ohodnotit

Velký útěk

The Great Escape

Rok:
1962
Délka:
168 minut
„Z nejstřeženějšího německého zajateckého tábora se pokusilo uprchnout prokopaným tunelem ne několik vězňů, ale hned všichni najednou“

Obsah filmu Velký útěk

 
Za 2. světové války nejvyšší německé velení zřídilo speciální tábor, kam byli deportováni nejproblémovější zajatci spojeneckých armád. Velitel tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých důstojníků kapitána Ramseye, že z tohoto tábora, který má nejtvrdší opatření proti útěku, se nikomu uniknout nepodaří. Ten však von Lugerovi připomene, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka. A hned první den se tuto povinnost pokusí splnit hned několik čestných mužů. Neúspěšně. Velitel Barlett, jemuž se podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
John SturgesJohn Sturges  
hraje:
Steve McQueenSteve McQueen.....Hilts [31]   
James GarnerJames Garner.....Hendley [33]   
Richard AttenboroughRichard Attenborough.....Bartlett [38]   
James DonaldJames Donald.....Ramsey [44]   
Charles BronsonCharles Bronson.....Danny Velinski [40]   
Donald PleasenceDonald Pleasence.....Blythe [42]   
James CoburnJames Coburn.....Sedgwick [33]   
John LeytonJohn Leyton.....Willie [22]   
Gordon JacksonGordon Jackson.....MacDonald [38]   
David McCallumDavid McCallum.....Ashley-Pitt [28]   
Nigel StockNigel Stock.....Cavendish [42]   
William RussellWilliam Russell.....Sorren [37]   
Angus LennieAngus Lennie.....Ives [31]   
Tom AdamsTom Adams.....Nimmo [23]   
Robert DesmondRobert Desmond.....Griffith   
Lawrence MontaigneLawrence Montaigne.....Haynes [30]   
scénář:
James ClavellJames Clavell  
W.R. BurnettW.R. Burnett  
námět:
Paul BrickhillPaul Brickhill.....román [45]   
hudba:
Elmer BernsteinElmer Bernstein  
kamera:
Daniel L. FappDaniel L. Fapp  
střih:
Ferris WebsterFerris Webster  
dvd obal trailer
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Distribuční verze:
česky, dabováno
 
