Římané za humny! (2003)

Obrázek není k dispozici.
100 %
 
 
    Žánr: dokument
    Země: Česká republika
    Délka: 56 min.
„Dokumentární film objevující dosud neznámé stopy jedné z nejstarších vyspělých kultur na našem území i v celém podunajském regionu“
Mnohdy jsme přesvědčeni, že víme vše o místech, kde jsme se narodili a o zemi, v níž žijeme. Věci ale mohou být i jinak. Před námi tu žil kdosi jiný, kdo položil základy dnešní podoby celé oblasti. Zcela jiná civilizace?
Dokumentární film přenese diváka do období prvních dvou století našeho letopočtu, na pomezí jižní Moravy, severního Rakouska, Slovenska a Maďarska, kde se střetávaly dva nejmocnější světy té doby - vyspělá římská civilizace a barbarské germánské kmeny. Římané ve strachu z Germánů postupně vybudovali opevněnou hranici impéria - Limes Romanum, která je měla před barbarskými útoky bránit. Našim územím - jižní Moravou - sice římská hranice přímo neprobíhala, ale archeologové zde objevili řadu památek, které dokládají intenzivní vojenskou činnost obou stran. Tato činnost pak ovlivnila minulost našeho území a také položila základy jeho současné podoby. Díky archeologickým výzkumům se podařilo zrekonstruovat fascinující římský vojenský a obranný systém, každodenní život vojáků i stavbu předsunutých táborů. Film vypráví příběhy římských vojáků i germánských náčelníků, kteří proti sobě vedou neúprosný boj, ale také zakládají nejvýznamnější města celé oblasti a společně "provozují" jantarovou cestu kolem řeky Moravy. V dokumentu se ve velká míře objeví nejvýznamnější archeologické lokality a nálezy nalezené na v České republice, na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku. Diváci se mohou těšit na skutečnou raritu - poklad z hrobu germánského krále nalezeného u Mušova na jižní Moravě. A také na legionáře, gladiátory a germánské válečníky.

režie:
Zora Cejnková
 
 
námět:
Zora Cejnková
 
 
scénář:
Zora Cejnková
 
 
kamera:
Jiří Kovář, Jiří Zeiner
 
 
hudba:
Pavel Kotzian
 
 
střih:
Petr Sladký
 
 
zvuk:
Jiří Cupal, Dana Dospíšilová, Danuše Nechutová (zvukové efekty), Jiří Ondráček (zvukové efekty)
 
 
vedoucí produkce:
Jana Zahradníková
 
 
animace:
Vladimír Král, Animation People
 
 
dramaturgie:
Martina Burešová, Petr Raus (šéfdramaturg)
 
 
odborný poradce:
Jaroslav Tejral, Balázs Komoróczy, Ján Rajtár
 
 
komentář:
Norbert Lichý, Petr Jančařík, Zdeněk Ševčík
 
 
producent:
Robert Fuksa (šéfproducent)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.