Valmont (1989)

Valmont
81.5 %
 
 
    Žánr: historický / romantický / drama
    Země: Francie / Velká Británie
    Premiéra v ČR: 1.3.1991        
    Délka: 131 min.
„Volná adaptace románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Spletitý příběh pomsty odvržené milenky. Francouzsko-britský film Miloše Formana vyznamenaný Césarem.“
Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích.

Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy.
Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu.

Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara).

Zdroj: ČT

režie:
Miloš Forman
 
 
hraje:
Colin Firth (Valmont), Annette Bening (markýza de Merteuil), Meg Tilly (paní de Tourvel), Fairuza Balk (Cecilie), Sian Phillips (paní de Volanges), Jeffrey Jones (pan de Gercouri), Henry Thomas (rytíř Danceny), Fabia Drake (paní de Rosemonde), T. P. McKenna (baron), Isla Blair (baronka), Ian McNeice (Azolan), Aleta Mitchell (Viktoria), Ronald Lacey (Jose), Vincent Schiavelli (Jean), Sandrine Dumas (Martine), Sébastien Floche (kněz), Antony Carrick (prezident de Tourvel), Murray Gronwall (vetešník), Alain Frérot, Daniel Laloux, Christian Bouillette, John Arnold (1. maltézský rytíř), Nils Tavernier (2. maltézský rytíř), Yvette Petit (matka představená), Ivo Palec (sluha), Alexis Desseaux ((NEUVEDEN))
 
 
námět:
Choderlos de Laclos (román Nebezpečné známosti)
 
 
scénář:
Jean-Claude Carrière
 
 
kamera:
Miroslav Ondříček
 
 
hudba:
Christopher Palmer
 
 
výprava-architekt:
Pierre Guffroy
 
 
kostýmy:
Theodor Pištěk
 
 
střih:
Alan Heim, Nena Danavic
 
 
zvuk:
Chris Newman
 
 
produkce:
Paul Rassam, Michael Hausman
 
 
titulky-česká verze:
Dana Hábová
 
 
dabing:
Blanka Bohdanová (paní de Volanges - 1.dabing), Jitka Sedláčková (Victorie (CZ dabing))
 
 
asistent režie:
Christophe Vallée (třetí asistent režie)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.