 
Přístupno:
pro všechny
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Velký útěk >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Masoks
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 20.1.2019
Skvělý výběr herců. Film si zakládá na   každém detailu jak promyslení, tak i samotného   provedení útěku. Zatím jsem neviděl film, kde   by útěk byl tak napínavý. Většinou se u   filmů koukám kolik ještě zbývá do konce. Ale   tady ne. Z počátku jsem si říkal, že to bude   nuda, že film je tak dlouhý ale délka přinesla   své ovoce. Richard Attenborough je v této roli   mimořádný a nemůžu si pomoct, ale trochu mi   připomíná svým vzhledem Rudolfa Hrušínského   (nar 1920). Vynikající režie a překvapivé   scény, které by jste ve filmu rozhodně   nečekali. Milovníkům filmů o útěku z   vězení tenhle snímek nesmí za žádných   okolností ujít.
martin.stusak.9
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 21.1.2018
Jak už to ve své době bývalo zvykem, na velký   film velkého příběhu se použili velcí herci   a fenoménu bylo učiněno za dost. Jak je ihned   na začátku řečeno, příběh byl natočen   přesně tak, jak se odehrál, jen s   pochopitelných důvodů byla změněna veškerá   jména. No tak doufejme. Děj na nic nečeká a   hned na začátku se spekuluje nad útěkem.   Samozřejmě nechybí připomenutí Ženevské   úmluvy v bodě o zacházení s válečnými   zajatci. Plynulé tempo dává všemu přirozený   řád a tak máme možnost vidět nespěchajícím   dojmem přípravy, řešení problémů, samotný   útěk a další následující události.   Atmosféra se nese odlehčeným dojmem, takže   absence nervydrásajících scén či brutality   nebrání film shlédnout i mladším divákům.   Pro ty starší je samozřejmě rozporuplná   atmosféra v táboře, kde není nouze o dobrou   stravu, čisté oblečení a zábavu, ale   takovéto vyobrazení není nic neobvyklého.   Příběh nemá žádného hlavního hrdinu, byť   se zdá, že je to Hilts v podání Stevena   McQueena. Ne, jen na sebe herec upoutává   pozornost a nic víc. Postav je tu nemalé   množství a každý má své pevné místo.   Nakonec po útěku děj ani jednoho nevynechává.   Film tedy celkově spíše vyznívá zábavným   dojmem, což někoho zklame, ale někoho i   přivede k úžasné filmové podívané. Tak či   onak, dílo je to skvostné a není od věci, že   je zařazen mezi významnou filmovou klasiku.
Kusuar34
Hodnocení:
Přidáno: 9.2.2016
Nadsázka
Hvězdné obsazení, to ano. Jinak výsměch všem   co prošli peklem nacistických koncentračních   táborů, kdy se umíralo pokud ne plánovitě,   tak i za banalitu. Záleží fakt kdo se filmu   ujme, nicméně se na americké tvorbě projevuje   i to, že Američané vstoupili do evropské   války přesně v té fázi, kdy už jim tak   nehrozilo, že budou obklíčeni bez možnosti   úniku, přečísleni, bojovat proti   přesile,muset ustupovat apod. libůstky. Pak   zásluhy takového gen. Pattona skvěle   zastiňují výkony Montgomeryho a ruských   generálů i vojáků, kteří tu mašinérii   museli napřed otupit, aby se pak dala obrátit   zpět a porazit.
Ale na druhé straně mají   skvělé filmy z japonských tažení i podíl na   zdařilém realistickém díle Schindlerův   seznam.
Pitryx
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 15.6.2015
Podle hudby a začátku filmu jsem se těšil na   komedii, ovšem to co z toho vzniklo… Ne, nebyla   to asi komedie, ale asi ani avizované drama. Byla   to taková všehochuť se spoustou postav, která   každá jedna měla svůj osobitý charakter.   Mrzí mne, že jsem se celý život mýlil a mé   studie o zajateckých táborech vzaly za své.   Spousta lidí a autorů se mi po léta snažila   namluvit, jaké to tam bylo nelidské. Nu, spletl   jsem se, byl to tam fajn. Když přijeli   skautíci, ech, pardon, váleční zajatci, nevím   co mi tak mohlo poplést hlavu, je v táboře   veselo a milo. Skupinoví vedoucí jsou fajn,   nekřičí, nebuzerují, nikoho netýrají,   prostě idylka no. Proč tedy oni lidé utíkali??   Nu, chtěli zpět do boje proti nepříteli, ale   také proto, že si nemohli být jistí   budoucností. Kdykoli je tam mohli postřílet.   Herci byli skvělí, což o to, ale ta stopáž mi   přišla zbytečná. A taky se mi nějak nechce   věřit, že by to bylo podle skutečné   události. Nebo se v tom lágru sešla   fašistická skupina, jejichž rodiče měli   stejné příjmení. No, dobrá, na film se dívat   dalo, ovšem místy už to bylo k nepřečkání.   Zůstanu v hodnocení tak trochu uprostřed. A   přidám, až mi někdo vysvětlí, jak vysypali   na těch pár záhonků 50 metráků hlíny (jak   ve snímku řečeno).2015060617028/17158
FLA
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 20.5.2015
Na ČSFD 86% zde téměř 85%, nikomu to neberu,   ale toto nadšení nesdílím. Nesedl mě ten   komediální podton, který se sune celým filmem.   Tábor byl jak letní dovolená s pohodovými a   téměř hodnými Němci. Ano Němci se k   Západním letcům a vojákům chovali jinak než   k Rusům nebo Polákům, ale tohle bylo moc. Také   závěr absolutně nevěrohodný! Němci hned   každého chytli, přesto že měli vězni   papíry, převleky, náskok?? Opravdu nevím zda   tohle se opravdu stalo, film má být na   základech skutečných událostí. No a nakonec   zbytečně natahovaná stopáž, nemohu dát   více.
Erkul
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 13.1.2014
Fil o vojenské cti a není důležité, zda   britských, francouzských nebo amerických   vojáků. Těžko posoudíme, zda je film   dostatečně odpovídající faktickému průběhu   předmětné akce, ale sám o sobě patří mezi   ty lepší filmy s válečnou tématikou.
prvosenka
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 20.2.2013
VELKÝ ÚTĚK

Příběh na pozadí druhé   světové války. Skupina anglických a   amerických vojáků se pokouší uniknout z   německého zajateckého tábora. Film byl   údajně natočen podle skutečných událostí,   ale přiznám se, že tomu prostě nevěřím.  

Skuteční vězňové, kteří prošli   zajateckými tábory, se musejí v hrobě obracet.   Dobře, všichni Němci určitě nebyli z války   nadšení a nehrnuli se do první linie. Velitel   tábora byl možná rád, že se mohl „zašít   někde v ústranní“ před hrůzami války a tak   vězňům nabízel možnost, že pokud si   navzájem nebudou dělat potíže, mohou se obě   strany v táboře celkem v klidu dočkat konce   války. Ale to, co vězňům nabídl, to byl   opravdu prázdninový skautský tábor. Na oslavu   Dne nezávislosti jim umožnil vyrobit i vlastní   pálenku a už chybělo jen, aby jim zapůjčil i   vlastní „Fräulein“ a uspořádal jim   ohňostroj. Přitom dobře věděl, že někteří   vojáci už utekli nebo se pokusili o útěk   sedmkrát, desetkrát i vícekrát, ale asi si   myslel, že to nevadí, u nás se jim bude líbit,   od nás neutečou? Velitel s takovou naivní   představou? To snad nemohl nikdo myslet vážně?   Doopravdy by utekli jednou, možná dvakrát a   víckrát by se s nimi nikdo nepáral. I když to   byli důstojníci a ne obyčejní vojáci, pořád   to byli především nepřátelé Říše. A   angličtí vojáci se chovali opravdu jako   nafoukaní a hrdí frajírci, kteří zbůhdarma   pokoušeli štěstí a nabízeli všanc své   životy pro pouhopouhé vzrušení z toho, že   svou odvahou a vytrvalostí trochu zabavili   německé vojáky. Aspoň že konec filmu se   přiblížil realitě jak ji známe z   historických pramenů.

