Ve městě (1949)

Ve městě (On the Town)
88.9 %
 
 

On the Town

    Žánr: muzikál / komedie / romantický
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 98 min.
Je letní ráno roku 1944, druhá světová válka vrcholí. V brooklynském přístavu opouštějí američtí námořníci loď na jednodenní dovolenku. Mezi nimi jsou i tři kamarádi Chip, Ozzie a Gabey. New York je úžasné město a kamarádi jsou odhodlaní si svých 24 hodin na břehu opravdu užít. Ale každý z nich má svou vlastní představu o zábavě. Chip má vážné zájmy, Ozzie je lehkovážný mladík a Gabey je nevyléčitelný romantik. Procházejí se městem, přitom stepují, zpívají a zároveň se každý z nich seznámí se zajímavou dívkou. Gabey se zamiluje do obrazu dívky z plakátu v metru, kterou je Ivy a kterou se mu podaří skutečně najít, Chipa uchvátí energická a průbojná taxikářka Hilda, Ozzie při návštěvě přírodopisného muzea narazí na sympatickou studentku antropologie Claire. Teď už zbývá zařídit pouhou maličkost – přesvědčit děvčata, aby si udělala volno právě tento večer a přijala pozvání na schůzku … Než skončí námořníkům dovolenka a budou se muset vrátit na loď a odplout do nejisté budoucnosti, zažije skupinka spoustu dobrodružství.

Film byl inspirován úspěšnou broadwayskou show z roku 1944, která vznikla z původního baletu „Fancy Free“, na kterém spolupracoval skladatel Leonard Bernstein s choreografem Jeromem Robbinsem. Práva na zfilmování koupil pro MGM L.B. Mayer ještě před divadelní premiérou, natáčet se začalo v roce 1948. Producentem se stal renomovaný Arthur Freed, broadwayského režiséra George Abbotta nahradil Gene Kelly společně se Stanleyem Donenem, a tento muzikál se stal jejich režijním debutem. Kelly byl i choreografem. Natáčení probíhalo přímo v ulicích New Yorku, na což si u muzikálu troufli filmaři vůbec poprvé v historii. Film měl úspěch, byl nominován na Zlatý globus, ale nakonec získal jen Oscara za hudbu, ale nikoli Bernstein, ale úpravci a aranžéři původní jevištní hudby Roger Edens a Lennie Hayton, scénáristé Betty Comdenová a Adolph Green získali cenu WGA.  Autor: Veronika42

režie:
Stanley Donen, Gene Kelly
 
 
hraje:
Gene Kelly (Gabey), Frank Sinatra (Chip), Betty Garrett (Brunhilde Esterhazyová), Ann Miller (Claire Huddesenová), Jules Munshin (Ozzie), Vera-Ellen (Ivy Smithová), Florence Bates (madam Dilyovska), Alice Pearce (Lucy Shmeelerová), George Meader (profesor)
 
 
námět:
Adolph Green (muzikál), Betty Comden (muzikál), Jerome Robbins
 
 
scénář:
Adolph Green, Betty Comden
 
 
kamera:
Harold Rosson
 
 
hudba:
Lennie Hayton (hudební režie), Roger Edens (hudební úprava)
 
 
kostýmy:
Helen Rose
 
 
střih:
Ralph E. Winters
 
 
zvuk:
Richard Gramaglia
 
 
zvláštní efekty:
Warren Newcombe
 
 
výprava:
Cedric Gibbons, Jack Martin Smith
 
 
producent:
Arthur Freed
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.