Rozum a cit (1995)

Rozum a cit (Sense and Sensibility)
81.4 %
 
 
 
Film na Blu-ray

Sense and Sensibility

Další název: Sinn und Sinnlichkeit

    Žánr: romantický / drama
    Země: Velká Británie
    Premiéra v ČR: 21.3.1996        
    Délka: 135 min.
„Jít za hlasem srdce, nebo si za každých okolností zachovat chladnou hlavu? A měly vůbec na vybranou?“
Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem…

Román Jane Austenové Elinor a Marianne byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem Rozum a cit.

Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění.

Emma Thompsonová (nar. 1959 v Londýně) vystudovala anglickou literaturu v Cambridgi. Už na škole působila jako herečka, důležitým životním momentem bylo seznámení s Kennethem Branaghem, který se stal jejím mentorem a posléze i manželem (1989–95). Z filmů připomeňme mj.: Howards End, Soumrak dne, Ve jménu otce, Petrovi přátelé, V žáru lásky.

Zdroj: ČT

režie:
Ang Lee
 
 
hraje:
Emma Thompson (Elinor Dashwoodová), Alan Rickman (plukovník Brandon), Kate Winslet (Marianna Dashwoodová), Hugh Grant (Edward Ferars), James Fleet (John Daswood), Harriet Walter (Fanny Dashwoodová), Gemma Jones (paní Dashwoodová), Elizabeth Spriggs (paní Jenningsová), Robert Hardy (Sir John Middleton), Greg Wise (John Willoughby), Imelda Staunton (Charlotte Palmerová), Imogen Stubbs (Lucy Steelová), Hugh Laurie (pan Palmer), Richard Lumsden (Robert Ferrars), Tom Wilkinson (Dashwood), Oliver Ford Davies (doktor Harris), Isabelle Amyes (Betsy), Emilie François (Margaret Dashwoodová), Ian Brimble (Tom), Alexander John (vikář), Allan Mitchell (Pigeon), Josephine Gradwell (služebná u paní Jenningsové), Lone Vidahl (slečna Greyová), Eleanor McCready (paní Buntingová), Lindsay Doran (služebná obdivující plukovníka Brandona)
 
 
námět:
Jane Austen (stejnojmenný román)
 
 
scénář:
Emma Thompson
 
 
kamera:
Michael Coulter
 
 
hudba:
Patrick Doyle, Paul Hulme
 
 
výprava-architekt:
Luciana Arrighi
 
 
kostýmy:
Jenny Beavan, John Bright
 
 
střih:
Tim Squyres
 
 
zvuk:
Tony Dawe
 
 
vedoucí produkce:
Sydney Pollack
 
 
produkce:
Lindsay Doran
 
 
titulky-česká verze:
Dana Hábová
 
 
koproducent:
James Schamus, Laurie Borg
 
 
masky:
Morag Ross, Jan Archibald (účesy)
 
 
asistent zvuku:
Andy Kris
 
 
casting:
Michelle Guish
 
 
režie slovenského znění:
Etela Balgová
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.