Co se týká   filmového zpracování, filmu nelze nic upřít.   Po řemeslné stránce mu nic nechybí. Má to   osobitý styl, příběh nepostrádá napětí,   děj plyne ve slušné tempu, poskytne i zábavu a   to vše ve skutečně velkém stylu. Jako   dobrodružný film je to bezchybné. Vše   podtrhuje výborné herecké obsazení s plejádou   hvězdných jmen své doby. Herecký koncert   dává zapomenout na nesmyslnost příběhu a   diváky vtáhne do děje tak, že nevnímají   předlouhou stopáž. Velký útěk je ve velkém   stylu i ve velké formě. O to větší je škoda,   že se nepodařilo převést do filmu opravdovou   realitu doby a podtrhnout tak věrohodnost   příběhu.

Bohužel, za zcela nevhodné a   nemístné zlehčování válečných hrůz, za   zkreslování historických faktů na úkor   několika rádoby vtipných frajeřinek vojáků   pod ochranou slepé štěstěny, nemohu jinak než   ubrat z hodnocení jinak skvělého snímku.
AshT
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.12.2010
Skvěle zahráno podle skutečnosti.Tuto skupinu   herců co se sešli nikde sem neviděl, protože   tady většině začínala kariéra podobné   obsazení,ale podle mě slabší měl kmotr film   popisoval útěk ze zajateckého tábora tunelem   nebudu nic říkat podívejte se na to sami   prostě krása.
SvoKar
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 2.11.2010
Čekal jsem, že vzhledem ke stopáži to bude   nuda, ale šlo to, moc scén jsem nezrychloval:)   Chvílemi opravdu napínavé, na konci pár   překvapení v tom, kdo zemře a kdo ne...
curil
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 13.3.2010
Režisér John Sturges trochu eliminoval   skutečný dopad "velkého útěku".   Většina účastníků byla zabita na útěku   anebo po dopadení zastřelena. Ale film je   víceméně válečná komedie a tak se vše bere   trochu jinak.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih8309minih8309Hlavní výhra (1958) 
Hlavní výhra n
minih39477minih3947755 dní v Pekingu (1963) 
55 Days at Peking n
minih56808minih56808Hezké vstávání (2010) 
Morning Glory n
minih13211minih13211Muž ze západu (1940) 
The Westerner n
minih98204minih98204Mládeži nepřístupno (2013) [2k digital] 
Movie 43 n
minih45381minih45381Já a moje příšera (2007) 
The Water Horse n
minih17212minih17212Přání smrti (1974) 
Death Wish n
minih9973minih9973Karate tiger 6: Nejlepší z nejlepších 2 (1993) 
Best of the Best 2 n
minih63634minih63634Měsíc nad pouští (1996) 
Mojave Moon n
minih98208minih98208Pirátská TV (2012) 
Télé Gaucho n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

84.2 % (151)
5   - SvoKar
7   - curil
9   - cicis
9   - Erkul
4   - Pitryx
8   - veverka-zr
7   - hvezdyn
8   - Justik66
9   - pataamat
5   - FLA
10 - Edward52
5   - Hugin
8   - martin.stu
7   - M.A.G.
8   - ajaajena
7   - Prasoid
8   - Agostino
6   - prvosenka
10 - BinLADIN
2   - enejčel
Velký útěk (1962)Velký útěk (1962)Velký útěk (1962)Velký útěk (1962)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154590
Osobností: 640017
Fotografií: 588861
Plakátů: 279966
Obsahů a biografií: 141636

Poslední komentáře

Upgrade (2018)

PROCESOR!

Upgrade
Moc sem od toho nečekal, ale   dostal sem výbornou zábavu.   I když se mi moc nechce   věřit, že v takové   přetechnizované době s   dronem na více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 7 / 10

Venom (2018)

PROCESOR!

Venom
Nějak tyhle komiksichty   nemusím, ale nikomu je   neberu. Každému se líbí   holt něco jiného. Tenhle   emzák co vstoupil do   investigativního více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 8 / 10

Tisk (2018) [TV minisérie]

Kvalitka.

Tisk
Asi nie pre každého, ale kto   má rád záležitosti, nad   ktorými tvorcovia zjavne   premýšľali, ten si   pošmákne.
Precízny Ben   Chaplin, více >

Autor: Knell | Hodnocení: 10 / 10

Škola otců (1957)

Škola otců
Velmi dobrý film, který   však do průměru sráží   nedokončené drobné   kapitolky. Například já   bych rád viděl, jak   kultivovaný kantor více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 6 / 10

Sobota (1944)

Sobota
Hodně slabá komedie.   Nezasmál jsem se ani jednou a   kdybych nevěděl, že koukám   na komedii, tak nevím. Není   to nějaká velká nuda, ale   nějaká velká zábava   rozhodně také ne.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.053/0.017