Smrt v mycí lince (1981)

Smrt v mycí lince (Der Tod in der Waschstraße)
70 %
 
 

Der Tod in der Waschstraße

    Žánr: psychologický
    Země: NSR
    Premiéra v ČR: 10/1983        
    Délka: 103 min., 2817 metrů
„O smyslu života a perspektivách mladého člověka.“
Hrdinou filmu je osmnáctiletý Petr Zirwas, který přeruší rok před ukončením střední školu. Nechce rodiče více finančně zatěžovat a hlavně má jiné zájmy - touží se stát spisovatelem. Do novin pošle povídku Konec školní docházky a nastoupí jako obsluha mycí linky ve svém rodném městě.

Petr přespává v opuštěném domku na parcele určené k demolici. V parku se seznámí s Juttou a je propuštěn z práce kvůli poškození vozu v lince. Nastoupí k jiné mycí lince u paní Jeské, kde pracuje se stejně starým Panosem, synem řeckých gastarbeiterů. Sblíží se více s Juttou, která ho pozve do rodiny a podporuje ho ve psaní. Radí mu, aby odjel do redakce novin ve Frankfurtu, kam poslal svou knihu Smrt v mycí lince. Redaktorovi Randeckerovi se kniha líbí a zasadí se o její vydání. Když kniha vyjde, Petr se zúčastní knižního veletrhu, kde má kniha velký úspěch. V Petrově bydlišti vyvolá úspěch odezvu, ale on se vyhýbá společnosti. Bydlí v domě paní Jeské a jednou v noci ho probudí její křik. Stará paní má nervový záchvat, a když atak přejde, vypráví Petrovi příběh svého života. V roce 1945 na konci války byla totálně nasazena jako ošetřovatelka a poznala těžce zraněného vojáka. Pečovala o něho a později si ho vzala. Pan Jeski otevřel ve městě první mycí linku. Po jeho smrti přestala linka prosperovat a nyní kvůli konkurenci stojí před bankrotem. Když se paní Jeské udělá dobře, pošle Petra pryč.

Ráno se Petr a Panos nedostanou do práce, je zamčeno a majitelka je nezvěstná. Policie po ní marně pátrá. Petrova kniha se přestává prodávat, místo u novin mladému spisovateli nevyšlo a Rendecker se nechává zapírat. Petr vede dál provoz linky a pracuje na svých dalších literárních plánech. Úřady prohlásí paní Jeskou za mrtvou, jedinou dědičkou je její sestra z Drážďan. Ta se ale může vystěhovat do SRN až za osm let po dovršení šedesáti let.


Zdroj: mé poznámky, FP 1983  Autor: curil

režie:
Friedemann Schulz
 
 
hraje:
Benjamin Völz (Peter Zirwas), Beate Finckh (Jutta), Rosemarie Fendel (paní Jeská), Barbara Stanek (Juttina matka), Henning Venske (Juttin otec), Aristoteles Kyrillidis (Panos), Claudia Butenuth (paní Randeckerová), Ute Cremer (Zeitler-Heidemannová), Hans-Dieter Schwarze (Randecker), Helga Fellerer (Petrova matka), Horst Pasderski (Fiebig), Brigitte Meyer (Marianne), Charlie Rinn, Dieter Kettenbach, Thomas Kylau, Rolf Schimpf, Norbert Steinke, Michael Tanneberger, Dieter Traler
 
 
scénář:
Friedemann Schulz
 
 
kamera:
Jerzy Lipman
 
 
hudba:
Aron Strobel, Eberhard Weber, United Balls (původní hudba), Amon Düül (původní hudba)
 
 
výprava-architekt:
Winfried Hennig
 
 
kostýmy:
Siegbert Kammerer
 
 
střih:
Stefan Arnsten
 
 
vedoucí produkce:
Christine Carben-Stolz
 
 
titulky-česká verze:
František Nepovím (české titulky)
 
 
producent:
Bernd Eichinger, Hans Weth
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.