Válečné hry (1983)

Válečné hry (WarGames)
70.2 %
 
 

WarGames

Další název: Bojové hry (SK); Vojnové hry (SK)

    Žánr: sci-fi
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 108 min.
„Vítězství rovná se prohra! O klukovi, který zachránil svět.“
Svět žil příliš dlouho na pokraji jaderné války, než aby tuto skutečnost filmaři mohli ignorovat. Nejznámějším a také jedním z nejzdařilejších titulů, reagujících na velmocenské hrátky (jež vyvrcholily tzv. kubánskou krizí), je Kubrickův Dr. Divnoláska. Film Válečné hry (1983) vznikl přesně o dvacet let později, tedy v kontextu přece jen odlišných dobových souvislostí. Jeho hrdinou je obyčejný americký středoškolák David, který sice ve škole moc neprospívá, ale se svým počítačem to umí jako málokdo. Při hledání oblíbených „válečných her“ přijde na stopu nečekaného úlovku. Globální termonukleární válka, již objeví na neznámém serveru, vypadá opravdu skvěle. Zjistit heslo, dostat se do systému a začít hrát, to nepředstavuje žádný neřešitelný problém. David se pustí do hry, ovšem netuší, že ve vojenském operačním středisku NORAD vypukne panika, neboť přístroje zničehonic hlásí masivní ruský jaderný útok…

Snímek Válečné hry na půdorysu oblíbených teenagerských filmů a v rovině blízké moderní pohádce upozorňoval na tehdy stále aktuální hrozbu. A stal se velkým diváckým hitem. Matthew Broderick v něm ztělesnil prvního ze svých vynalézavých teenagerů, kterého přivedl o pár let později k dokonalosti titulní postavou v Hughesově klasickém díle Volný den Ferrise Buellera. Pro režiséra Johna Badhama (nar. 1939) to byl druhý velký hit jeho kariéry (po Horečce sobotní noci), podobný úspěch se mu ještě podařil se sci-fi komedií Číslo 5 žije. Vedle kladného diváckého ohlasu měly Válečné hry i několik ocenění, mj. tři oscarové nominace (za původní scénář, kameru a zvuk).

Zdroj: ČT

režie:
John Badham
 
 
hraje:
Matthew Broderick (David Lightman), Dabney Coleman (John McKittrick), John Wood (profesor Falken), Ally Sheedy (Jennifer), Barry Corbin (generál Beringer), Andrew Dice Clay (Pat), Dennis Lipscomb (Lyle), Kent Williams (Arthur), Joe Dorsey (Conley), Irving Metzman (Richter), Michael Ensign (pobočník), William Bogert (pan Lightman), Susan Davis (paní Lightmanová), James Tolkan (Nigan), David Clover (Stockman), Drew Snyder (role neurčena), John Garber (role neurčena), Lucinda Crosby (sestřička), Charles Akins (major Ford)
 
 
scénář:
Lawrence Lasker, Walter F. Parkes
 
 
kamera:
William A. Fraker
 
 
hudba:
Arthur B. Rubinstein
 
 
výprava-architekt:
Angelo P. Graham
 
 
kostýmy:
Ray Summers
 
 
střih:
Tom Rolf
 
 
zvuk:
Willie D. Burton
 
 
vedoucí produkce:
Leonard Goldberg
 
 
produkce:
Harold Schneider
 
 
titulky-česká verze:
Tomáš Tintěra
 
 
zvláštní efekty:
Robert Cole
 
 
vizuální efekty:
Michael L. Fink (supervize)
 
 
výprava:
Jerry Wunderlich
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.