel, někteří stále odmítají odejít a opustit své domovy. Jako třeba sympatická dívka Jeanne, která pomáhá francouzským vojákům v obtížné situaci, ošetřuje raněné a sblíží se s mladým citlivým vojákem Julienem Maillatem. Jullien dívku zachrání před znásilněním, o které se pokusí jeho dva kolegové a ze všech sil se pokouší udržet víru v přežití, což je ovšem v rostoucím stresu a napětí stále obtížnější. Obklíčení vojáci, se totiž musí bránit velkému tlaku německých tanků a pěchoty a přitom se stávají snadnými cíly pro německé stíhačky, které jim téměř bez ustání hřmí nad hlavami. Julien se dlouho marně pokouší přesvědčit Jeanne k tomu, aby změnila názor a opustila nebezpečné místo, a když nakonec dívka souhlasí, že odejde, nadchází tragické finále příběhu, který zachycuje jednu ze smutných kapitol druhé světové války.

Film byl natočen podle stejnojmenného románu francouzského spisovatele Roberta Merleho, který za ni získal Goncourtovu cenu.

Zdroj: ČT

režie:
Henri Verneuil
 
 
hraje:
Jean-Paul Belmondo (Julien Maillat), Catherine Spaak (Jeanne), Georges Géret (Pinot), Jean-Pierre Marielle (Pierson), Pierre Mondy (Dhéry), Marie Dubois (Hélène), Christian Barbier (Paul), François Guérin (pronásledovaný poručík), Kenneth Haigh (Atkins), Ronald Howard (Robinson), Jean-Paul Roussillon (povaleč), Albert Rémy (Virrel), Nigel Stock (ohořelý voják), Pierre Vernier (voják), Alan Adair, François Périer (Alexandre), Paul Préboist (voják), Robert Rollis (voják na kole), Charles Bouillaud
 
 
námět:
Robert Merle (novela)
 
 
scénář:
François Boyer
 
 
kamera:
Henri Decae
 
 
hudba:
Maurice Jarre
 
 
kostýmy:
Jean Zay, Léon Zay
 
 
střih:
Claude Durand
 
 
produkce:
Raymond Hakim, Robert Hakim
 
 
zvláštní efekty:
Karl Baumgartner
 
 
výprava:
Robert Clavel
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.