Veselé vánoce přejí chobotnice (1986)

Veselé vánoce přejí chobotnice
74 %
 
 
    Žánr: dětský / rodinný / komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.11.1987        
    Délka: 92 min.
„Rodinná komedie o manželské krizi a dvou neobvyklých chobotničkách, které se ji snaží odvrátit.“
Film vznikl sestřihem původní televizní série a jeho hrdiny jsou opět manželé Holanovi s dětmi Evou a Honzíkem. A samozřejmě také dvě chobotničky, které děti vymodelovaly z prapodivné podmořské hmoty. I tentokrát působí figurky, pojmenované Modrý a Zelená, svou nezvyklou živostí a neutuchající zvědavostí řadu zmatků, nejprve ve Lhotě, kde jsou děti na prázdninách u dědy, a potom na pražské Kampě, kde Holanovi bydlí. Andrea, která zpívá menší role v Národním divadle, a Honza, jenž pracuje jako řidič kamionu, právě prohrávají vážnou manželskou krizi. Honza už se dokonce odstěhoval do karavanu na dvoře. Děti jsou z rozkolu rodičů smutné a chobotničky se rozhodnou dát rodiče dohromady. Pochopí, že příčinou sporů jsou Honzovy cesty do ciziny a Andreino zpívání, a tak jim to chtějí překazit, čímž všechno ještě zhorší. Navíc způsobí v divadle i na Kampě řadu zmatků a pozdvižení. Samy se vzápětí ocitnou v nebezpečí, protože kolem začíná kroužit Georgeův vědecký tým, který pátrá po ztracené hmotě. Potápěč Andreadis je přesvědčen, že o ní děti vědí, a je jim stále v patách. Zachraňovat manželství Holanových a ještě se skrývat před Andreadisem, to je však i pro tak zázračná stvoření obtížné.

Zdroj: Nova

režie:
Jindřich Polák
 
 
hraje:
Dagmar Havlová (Andrea), Pavel Zedníček (Honza), Žaneta Fuchsová (Eva), Milan Šimáček (Honzík, syn Holanových), Přemysl Kočí (mistr ND hrající Vodníka), Miroslav Macháček (George), Jaroslav Moučka (Nekvasil), Boris Rösner (Andreadis), Jaroslava Kretschmerová (Jiřina), Kateřina Lojdová (Eliška), Jan Přeučil (Ing. Lanc), Jiří Kodet (Fára), Pavel Vondruška (dirigent), Otto Šimánek (učitel), Vladimír Kratina (Mertlík), Oldřich Vlach (Fejfar), Martin Šotola (Ondra), Petr Jana (David), Jitka Asterová (Mertlíková), Vilma Cibulková (asistentka výzkumu v elektrárně), Markéta Fišerová (asistentka výzkumu v elektrárně), Božena Fixová (sousedka Nekvasilová), Jiří Havel (technik v elektrárně), Valentina Thielová (učitelka), Miloslav Štibich (pan Beránek), Jaroslava Tichá (kuchařka ve školní jídelně), Renata Mašková (sólistka ND v roli Rusalky), Laďka Kozderková (žena v lóži), Vlastimil Bedrna (muž v lóži), Václav Kopta (klavírista), Martin Otava (kajakář Karel), Petr Bednář (kajakář Vašek), Rudolf Horák (ředitel školy), Jaroslav Mareš (učitel), Jaroslav Vozáb (průvodce), Jan Kanyza (asistent Pierre), Pavel Vangeli (operní režisér), Karel Mašek (Princ v opeře), Vlastimil Brodský (děda Holan), Július Satinský (muž ve vlaku), Nina Divíšková (sousedka Veselá), Vlastimila Vlková (sousedka), Daniela Bartáková (učitelka v jídelně), Martin Barotek (balet), Evžen Jegorov (soused)
 
 
námět:
Ota Hofman, Jindřich Polák
 
 
scénář:
Ota Hofman, Jindřich Polák
 
 
kamera:
Emil Sirotek, Jiří Vojta (animací)
 
 
hudba:
Angelo Michajlov
 
 
výprava-architekt:
Jindřich Götz
 
 
kostýmy:
Šárka Hejnová
 
 
střih:
Dalibor Lipský
 
 
zvuk:
Karel Jaroš
 
 
vedoucí produkce:
Jan Šuster, Jaroslav Bouček
 
 
výtvarník:
Jiří Vojta
 
 
mluví:
Jiřina Bohdalová (zelená chobotnice), Vlastimil Brodský (vypravěč), František Filipovský (modrá chobotnice), Eva Hudečková (rozhlas v obchodním domě)
 
 
zpěv:
Gabriela Beňačková (role Rusalky v ND), Ondrej Malachovský (role Vodníka v ND)
 
 
II. kamera:
František A. Brabec
 
 
II. režie:
Jiří Ostrý
 
 
animace:
Jiří Vojta, Seishi Katto
 
 
masky:
Věra Podpěrová
 
 
dramaturgie:
Milan Pávek
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Pavel Nový, Jan Peterka
 
 
fotograf:
Jan Kuděla
 
 
trikové snímky:
Milan Nejedlý, Michael Poledník, Boris Masník, Jiří Rumler
 
 
dirigent:
Mario Klemens
 
 
rekvizity:
Jaroslav Lehman
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.